Հունվարի 1-ի դրությամբ 200-300 հազար մարդու աշխատավարձ բարձրանալու է, այդ թվում՝ ԱԺ պատգամավորներինը. վարչապետ
ԱԺ-կառավարություն այսօրվա հարցուպատասխանի ժամանակ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ՀՀ վարչապետ ՆԻկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց նախարարների, փոխնախարարների և նախարարությունների գլխավոր քարտուղարների աշխավարձերը գաղտնի բարձրացնելու հանձնարարականի մասին, գրում է Aysor։
Մարուքյանը նշեց, որ խնդիր է տեսնում գաղտնիության մեջ, մինչդեռ պարգևավճարներին դեմ չէ։
Նիկոլ Փաշինյանն ի պատասխան նկատեց, որ որոշման արդյունքում ոմանց աշխաավարձերն իջել են, ոմանցը՝ բարձրացել։
«Մենք այս պրոցեսը տարել ենք հրապարակային։ Որևէ տեղից փող չենք կտրել՝ աշխատավարձերը բարձրացրել։ Դա արվել է անհարմար վիճակը հանելու համար, որ պաշտոնյան ինքն իրեն պարգևատրի», - ասաց գործադիրի ղեկավարը։
Էդմոն Մարուքյանն հետաքրքրվեց՝ ինչու՞ է աշխատաարձերի բարձրացումը գաղտնի կատարվել։
«Խոսել գաղտնիության մասին տեղին չէ։ Նախարարն ամեն տարի լրացնում է հայտարարագիր։ Որ գաղտնի է գնացել, զուտ ներքին աշխատանքային ընթացակարգ է եղել։ Եթե այդ ամնեը գնացել է գաղտնի գրիֆով, չի նշանակում, որ հանրությունից գաղտնի է արվել։ Մեր նախարարները պետք է արժանապատիվ աշխատավարձ ստանան։ Թե ինչու այդ պահին չենք հայտարարել, նույնն է, որ ասենք՝ այս ամիս էլ պարգևավճար տվեցինք, հաջորդ ամիս էլ տվեցինք», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը միաժամանակ նշեց, որ 2020 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ 200-300 հազար մարդու աշխատավարձ բարձրանալու է, այդ թվում՝ ԱԺ պատգամավորներինը։ Ավելին՝ բարձրանալու է նաև 150 հազար դրամից բարձր աշխատավարձ ստացող բոլոր քաղաքացիների աշխատավարձը։

С 1 января 2020 года будут повышены зарплаты 200-300 тысяч людей: Пашинян
Сегодня в ходе правительственного часа руководитель парламентской фракции "Светлая Армения" Эдмон Марукян поинтересовался у премьер-министра Никола Пашиняна о тайном поручении, касающемся повышения зарплат министров, заместителей министров и старших секретарей министерств, передает Aysor.am.
Эдмон Марукян отметил, что хотя и не является противником предоставления премий, однако видит проблему в секретности этого процесса.
"Мы вели этот процесс публично. Ниоткуда не урезали деньги, чтобы повысить зарплаты. Это было сделано, чтобы устранить неудобную ситуацию, когда чиновник выписывает себе премию", - сказал премьер-министр.
Эдмон Марукян поинтересовался, почему в таком случае повышение зарплат держалось в тайне.
"Говорить о секретности неуместно. Министр каждый год заполняет декларацию. То, что это проходило тайно, просто рабочая процедура. Если все это проходило под грифом "секретно", отнюдь не значит, что было сделано втайне от общества. Наши министры должны получать достойную зарплату. Говорить о том, почему мы не объявили об этом в тот момент, то же самое, если сказать, в этом месяце дали премии, в следующем месяце тоже", - заявил Никол Пашинян.
Премьер-министр при этом отметил, что по состоянию на 1 января 2020 года будут повышены зарплаты 200-300 тысяч людей, в том числе и депутатов парламента. Более того, повысятся также зарплаты всех граждан, которые получают зарплату больше 150 тысяч драмов.