Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը կնպաստի մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանը. Մասիս Մայիլյան
Արցախի Հանրապետության արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը ֆեյսբուքյան գրառում է արել, որում նշում է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը հայության համար ունի ոչ միայն բարոյական, այլև կիրառական նշանակություն. այն կնպաստի մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանը։
Գրառման մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Այսօր ներկա եմ գտնվել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նիստերի դահլիճում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող H.R. 296 բանաձևի քննարկմանը և պատմական որոշման ընդունմանը:
Քվեարկության ավարտից հետո հնարավորություն ունեցա երախտագիտություն հայտնել բանաձևի համահեղինակներ Ֆրենկ Փալոունին և Աննա Էշուին, ինչպես նաև շնորհավորել հայ համայնքի ներկայացուցիչներին։
Հայության համար բանաձևի ընդունումն ունի ոչ միայն բարոյական, այլև կիրառական նշանակություն. այն կնպաստի մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանը»։

Масис Маилян присутствовал на принятии резолюции по признанию Геноцида армян в Палате представителей США
29 октября делегация Республики Арцах, возглавляемая министром иностранных дел Масисом Маиляном, присутствовала в зале заседаний Палаты Представителей Конгресса США во время обсуждения и принятия резолюции по признанию Геноцида армян.
После голосования Масис Маилян встретился с членами Палаты Представителей Фрэнком Палоуном и Анной Эшу и выразил благодарность за последовательные усилия по признанию Геноцида армян и большой вклад в принятие исторического решения.
На обсуждениях присутствовали также Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в США Варужан Нерсесян, епархиальный посланец Восточной епархии США Армянской Апостольской Церкви архиепископ Виген Айказян, представители американского Комитета «Ай дат», Американской Ассамблеи Америки, духовенства, а также другие члены армянской общины Америки.