Իշխանությունները սիրիահայերին օգնելու իմիտացիա են անում
Սիրիայի հյուսիսում հայ համայնքի անվտանգության հետ կապված ՀՀ իշխանությունների հայտարարությունները բավականին հակասական են: Այսօր ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հայտարարում է, որ Սիրիայի հյուսիսարևելյան Հասակա նահանգի հայ համայնքների գոյատևումը վտանգված է. Թել-Աբյադի հայերը չեն կարողանում վերադառնալ իրենց բնակավայր, քանի որ թուրքերը, որոնց վերահսկողության տակ գտնվում է քաղաքը, չեն թողնում:
Նման պայմաններում վարչապետի հայտարարությունները լուրջ հարցեր են առաջանցում, իսկ Փաշինյանը պնդում էր, որ Ռուսաստանի նախագահին հայ համայնքի անվտանգության հետ կապված դիմել է խնդրանքով, ինչն իր արտացոլումն է գտել նաև Սոչիում Սիրիայի հարցով ռուս-թուրքական համաձայնություններում: Այս շաբաթ «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում Փաշինյանը հստակեցրել է, որ խոսքը վերաբերել է Ղամիշլիի հայերին: Հիմա հարց է առաջնում՝ վարչապետը տեղյակ չի՞ եղել, որ Սիրիայի հյուսիսում հայերը բնակվում են ոչ միայն Ղամիշլիում, տեղյակ լինելով, այնուամենայնիվ,  դիմե՞լ է միայն Ղամիշլիի հայերի հարցով, թե՞ ուղղակի իմիտացիա է ստեղծում, որ ինքը հայ համայնքի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ արդյունավետ աշխատանք է իրականցնում, իսկ այդ տեսանկյունից, իհարկե, Ղամիշլիի մասին խոսելը շատ շահեկան է. քաղաքն անցել է սիրիական վերահսկողության տակ, ինչը որոշակիորեն լուծում է ոչ միայն տեղի հայերի, այլ ընդհանուր բնակչության անվտանգային խնդիրները: Նկատենք, որ Սիրիայում ազդեցության գոտիների համար այսօր պայքարն այնքան սուր է, որ Փաշինյանը որևէ կերպ չէր կարող ազդել այդ գործընթացի վրա:
Սինանյանն այսօր բացահայտեց Սիրիայի հյուսիսում հայ համայնքի անվտանգության ուղղությամբ իշխանությունների կողմից իրականացվող աշխատանքի մեկ այլ դրվագ ևս: Ըստ պաշտոնյայի՝ Սիրիայի հյուսիսում հումանիտար օգնության անհրաժեշտությունը դեռևս ակներև չէ: Հիշեցնեմ, որ խոսքը 8 տարի շարունակ ակտիվ ռազմական գործողությունների թատերաբեմ հանդիսացող շրջանների մասին է: Սինանյանը և կառավորությունը, կարծես թե, պատկերացում չունեն, թե ինչ պայմաններում են գտնվում Սիրիայում հայերը:
Այն, որ սիրիահայերին օգնելու հարցում կառավարությունը միայն հայտարարություններ է անում, իրական  ծրագիր չկա, վկայում է Սինանյանի մեկ այլ հայտարարությունը. «Պատրաստ եմ ցանկացած պահի մեկնել Սիրիա, եթե անհրաժեշտություն լինի, եթե պայմաններ լինեն, այսինքն՝ մեկնել Սիրիա աննպատակ, առանց ծրագիր որոշ չափով կարող է նաև խոչընդոտող դեր ունենալ»։ Հայտարարությունը տարակուսանք է առաջանցում ոչ միայն ծրագիր չունենալու մասով: Սինանյանի այցը ինչի՞ն կարող է խոչընդոտել՝ Հայաստանը երկիր է, որը Սիրիայում առաքելություն է իրականցնում, փաստորեն սա մեր պետության և համայնքի շահերին չի խոչընդոտում, իսկ սփյուռքի հարցերով հանձնակատարի այցը կարող է խոչընդոտել:
Համահայկականությունը ՀՀ արտաքին քաղաքականության սկզբունք հայտարարելուց առաջ կարծում եմ առնվազն պետք է պատկերացում ունենալ սփյուռքի, վերջինիս խնդիրների և դրանք լուծելու ուղղությամբ քո իրական քայլերի մասին: Հակառակ դեպքում այդ սկզբունքի մասին խոսելը ոչ միայն չի նպաստում Հայաստան Սփյուռք (ըստ հանձնակատարի չարաբաստիկ անվանում է) կապերի ամրապնդմանը, այլև հարված է հասցնում դրանց:

Власти проводят политику имитации помощи армянам Сирии
Заявления армянских властей относительно безопасности армянской общины на севере Сирии довольно противоречивы. Комиссар РА по делам диаспоры Заре Синанян заявляет, что существование армянских общин в северо-восточной части Сирии под угрозой: армяне Тель-Абиада не могут вернуться в свои дома, потому что их туда не впускают турки, под чьим контролем находится город.
В этом случае заявления премьер-министра Армении вызывают серьезные вопросы. Напомним, Пашинян уверяет, что он просил президента России обеспечить безопасность армянской общины Сирии, что также нашло отражение в российско-турецких соглашениях по Сирии в Сочи. В интервью "Коммерсанту" Пашинян дал понять, что имеет в виду армян Камышлы. Возникает вопрос: премьер-министр не знал о том, что на севере Сирии армяне живут не только в Камышлы? А если знал – он обращался именно с просьбой о камышлынских армянах? Или он просто создает имитацию того, что проводит эффективную работу для обеспечения безопасности армянской общины Сирии? В этом смысле, конечно, говорить о Камышлы достаточно выгодно: город перешел под контроль Сирии, что в некоторой степени решает не только проблемы безопасности местных армян, но и безопасность местного населения в целом. Следует отметить, что борьба за зоны влияния в Сирии сегодня настолько интенсивна, что Пашинян никак не может влиять на эти процессы.
Синанян представил еще один эпизод работы властей по обеспечению безопасности армянской общины на севере Сирии. По словам чиновника, не очевидно, что на севере Сирии ощущается потребность в гуманитарной помощи. Напомним: речь идет о регионах, в которых уже 8 лет ведутся боевые действия. Синанян и правительство Армении, похоже, понятия не имеют, в каких условиях находятся сегодня армяне Сирии.
О том, что правительство делает одни лишь заявления о помощи сирийским армянам, а на самом деле не имеет реальной программы помощи, говорят и другие слова Синаняна: "Я готов поехать в Сирию в любое время, если есть необходимость, если есть условия. То есть ехать в Сирию бесцельно, без программы - это может сыграть сдерживающую роль". Заявление комиссара по делам диаспоры вызывает вопросы не только из-за отсутствия программы действий. Чему может препятствовать визит Синаняна? Армения - страна, которая реализует гуманитарную миссию в Сирии. Фактически, эта миссия не мешает интересам нашего государства и интересам армянской общины Сирии, а визит комиссара по делам диаспоры может этому помешать?
Прежде чем объявлять "общеармянский интерес" принципом внешней политики Республики Армения, думаю, мы должны хотя бы понимать, какие шаги необходимы для решения проблем нашей диаспоры. В противном случае, разговоры об этом принципе не только не укрепляют связи Армения-Диаспора (а комиссар по делам диаспоры называет их "злополучными" ), но и наносят им удар.