Վարչապետը ներկա է գտնվել Երևանում հագուստի նոր արտադրամասերի բացմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում ներկա է գտնվել հագուստի արտադրության նոր ֆաբրիկաների բացման արարողությանը: Մեկ մասնաշենքում գործունեություն են ծավալելու «Ալեքս տեքստիլ», «Սարտեքս» «Ասա Գարմենտ» ապրանքանիշերի կարի ֆաբրիկաները: Վարչապետը շրջայց է կատարել արտադրամասերում՝ ծանոթացել արտադրական գործունեությանն ու տեսականուն: Գործադիրի ղեկավարը ողջունել է թեթև արդյունաբերության ոլորտում նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացումը և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է իր գործիքակազմերի շրջանակում աջակցել ոլորտի զարգացմանն ու առաջընթացին:
Ընդհանուր առմամբ, կարի արտադրամասերում ներկայում ստեղծվել է 1000 նոր աշխատատեղ, սակայն առաջիկայում այդ թիվը նախատեսվում է հասցնել 3 հազարի: Ֆաբրիկաներում արտադրվելու են բաճկոններ, կաշվի կտոր, գործված հագուստ:
«Սարտեքս» ֆաբրիկան ստեղծվել է «Ալեքս տեքստիլ»-ի և իտալական «Սարտիս» ընկերության համագործակցությամբ, որը զբաղվում է հայտնի MaxMara, Moncler, Peuterey, Dolce&Gabana, Dainese և այլ հանրահայտ բրենդների հագուստի արտադրությամբ: Երևանյան արտադրանքն ամբողջությամբ արտահանվելու է Իտալիա: «Ալեքս տեքստիլ»-ը համագործակցում է նաև Չինաստանում բրենդային վերնահագուստ արտադրող խոշորագույն ընկերություններից մեկի հետ: Համագործակցության արդյունքում արտադրված ամբողջ տեսականին ևս արտահանվելու է արտերկիր:
2020 թվականին «Ալեքս տեքստիլ»-ը նախատեսում է Արտաշատում բացել տնային տեքստիլի և սրբիչի արտադրություն, ինչպես նաև ևս մեկ կարի ֆաբրիկա: Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է ստեղծել ևս 1500 նոր աշխատատեղ:

Пашинян присутствовал на открытии новых фабрик по пошиву одежды в Ереване
Премьер-министр Армении Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия новых фабрик по пошиву одежды в Ереване. На территории одного здания будут действовать фабрики компаний “Alex Textile”, “Sartex” и “Asa Garment”. Премьер-министр прошелся по фабрикам, ознакомился с производственной деятельностью и предлагаемой продукцией. Глава исполнительной власти приветствовал реализацию новых инвестиционных программ в сфере легкой промышленности и отметил, что правительство Армении готово поддержать развитие и прогресс сферы в рамках своего инструментария.
Всего в швейных мастерских создано 1000 новых рабочих мест, но в ближайшее время ожидается, что это число достигнет 3000. На фабриках будут производиться пиджаки, кожаная и вязаная одежда.
Фабрика “Sartex” была создана в сотрудничестве с “Alex Textile” и итальянской компанией “Sartis”, которая занимается производством одежды для MaxMara, Moncler, Peuterey, Dolce&Gabana, Dainese и других известных брендов. Ереванская продукция будет полностью экспортироваться в Италию. “Alex Textile” также сотрудничает с одной из крупнейших брендовых компаний по производству одежды в Китае. Вся продукция, произведенная в результате сотрудничества, также будет экспортироваться за рубеж.
В 2020 году “Alex Textile” планирует открыть в Арташате завод по производству домашнего текстиля и полотенец, а также еще одну швейную фабрику. Планируется создать еще 1500 новых рабочих мест.