Սիրիայի հայերի հայրենասիրության հարցն ապացուցվել է պատերազմի ժամանակ. Բաշար Ասադ
Սիրիայի հայերի հայրենասիրության հարցն ապացուցվել է պատերազմի ժամանակ և այդ առումով բոլոր կասկածները ցրվել են: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը՝ նշելով, որ Սիրիայի հայերը ինտեգրվել են, սակայն չեն ձուլվել հասարակության մեջ: Այս մասին հաղորդում է News.am-ը` հղում կատարելով ՍԱՆԱ պետական տեղեկատվական գործակալությանը:
Ասադի խոսքով՝ հայերը վերջում են միացել սիրիական հանրությանը և առավելապես ունեն հայրենասիրական տրամադրվածություն:
«Հայրենասիրության մասին հարցն ապացուցվել է պատերազմի ժամանակ և այդ առնչությամբ բոլոր կասկածները ցրված են: Միևնույն ժամանակ Սիրիայի քաղաքացիների այդ խումբն ունի իր կազմակերպությունները, իր եկեղեցիները և, ինչն ավելի կարևոր է, իր դպրոցները: Եթե դուք այցելում եք որևէ հայկական տոնախմբություն՝ հարսանիք կամ որևէ այլ միջոցառում, ես ունեմ հայ ընկերներ, և ես այցելել եմ այդպիսի միջոցառումները, նրանք այդ ժամանակ երգում են իրենց ավանդական երգերը, սակայն հետո նրանք երգում են ազգային երգեր»,-ասել է Ասադը:
Նրա կարծիքով՝ չկա ազատության ավելի մեծ ձև, քան դա է: Եվ հայերը ձուլվել են սիրիական հասարակությունում շատ ավելի պակաս, քան ուրիշ համայնքների ներկայացուցիչները: «Նրանք ինտեգրվել են, սակայն չեն ձուլվել սիրիական հասարակության մեջ, պահպանել են իրենց ինքնությունը»:
Նախագահի կարծիքով՝ դրանից ելնելով՝ իշխանությունները պետք է գործեն հայերի հետ մի մոտեցմամբ, քրդերի հետ՝ մեկ ուրիշ: Իսկ պատճառն այն է, նրա խոսքով, որ վերջիններիս շրջանում կան սեպարատիստական տրամադրություններ: Կան անգամ աշխարհագրական քարտեզներ, որոնք ներկայացնում են Սիրիական Քրդստանը որպես ընդհանուր Քրդստանի մաս: «Մենք իրավունք ունենք պաշտպանել մեր տարածքային ամբողջականությունը, և խուսափել սեպարատիստական դատողություններից: Մենք խնդիր չունենք այսպես կոչված «սիրիական բազմազանության» հետ: Հակառակը, այն հարուստ է և գեղեցիկ: Սակայն հարստությունն ու բազմազանությունը մի բան է, իսկ առանձնացումն ու երկրի մասնատումը՝ բոլորովին այլ, լրիվ հակառակ պատկեր է: Եվ հենց դա է խնդիրը»,-նշել է Ասադը:

Башар Асад: вопрос патриотичности сирийских армян был доказан во время войны
Вопрос патриотичности сирийских армян был доказан во время войны и все сомнения по этому поводу – рассеяны. Об этом заявил президент Сирии Башар Асад, отметив, что армяне Сирии интегрировались, но не растворились в обществе, сообщает государственное информационное агентство САНА, передает News.am
По словам Асада, армяне последние присоединились к сирийскому обществу и преимущественно, настроены патриотично.
"Вопрос их патриотичности был доказан во время войны и все сомнения по этому поводу - рассеяны. В то же время, у этой группы сирийских граждан есть свои организации, свои церкви и, что более важно, свои школы. Если вы посещаете какое-либо армянское торжество - свадьбу или любое другое мероприятие,  у меня есть друзья армяне, и я посещал такие мероприятия, они там поют свои традиционные песни, но потом они поют национальные песни", - сказал Асад.
По его мнению, нет большей формы свободы, чем эта. И армяне растворились в сирийском обществе гораздо меньше, чем представители других общин: "Они интегрировались, но не растворились в сирийском обществе, сохранили свою идентичность".
Исходя из этого, власти должны, по мнению президента, действовать определенным образом с армянами, и по-другому - с курдами. А причина, по его словам в том, что среди последних существуют сепаратистские настроения. Есть даже географические карты, представляющие Сирийский Курдистан как часть большего Курдистана. "Мы имеем право защищать нашу территориальную целостность, и опасаться сепаратистских суждений. У нас нет проблем с так называемым "сирийским разнообразием". Напротив, оно богатое и красивое. Но богатство и разнообразие - это одно, а разделение и дробление страны - это совершенно другое. Прямо противоположенное. И именно это является проблемой", - отметил Асад.