Եվրամիությունը պետք է զբաղվի իր պաշտպանության զարգացմամբ. Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայեն
Եվրամիությունը պետք է զբաղվի իր պաշտպանության զարգացմամբ, որովհետև կան ոլորտներ, որտեղ Բրյուսելը չի տեսնում ՆԱՏՕ-ի մասնակցությունը:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ այս մասին դեկտեմբերի 4-ին Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նոր ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը:
«ՆԱՏՕ-ն ամենաուժեղ պաշտպանական միությունն է աշխարհում: Սակայն ես համոզված եմ, որ կան ոլորտներ ու հարցեր, որտեղ ՆԱՏՕ-ն չի երևում, բայց որտեղ անհրաժեշտ է, որ ներկա լինի Եվրամիությունը՝ գործելու կարողությամբ»,- ասել է նա:
Էրդողան. Թուրքիային կրոնի պատճառով չեն ընդունում ԵՄ
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի նորանշանակ տնօրենին
Սիրիայի հարցով հանդիպում է անցկացվում Ղազախստանում
17:57
Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Զոհրաբ Մնացականյանի հետ
17:55
Անցկացվել է Կանանց հարցերով խորհրդի առաջին նիստը
Քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի և Ֆինլանդիայի համագործակցության զարգացման հեռանկարները

В Еврокомиссии заявили, что ЕС должен заняться собственной обороной
Евросоюз должен заняться развитием собственной обороны, потому что существуют сферы, в которых Брюссель не видит участия НАТО. Об этом заявила в среду на пресс-конференции в Брюсселе новая глава Еврокомиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен, передает ''ТАСС''.
"НАТО - самый сильный оборонный союз в мире. Однако я убеждена, что есть сферы и вопросы, где НАТО не видно, но где необходимо, чтобы присутствовал Евросоюз со способностью действовать", - сказала она.
Урсула фон дер Ляйен также подчеркнула, что развитие обороны ЕС будет одной из главных задач возглавляемого ей состава Еврокомиссии. "Нужно продолжать работать над развитием союза обороны и безопасности, это будет одной из главных задач этой Еврокомиссии", - отметила она.