2019 թվականին Հայաստանի պետական բյուջեն 89 մլրդ դրամով գերակատարվել է: Այսինքն՝ խոսքը վերաբերում է 200 մլն դոլարի: Այս մասին դեկտեմբերի 6-ին Ազգային ժողովում 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է news.am գորածակալությունը:
Նրա խոսքով՝ սա անհնար կլիներ, եթե Կառավարությունը ձախողվեր, եւ երկրում չգրանցվեր ոչ մի տնտեսական աճ: «Եթե վիճակագրական տվյալները սխալ լինեին կամ հորինված, ապա այդ փողը չէր լինի: Հարց կառաջանար՝ այդ դեպքում դրանք որտեղի՞ց են հայտնվել»,- ասաց վարչապետը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 6-ին Ազգային ժողովը հավանություն տվեց 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծին: Օրինագծին կողմ քվեարկեց 69 խորհրդարանական, դեմ՝ 37: Բյուջեի նախագծին աջակցեցին իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավորները, դեմ հանդես եկավ խորհրդարանական ընդդիմությունը՝ ի դեմս «Լուսավոր Հայաստան» եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունների:

Премьер: Государственный бюджет Армении в 2019 году перевыполнен на 89 млрд. драмов
Государственный бюджет Армении в 2019 году  перевыполнен на 89 млрд. драмов. То есть речь идет о 200 миллионах долларов. Об этом на заседании Национального Собрания Армении, в ходе обсуждения проекта бюджета на 2020 год, заявил 6 декабря премьер-министр Армении Никол Пашинян, передает news.am.
По его cловам, это было бы невозможно, если бы Правительство провалилось, и в стране не было бы зафиксировано никакого экономического роста. «Если бы данные статистики были бы неправильными или выдуманными, то этих денег не было бы. Возник бы вопрос, откуда тогда они взялись?», - сказал премьер-министр Армении.
Напомним, что Национальное Собрание Армении 6 декабря одобрило проект государственного бюджета на 2020 год. За законопроект проголосовало 69 парламентариев, против выступило 37. Проект бюджета поддержали депутаты от правящего блока «Мой шаг», против выступила парламентская оппозиция в лице партий «Светлая Армения» и «Процветающая Армения».