2019 թվականին Հայաստանի պետական բյուջեն 89 մլրդ դրամով գերակատարվել է: Այսինքն՝ խոսքը վերաբերում է 200 մլն դոլարի: Այս մասին դեկտեմբերի 6-ին Ազգային ժողովում 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է news.am գորածակալությունը:
Նրա խոսքով՝ սա անհնար կլիներ, եթե Կառավարությունը ձախողվեր, եւ երկրում չգրանցվեր ոչ մի տնտեսական աճ: «Եթե վիճակագրական տվյալները սխալ լինեին կամ հորինված, ապա այդ փողը չէր լինի: Հարց կառաջանար՝ այդ դեպքում դրանք որտեղի՞ց են հայտնվել»,- ասաց վարչապետը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 6-ին Ազգային ժողովը հավանություն տվեց 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծին: Օրինագծին կողմ քվեարկեց 69 խորհրդարանական, դեմ՝ 37: Բյուջեի նախագծին աջակցեցին իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավորները, դեմ հանդես եկավ խորհրդարանական ընդդիմությունը՝ ի դեմս «Լուսավոր Հայաստան» եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունների:

PM: State Budget of Armenia Exceeds by AMD 89 Billion in 2019
The state budget of Armenia in 2019 exceeded by AMD 89 billion, said Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Armenian parliament on Friday, news.am reports.
It is about $ 200 million, he said noting that this would not have been possible if the government had failed, and there would have been no economic growth recorded in the country.
"If the statistics were incorrect or invented, then this money would not exist. The question would be, where did they come and from then? " Pashinyan noted.
Armenian parliament has approved the draft state budget for 2020, a total of 69 parliamentarians voted for the bill, 37 opposed it. The draft budget was supported by ruling My Step bloc MPs.