Բրատիսլավայում ԵԱՀԿ նախարարական 26-րդ համաժողովի աշխատանքներին մասնակցող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը դեկտեմբերի 6-ին հանդիպում ունեցավ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով տեղակալ Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։ Այս մասին հաղորդում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Անդրադարձ կատարելով երկկողմ համագործակցության ընդարձակ օրակարգին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը մտքեր փոխանակեցին հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին և ձեռնարկվելիք առաջիկա քայլերին։
Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների համատեքստում Հայաստանի ԱԳ նախարարը բարձր գնահատեց ամերիկյան կողմի շարունակական աջակցությունը մի շարք ծրագրերին և նախաձեռնություններին:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով գործող տեղակալը մտքեր փոխանակեցին ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի օրակարգային հարցերի շուրջ։
Զրուցակիցներն անդրադաձան նաև միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի։
Զոհրաբ Մնացականյանը և Ֆիլիպ Ռիքերը կարծիքներ փոխանակեցին Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ դեկտեմբերի 4-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ ունեցած հանդիպման և դրանից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հայտարարության շուրջ։ Այդ համատեքստում զրուցակիցները կարևորեցին խաղաղության նպաստավոր միջավայրի ձևավորումը՝ հրադադարի ռեժիմի պահպանման և ամրապնդման, ինչպես նաև ժողովուրդների խաղաղության նախապատրաստման վերաբերյալ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման միջոցով:

Armenian Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan had a meeting on December 6 with Acting Assistant Secretary of European and Eurasian Affairs of the US State Department Philip T. Reeker in Slovakia during the OSCE 26th ministerial.
Mnatsakanyan and Reeker discussed the Armenian-American bilateral cooperation agenda and exchanged ideas over the process of implementation of the agreements reached as part of the Armenia-US Strategic Dialogue and upcoming steps, the foreign ministry said in a news release.In the context of the ongoing reforms in Armenia, FM Mnatsakanyan highly appreciated the US continuous support to a number of programs and initiatives.
The sides also discussed the agenda items of the OSCE Ministerial Conference, as well as several issues of the international and regional agenda.
Mnatsakanyan and Reeker exchanged ideas over the recent OSCE MG-mediated meeting between the Armenian and Azerbaijani FMs and the statement issued by the OSCE MG heads of delegations. “In this context the interlocutors attached importance to the development of an atmosphere conducive to peace through maintaining and strengthening the ceasefire, as well as the implementation of the agreements reached over preparing the populations to peace”, the ministry said.