«Ղազախստանն առանց Նազարբաևի». Ղազախստանում ցրել են ընդդիմության ցույցը
Ղազախստանի մի շարք քաղաքներում դեկտեմբերի 16-ին ոստիկանությունը բերման է ենթարկել ընդդիմության չարտոնված բողոքի ակցիաների մի շարք մասնակիցների, որոնք ակցիան կազմակերպել էին Ղազախստանի անկախության օրվա և Ժանաոզեն քաղաքում 2011 թվականին տեղի ունեցած դեպքերի օրվա կապակցությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում է svoboda.org կայքը` մայրաքաղաք Նուրսուլթանում ոստիկանությունը փակել է երթի ճանապարհը, որը շարժվելիս է եղել կառավարական թաղամասի ուղղությամբ:
Տասնյակ մարդիկ ձերբակալվել են:
Երկրի խոշորագույն քաղաքում՝ Ալմաթիում, նույնպես չարտոնված ցույց է անցկացվել: Ակցիայի մասնակիցները կարգախոսներ են հնչեցրել հաջակցություն քաղաքական բանտարկյալների, ինչպես նաև բացականչել են «Ղազախստանն առանց Նազարբաևի» և «Ծերո՛ւկ, հեռացի՛ր»:
Ցուցարարներ են բերման ենթարկվել ևս մի քանի քաղաքներում:
Դեկտեմբերի 16-ը Ղազախստանի անկախության օրն է: Այս օրը Ղազախստանի քաղաքներում բողոքի ակցիաներ անցկացնելու մասին հայտարարել էր Ղազախստանում չգրանցված «Ղազախստանի ժողովրդավարական ընտրություն» շարժումը, որը հիմնել է նախկին բանկիր և Ղազախստանի իշխանությունների քննադատ Մուխթար Աբլյազովը: Այս շարժումը Ղազախստանում արգելված է, և նրանց կազմակերպած ակցիաները պարբերաբար ցրում են: Բողոքի ակցիայի մասնակիցները նշում են, որ նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, չնայած հրաժարականին, շարունակում է իշխանությունը պահել իր ձեռքում:

В Казахстане в День независимости разогнали акцию оппозиции
В ряде городов Казахстана в понедельник полиция задержала участников несогласованных митингов оппозиции, приуроченных к дню независимости страны, а также к годовщине кровавых событий в городе Жанаозен в 2011 году.
Как сообщает Радио Азаттык - Казахская служба Радио Свобода - в столице Казахстана Нур-Султане полиция преградила путь шествию, которое направлялось к правительственному кварталу. Десятки людей были задержаны.
Ранее в Нур-Султане прошёл митинг, участники которого вспомнили жертв декабрьских событий 1986 года и событий в Жанаозене, передает svoboda.org.
В Алматы - крупнейшем городе страны - также прошёл несогласованный митинг. Участники акций скандировали лозунги в поддержку политзаключённых, ​а также "Казахстан без Назарбаева" и "Шал кет!" ("Старик, уходи!").
Сообщается о задержании активистов в ещё нескольких городах.
О планах провести 16 декабря митинги в казахстанских городах объявило незарегистрированное движение "Демократический выбор Казахстана" (ДВК), основанное бывшим банкиром и критиком властей Казахстана Мухтаром Аблязовым. Движение запрещено в Казахстане, его митинги регулярно разгоняют. Участники митингов утверждают, что, несмотря на отставку, бывший президент Нурсултан Назарбаев по-прежнему сохраняет власть в своих руках, и требуют его ухода из политики и демократизации.