Ռուսաստանը կսատարի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պահվող անձանց փոխանակմանը. Զախարովա
Ռուսաստանը կսատարի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պահվող անձանց փոխանակմանը, եթե նման պայմանավորվածություն ձեռք բերվի: Այս մասին այսօր ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զարխարովան, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան:
Նրա խոսքով` պահվող անձանց փոխանակման հարցը մշտապես բանակցությունների օրակարգում է։ Մասնավորապես, այս տարվա ապրիլին Մոսկվայում կայացած Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը նվիրված էր այս թեմային:
«Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը պայմանավորվել են փոխադարձ հիմքով միջոցներ կիրառել, որպեսզի միմյանց տարածքներում կալանավորված անձանց ազգականները կարողանան նրանց մոտ գնալ», - ասել է Զախարովան։
Նա հիշեցրել է, որ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ այս տարվա հունիսին հայրենիք են վերադարձել Ադրբեջանի ու Հայաստանի մեկական քաղաքացիներ։ Ռուսաստանի արտգործնախարարության ներկայացուցիչը կարծում է, որ դա «չափազանց կարևոր ակցիա էր», և այն  համարում է որպես առաջին քայլ կալանքի տակ գտնվող անձանց ծանր վիճակը հեշտացնելու համար:
«Կարող եմ ասել, որ այլ կալանավորների ուղղությամբ էլ է աշխատանք իրականացվում։ Եթե պայմանավորվածություն ձեռք բերվի, մենք անկասկած կսատարենք այն», – ընդգծել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ այժմ Ադրբեջանում է ՀՀ Տավուշի մարզի բնակիչ Կարեն Ղազարյանը, որը 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտված։ Բաքվում նրան մեղադրում են դիվերսիա իրականացնելու փորձի մեջ։ Սակայն ՀՀ ՊՆ-ն բազմիցս հայտարարել է, որ Ղազարյանը զինծառայող չէ, այլ սահմանամերձ գյուղի խաղաղ բնակիչ, որը հոգեկան խնդիրներ ունի։

Россия поддержит возможный обмен удерживаемыми лицами между Ереваном и Баку: Мария Захарова
Россия поддержит обмен удерживаемыми лицами между Арменией и Азербайджаном, если такая договоренность будет достигнута. Как передает SPUTNIK Армения, об этом заявила в ходе брифинга в среду официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
По ее словам, вопрос обмена удерживаемыми лицами постоянно находится в повестке переговоров, в частности этой теме была посвящена встреча министров иностранных дел России, Армении и Азербайджана в Москве в апреле этого года.
"Во встрече также принимали участие сопредседатели Минской группы ОБСЕ. В ходе этой встречи стороны условились на взаимной основе принять меры по допуску родственников к лицам, которые находятся в заключении на территориях сторон", - сказала Захарова.
Она напомнила, что ранее при содействии Международного комитета Красного Креста в июне этого года на родину вернулись гражданин Азербайджана и гражданин Армении. Представитель российского внешнеполитического ведомства считает это "чрезвычайно важной акцией" и рассматривает ее в качестве первого шага по облегчению участи лиц, которые находятся в заключении.
"Я могу сказать, что ведется работа и по другим заключенным. Если будет достигнута договоренность, мы, безусловно, ее поддержим", - подчеркнула Захарова.
Напомним, в Азербайджане сейчас находятся житель Тавушской области Карен Казарян и военнослужащий Араик Казарян, который в августе заблудился и оказался на азербайджанской территории.
В Армении находится азербайджанский военнослужащий Эльвин Ариф оглу Ибрагимов. Последний в марте этого года был обнаружен и задержан при попытке нарушения границы в направлении Тавушской области.