ԼՂ հակամարտության ռազմական լուծման փորձերն աղետալի հետևանքներ կունենան Ադրբեջանի համար. Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի համանախագահությամբ Երևանում տեղի է ունենում Հայաստանի և Արցախի Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստը: Նիստին ներկա են նաև Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը, Հայաստանի և Արցախի խորհրդարանների նախագահներ՝ Արարատ Միրզոյանը և Աշոտ Ղուլյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը և Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը մինչ օրակարգային հարցերի քննարկումը հանդես են եկել ելույթներով:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը ներկայացնում ենք ստորև․
«Բարև ձեզ, հարգելի գործընկերներ, ուրախ եմ ձեզ տեսնելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահներ,
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդների հարգելի անդամներ,
Նախ թույլ տվեք ողջունել Հայաստանի և Արցախի Անվտանգության խորհուրդների երկրորդ համատեղ նիստը: Համանման առաջին նիստը տեղի ունեցավ այս տարվա մարտի 12-ին՝ Ստեփանակերտում, իսկ հիմա ահա համատեղ նիստ ենք անցկացնում Երևանում: Կարծում եմ, այսպիսով, մի շատ կարևոր ավանդույթի սկիզբ է դրվում, որը նաև գործնական կարևոր նշանակություն ունի՝ համադրել երկու հանրապետությունների դիրքորոշումները և անելիքները մեր համատեղ օրակարգի հարցերի վերաբերյալ: Համագործակցությունը և երկխոսությունը Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության պետական մարմինների միջև կրում է համակարգված բնույթ և կոչված է ապահովելու տարածաշրջանում հայ ժողովրդի համապարփակ անվտանգությունը:
Մարտի 12-ին մեր համատեղ նիստի ընթացքում ես առանձնահատուկ ընդգծեցի երկու խնդիր, որոնց հասցեագրումն էական է արցախյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ առաջընթաց արձանագրելու համար: Առաջինը Արցախի՝ որպես հակամարտության հիմնական կողմի ներգրավվածության ապահովումն է: Անցած ամիսների ընթացքում այդ ներգրավվածության ավելացման անհրաժեշտության ընկալումն էականորեն ամրապնդվել է: Այս տեսակետից արդյունք են տվել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության իշխանությունների իրականացրած քայլերը: Կարևոր է, որ այդ քայլերն արտահայտել են օբյեկտիվ իրականությունը, որն ստեղծվել է տարածաշրջանում Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա ժողովրդական հեղափոխությունից հետո: Որո՞նք են այդ օբյեկտիվ իրականության բնորոշիչները:
Առաջին՝ Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններն էականորեն ավելացրել են Արցախի սուբյեկտայնությունը և ընդգծել Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների հարաբերությունների իրավահավասար բնույթը:
Երկրորդ՝ փոխվել է որոշումների ընդունման մշակույթը և այդ որոշումների վրա ազդելու ժողովրդի և հասարակության դերը ոչ միայն Հայաստանում, այլև Արցախում: Ակնհայտ է, որ Արցախյան հիմնահարցում հնարավոր չէ արձանագրել որևէ նշանակալից առաջընթաց առանց ժողովրդական վստահության առկայության և արտահայտման: Այս տեսակետից առավել քան էական է հակամարտության գոտում ապրող մարդկանց կարծիքը, քանի որ նրանք են լինելու խաղաղ կարգավորման որևէ տարբերակի հետ կապված օգուտների և ռիսկերի անմիջական կրողը: Այս իրողությունն առավել քան ընդգծում է Արցախի ժողովրդի և նրա կողմից ընտրված իշխանության դերը խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Արցախում գալիք տարվա մարտին տեղի ունենալիք ընտրություններն այս տեսակետից ստանում են հավելյալ կարևորություն: Հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բոլոր հիմնարար փաստաթղթերը կամ ներառում են Արցախի ընտրված իշխանությունների մասնակցության հղում, կամ հաստատվել են Արցախի ընտրված իշխանությունների ներկայացուցիչների կողմից:
Ես ուզում եմ ընդգծել, որ այստեղ մենք ունենք շատ կարևոր իրավիճակ և արձանագրում՝ բանակցային պրոցեսի հենց առաջին օրերից ընդգծվել է Արցախի ընտրված ներկայացուցիչների մասնակցությունը բանակցային գործընթացին, և այս տեսակետից չափազանց տարօրինակ է, որ շատ դեպքերում որոշ կառույցներից մենք լսում ենք գնահատականներ, նեգատիվ գնահատականներ Արցախում տեղի ունեցող ընտրությունների վերաբերյալ: Եվ մեր արձանագրումն այն է, որ իրականում Արցախում տեղի ունեցող ընտրությունները կայանում են միջազգայնորեն ստացված մանդատի հիման վրա, և, հետևաբար, բոլոր այն հայտարարությունները, որոնք որևէ կերպ քննադատության են ենթարկում այդ ընտրությունները, վնասում են խաղաղ գործընթացին, որովհետև եթե պիտի ընտրված ներկայացուցիչներն Արցախի ժողովրդին ներկայացնեն բանակցային գործընթացում, ինչն արձանագրված է բանակցային ձևաչափի և բանակցային պրոցեսների փաստաթղթային հիմքում, ինչպե՞ս կարող են ընտրված ներկայացուցիչներն ընտրվել, եթե ոչ ընտրությունների միջոցով: Եվ ուրեմն առավել քան վստահ եմ, որ Արցախի նորընտիր իշխանությունները, որոնք կստանան իրենց ժողովրդի քվեն և կկրեն այդ քվեն իրենց տված ժողովրդի հանդեպ պատասխատվությամբ, կառուցողական ներգրավում կունենան խաղաղ գործընթացում:
Հայաստանը կշարունակի հանդես գալ որպես Արցախի համապարփակ անվտանգության երաշխավոր: Հայաստանի Հանրապետության այս դերակատարումը, որը ես հանգամանորեն ներկայացրել եմ այս տարվա օգոստոսի 5-ի Արցախի ժողովրդի առաջ Ստեփանակերտի հրապարակում, ենթադրելու է սերտ համագործակցություն ընտրությունների արդյունքում ձևավորվելիք Արցախի նոր իշխանությունների հետ: Այս տեսակետից կուզենայի բարձր գնահատել Արցախի ներկա իշխանությունների հետ ձևավորված փոխըմբռնումը և իմ երախտագիտությունը հայտնել Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին՝ Արցախի ժողովրդավարական գործընթացներին սատարելու համար:
այս տարվա ընթացքում խաղաղ գործընթացի արդյունքները համեստ են, սակայն արձանագրվել են երկու կարևոր պայմանավորվածություններ, որոնք վերաբերում են խաղաղության հաստատման համար նպաստավոր միջավայրի ստեղծմանը և բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուն: Այս պայմանավորվածություններն ունեցել են երկու գործնական արդյունք. չնայած հրադադարի պարբերական խախտումներին՝ ընդհանուր առմամբ հաջողվել է խուսափել ռազմական սրացումներից և իրավիճակը պահել վերահսկելի բոլոր կողմերի համար: Այսուհանդերձ, հրադադարի խախտումները շարունակում են հանգեցնել մարդկային կորուստների, վտանգում են հակամարտության գոտու քաղաքացիական բնակչությանը և վնասում են խաղաղ գործընթացի ծավալմանը: Օրինակ, անցած շաբաթ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հյուսիս-արևելյան սահմանային ճանապարհների և բնակավայրերի գնդակոծումը, որը տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակում, Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների բարձր ներկայացուցիչների՝ դեկտեմբերի 6-ի Բրատիսլավայի հայտարարությունից հետո, և ահա այդ միջադեպը չի նպաստում խաղաղ գործընթացի ծավալմանը: Ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է հետևողականորեն իրականացնել հրադադարի ամրապնդման պայմանավորվածությունները, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի կարողությունների ընդլայնման միջոցով: Նույնքան կարևոր են ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստման ծրագրերը, որոնց շրջանակում տեղի ունեցավ լրագրողների փոխանակումը: Ի տարբերություն մարդկանց շփումների ոլորտի այլ ծրագրերի, այս փոխանակումն իրականացվեց ոչ թե այս կամ այն երրորդ կողմի ուրվագծած շրջանակում, այլ հակամարտության բոլոր կողմերի պետական մարմինների միջոցով, որոնք ունակ եղան ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջոցով միմյանց հետ համաձայնեցնել և իրականացնել մեկ ընդհանուր գործ: Այս փաստն ինքնին ողջունելի է՝ եթե մեր ժողովուրդներն ունակ չլինեն շփվելու իրար հետ ուղղակիորեն, ոչ մի ուժ չի կարող մեզ հաշտեցնել: Կարևոր է, որպեսզի ադրբեջանցի լրագրողներն այցելեն Հայաստան և Արցախ, իսկ հայաստանցի և արցախցի լրագրողները լինեն Ադրբեջանում և ի վերջո կարողանան աշխատել իրար հետ:
Տարբեր առիթներով ես այս տարվա ընթացքում մատնանշել եմ, որ առանց Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի ակտիվ ներգրավման և համաձայնության հնարավոր չէ հասնել կայուն խաղաղության և հաշտեցման: Հուսանք, որ այս ծրագիրը սկզիբ կդառնա ժողովուրդների խաղաղության նախապատրաստման և հաշտեցման համար:
Հաջորդը՝ մեր անդրանիկ համատեղ նիստի ժամանակ իմ կողմից հնչեց հարցադրում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջ քաշվող մադրիդյան երեք սկզբունքների և 6 տարրերի՝ որպես բանակցային գործընթացի հիմքի պարզաբանման վերաբերյալ: Այս տարվա ընթացքում մենք ունեցել ենք այս հարցադրման երկու տարբեր մեկնաբանություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Ադրբեջանի կողմից: Այստեղ մեզ համար առաջնահերթ նշանակություն ունի Արցախի կարգավիճակի հարցը: Արդյոք առաջարկվող սկզբունքները և տարրերը հնարավորություն են տալիս, որպեսզի Արցախը պահպանի և զարգացնի իր կարգավիճակը Ադրբեջանի ինքնիշխանությունից, տարածքային ամբողջականությունից դուրս, թե այս սկզբունքները և տարրերը կոչված են սահմանափակելու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, ինչպես դա պնդում է Ադրբեջանը: Ինչպես արդեն նշեցի՝ Մինսկի խմբի համանախագահների մեկնաբանությունն այս հարցում էապես տարբերվում է Ադրբեջանից, ինչն իհարկե լավատեսության հիմքեր է տալիս առաջարկվող բանակցային հիմքի հանդեպ: Այսուհանդերձ Հայաստանը և Արցախն ի վերջո պետք է պայմանավորվեն Ադրբեջանի հետ, ուստի անհրաժեշտ է շարժվել երկիմաստությունց դեպի միասնական ընկալման ձևավորում:
Տարվա ընթացքում մենք հստակեցրել ենք մեր դիրքորոշումները, վերջին անգամ Բրատիսլավայում՝ դեկտեմբերի 5-ին: Եթե Ադրբեջանը փորձում է հարաբերական դարձնել ինքնորոշման իրավունքի կամ ուժի չկիրառման սկզբունքի իրականացումը, ապա հարաբերական է դառնում երրորդ սկզբունքը և ի վերջո շարունակում է գոյատևել այն իրավիճակը, որ մենք այսօր ունենք: Հայաստանի և Արցախի՝ միասնական հայ ժողովրդի անվտանգությունը պահանջում է հակամարտության կարգավորման կանխատեսելի միջավայր և սցենար: Այն մոտեցումը, որ հակամարտության կարգավորումը կոչված է բավարարել միայն մեկ կողմի առավելագույն պահանջները և կարիքները՝ փակուղային է և այդ մոտեցման հետևանքով է, որ չնայած հայկական կողմի և համանախագահների ջանքերին՝ վերջին 25 տարում հնարավոր չի լինում կարգավորել հակամարտությունը:
Կարծում եմ՝ առարկայական քննարկումների նպատակը նախևառաջ պետք է լինի հակամարտության կարգավորման համաձայնեցված սկզբունքների հաստատումը ոչ միայն սկզբունքների անվանումներով, այլև բովանդակությամբ: Բայց հարկ եմ համարում նաև նշել, որ 1986-87 թվականների ստատու քվոյին կամ դրա որևէ մոդեֆիկացիայի վերադառնալը որպես հակամարտության կարգավորման ձգտում ներկայացնելու փորձերն անտեղի են և չեն բխում հակամարտության էությունից ու բովանդակությունից:
Մեր կառավարությունը հենց ամենասկզբից Արցախի հարցի կարգավորման առումով որդեգրել է կառուցողական դիրքորոշում և գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ սա արձանագրվում է նաև միջազգային մեր գործընկերների կողմից: Արցախի հարցի կարգավորման հայեցակարգային մակարդակում մենք առաջարկել ենք շատ պարզ, տրամաբանական և հասկանալի սկզբունք: Արցախի հարցի որևէ լուծում պետք է ընդունելի լինի Ղարաբաղի ժողովրդի համար, Հայաստանի ժողովրդի համար և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Այս սկզբունքը հայտարարելով՝ ես հույս ունեի, որ Ադրբեջանի նախագահը հանդես կգա համանման հայտարարությամբ, ինչը բանակցային գործընթացում էական առաջընթաց ապահովելու մեծ հնարավորություններ կբացի: Ցավոք, սակայն, մենք մինչև օրս Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից նման հայտարարություն չենք լսել և կարծում եմ՝ հակամարտության կարգավորմամբ շահգրգիռ բոլոր միջազգային կառույցներն ու գործընկերներն իրենց առաջ խնդիր պիտի դնեն քաջալերել Ադրբեջանի նախագահին՝ հանդես գալ նման հայտարարությամբ, համաձայնվել հասկանալի և տրամաբանական բանաձևի հետ, որովհետև այն ընկալումը, թե հակամարտության կարգավորման սցենարը պետք է բավարարի կողմերից մեկի պատկերացումները և արհամարհի մյուս երկու կողմերի պատկերացումները, բանակցային գործընթացում տեղապտույտ են ստեղծելու: Առավել ևս կարծում եմ, որ բոլորն են հասկացել, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: Նման փորձերն աղետալի հետևանքներ կունենան հենց առաջին հերթին Ադրբեջանի համար, մանավանդ որ, ինչպես մի քանի անգամ առիթ ունեցել եմ ասելու, վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում մենք վերջին տարիների համար աննախադեպ քանակի և որակի զենք և ռազմամթերք ենք ձեռք բերել, Զինված ուժերում իրականացրել ենք և իրականացնում ենք բարեփոխումներ, որոնք էլ ավելի բարձր մակարդակի են հասցնում մեր բանակի մարտունակությունը:
Հարկ եմ համարում կրկին ընդգծել, որ այս գործողությունները մենք իրականացնում ենք ոչ թե պատերազմի, այլ խաղաղության համար, արձանագրելու, որ ուժի դիրքերից Հայաստանի, Արցախի և ընդհանրապես հայ ժողովրդի հետ խոսելու բոլոր փորձերն անիմաստ են: Եվ այս առումով Հայաստանն իրականացրել և իրականացնում է ոչ միայն Արցախի անվտանգության երաշխավորի դերակատարում, այլև պիտի ավելի մեծ դերակատարում ունենա որպես տարածաշրջանում խաղաղության երաշխավոր:

Все попытки говорить с Арменией, Арцахом и армянским народом с позиции силы бессмысленны: Пашинян
Под сопредседательсвом премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Республики Арцах Бако Саакяна в Ереване состоялось совместное заседание Советов безопасности Армении и Арцаха. На заседании присутствовали также президент Армении Армен Саркисян, председатели парламентов Армении и Арцаха Арарат Мирзоян и Ашот Гулян.
До начала обсуждения вопросов повестки премьер-министр Никол Пашинян, президент Арцаха Бако Саакян и президент Армении Армен Саркисян выступили с речами.
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, в частности, сказал:
"Здравствуйте, дорогие коллеги, я рад вас видеть.
Многоуважаемый президент Республики Армения,
Многоуважаемые председатели Национальных Собраний Республики Армения и Республики Арцах,
Прежде всего позвольте поприветствовать второе совместное заседание Советов безопасности Армении и Арцаха. Первое подобное заседание состоялось в Степанакерте 12 марта, а сейчас мы проводим совместное заседание в Ереване. Думаю, таким образом закладывается начало очень важной традиции, которая также имеет важное практическое значение - сопоставлять позиции двух республик и задачи по вопросам нашей совместной повестки дня. Сотрудничество и диалог между государственными органами Республики Армения и Республики Арцах носят систематизированный характер и призваны обеспечить всеобъемлющую безопасность армянского народа в регионе.
В ходе нашего совместного заседания 12 марта я особо подчеркнул две задачи, адресация которых существенна для достижения прогресса в направлении мирного урегулирования арцахской проблемы. Первая - обеспечение вовлеченности Арцаха в качестве основной стороны конфликта. В течение последних месяцев восприятие необходимости увеличения этой вовлеченности существенно укрепилось. В этом плане предпринимаемые властями Республики Армения и Республики Арцах шаги уже дали свои результаты. Важно, что эти шаги выразили объективную реальность, создавшуюся в регионе после ненасильственной бархатной народной революции в Армении. Каковы характеристики этой объективной реальности?
Во-первых, произошедшие в Армении изменения существенно увеличили субъектность Арцаха и подчеркнули равноправный характер отношений между властями Армении и Арцаха.
Во-вторых, изменилась культура принятия решений и роль людей и общества, влияющих на эти решения не только в Армении, но и в Арцахе. Очевидно, что никакого существенного прогресса в арцахской проблеме невозможно достичь без наличия и выражения доверия со стороны населения. С этой точки зрения более чем существенно мнение проживающих в зоне конфликта людей, поскольку именно они будут непосредственными бенефициарами выгод и рисков, связанных с каким-либо вариантом мирного урегулирования. Эти реалии более чем подчеркивает роль народа Арцаха и избранных им властей в процессе мирного урегулирования. С этой точки зрения предстоящие в марте выборы в Арцахе будут иметь дополнительное значение. Все фундаментальные документы по урегулированию конфликта либо содержат ссылку на участие избранных властей Арцаха, либо одобрены представителями избранных властей Арцаха.
Я хочу подчеркнуть, что у нас здесь очень важная ситуация, и мы должны констатировать, что участие избранных представителей Арцаха в переговорном процессе подчеркивалось с самого начала переговорного процесса, и в этом плане очень странно, что во многих случаях мы слышим от некоторых структур негативные оценки в связи с происходящими в Арцахе выборами. И мы констатируем, что выборы в Арцахе основаны на международном мандате, и, следовательно, любые заявления, которые каким-либо образом критикуют эти выборы, подрывают мирный процесс, поскольку если народ Арцаха на переговорном процессе должны представлять избранные представители, как это указано в документационной базе формата переговоров и переговорного процесса, то как еще могут быть избраны представители, если не путем выборов. И поэтому я более чем уверен, что новоизбранные власти Арцаха, которые получат вотум доверия своего народа и будут нести ответственность за полученные голоса, будут принимать конструктивное участие в мирном процессе.
Армения продолжит выступать гарантом комплексной безопасности Арцаха. Эта роль Республики Армения, которую я подробно изложил перед народом Арцаха на площади Степанакерта 5 августа этого года, подразумевает тесное сотрудничество с новыми властями Арцаха, которые будут сформированы в результате выборов. В этой связи я хотел бы высоко оценить взаимопонимание, сложившееся с действующими властями Арцаха, и выразить благодарность президенту Республики Арцах Бако Саакяну за поддержку демократических процессов в Арцахе.
Итоги мирного процесса в этом году были скромными, однако были достигнуты две важные договоренности, которые касаются создания благоприятной атмосферы для достижения мира и подготовки населения к миру. Эти договоренности имели два практических результата: несмотря на регулярные нарушения режима прекращения огня, в целом удалось избежать военной эскалации и сохранить ситуацию под контролем для всех сторон. Однако нарушения прекращения огня продолжают приводить к человеческим жертвам, ставить под угрозу гражданское население в зоне конфликта и подрывать мирный процесс. Например, на прошлой неделе Азербайджан обстрелял северо-восточные приграничные дороги и населенные пункты Армении, и это произошло в рамках министерской конференции ОБСЕ, после принятого в Братиславе заявления высоких представителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 6 декабря, и этот инцидент не способствует мирному процессу. В сложившейся ситуации необходимо последовательно осуществлять договоренности о прекращении огня, в том числе путем наращивания возможностей офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ. Не менее важны программы по подготовке народов к миру, в рамках которых состоялся обмен журналистами. В отличие от контактов между людьми в рамках других программ, этот обмен был проведен не по схеме той или иной третьей стороны, а через государственные органы сторон конфликта, которые смогли координировать и выполнить общую задачу через офис личного представителя действующего председателя ОБСЕ. Этот факт сам по себе заслуживает похвалы: если наши народы не смогут общаться друг с другом напрямую, никакая сила не может примирить нас. Важно, чтобы азербайджанские журналисты посещали Армению и Арцах, а армянские и арцахские журналисты побывали в Азербайджане и в конце концов смогли работать друг с другом.
По разным поводам я в этом году отмечал, что без активного участия и согласия народа Армении, народа Арцаха и народа Азербайджана невозможно достичь устойчивого мира и примирения. Будем надеяться, что эта программа станет началом подготовки к миру и примирению народов.
Во время нашего первого совместного заседания я озвучил вопрос о прояснении трех Мадридских принципов и шести элементов, выдвинутых сопредседателями Минской группы ОБСЕ в качестве основы для переговорного процесса. В этом году у нас было два разных толкования этого вопроса - со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ и со стороны Азербайджана.
Здесь для нас первостепенное значение имеет вопрос статуса Арцаха. Позволяют ли предлагаемые принципы и элементы сохранять и развивать статус Арцаха за пределами суверенитета, территориальной целостности Азербайджана, или эти принципы и элементы предназначены для ограничения права народа Арцаха на самоопределение, как утверждает Азербайджан? Как я уже отметил, толкование этого вопроса со стороны сопредседателей Минской группы существенно отличается от толкования Азербайджана, что дает основания для оптимизма в отношении предлагаемой переговорной основы. В любом случае, в конце концов, Армения и Арцах должны договориться с Азербайджаном, следовательно, необходимо двигаться от разночтений к формированию общего восприятия.
В течение года мы уточнили наши позиции, в последний раз - в Братиславе 5 декабря. Если Азербайджан пытается сделать реализацию права на самоопределение или неприменение силы относительным, то относительным становится и третий принцип, и, в итоге, продолжается та ситуация, которая у нас есть сегодня. Безопасность Армении, Арцаха и армянского народа в целом требует предсказуемой атмосферы и сценария урегулирования конфликта. Тот подход, согласно которому урегулирование конфликта призвано удовлетворить только максималистские требования и потребности одной из сторон, является тупиковым, и именно в результате такого подхода получается так, что несмотря на усилия армянской стороны и сопредседателей, в течение последних 25 лет не удается урегулировать конфликт.
Думаю, целью предметных обсуждений должно быть прежде всего установление согласованных принципов разрешения конфликта не только в названиях принципов, но и в их содержании. Но я также считаю необходимым отметить, что любые попытки представить возвращение к статусу-кво 1986-87 гг. или его любой модификации в качестве решения конфликта напрасны и не вытекает из сути и содержания конфликта.
Наше правительство с самого начала заняло конструктивную позицию по урегулированию арцахской проблемы, и я должен с удовлетворением отметить, что это также фиксируется нашими международными партнерами. На концептуальном уровне урегулирования арцахской проблемы мы предложили очень простой, логичный и понятный принцип: любое решение арцахской проблемы должно быть приемлемым для народа Карабаха, народа Армении и народа Азербайджана. Объявив этот принцип, я надеялся, что президент Азербайджана выступит с аналогичным заявлением, что открыло бы большие возможности для достижения существенного прогресса в переговорном процессе. Однако, к сожалению, мы до сих пор не слышали такого заявления от лидера Азербайджана, и я считаю, что все международные структуры и партнеры, заинтересованные в урегулировании конфликта, должны поставить перед собой задачу побудить президента Азербайджана сделать такое заявление, согласиться с понятной и логичной формулой, потому что такое восприятие, согласно которому сценарий урегулирования конфликта должен удовлетворить одну из сторон и игнорировать интересы двух других сторон, приведет к тому, что в переговорном процессе мы будем топтаться на месте. Более того, я думаю, что все поняли, что у карабахского конфликта нет военного решения. Подобные попытки будут иметь катастрофические последствия в первую очередь для Азербайджана, тем более, что, как я уже неоднократно говорил, за последние полтора года мы приобрели беспрецедентное количество оружия и вооружения высокого качества, осуществили и осуществляем реформы в Вооруженных силах, которые еще более повышают боеготовность нашей армии.
Считаю необходимым еще раз повторить, что мы проводим эти действия не для войны, а ради мира, и заявляем, что все попытки говорить с Арменией, Арцахом и армянским народом с позиции силы бессмысленны. И в этом отношении Армения не только играет роль гаранта безопасности Арцаха, но и должна играть более важную роль гаранта мира в регионе. Спасибо".