Եղիսաբեթ Երկրորդը հիասթափված է արքայազն Հարրիի՝ լիազորությունները վայր դնելու որոշումից
Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդը խիստ հիասթափված է, որ իր թոռը՝ արքայազն Հարրին, և նրա կինը՝ Մեգան Մարքլը, հայտարարել են թագավորական ընտանիքի ավագ անդամների լիազորությունները վայր դնելու և կա՛մ Միացյալ Թագավորությունում, կա՛մ Հյուսիսային Ամերիկայում ապրելու մտադրության մասին՝ դա նախօրոք չքննարկելով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է The Times պարբերականը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Սասեքսի դուքսը և դքսուհին իրենց որոշման մասին Instagram-ում հրապարակելուց առաջ չեն խորհրդակցել ո՛չ թագուհու, ո՛չ արքայազն Հարրիի հոր՝ Ուելսի գահաժառանգ արքայազն Չառլզի հետ: Հրատարակությունն ուշադրություն է դարձնում այն բանի վրա, որ Բուքինգհեմյան պալատի պատասխան հայտարարությունը բավականին կտրուկ է եղել: «Սասեքսի դուքսի և դքսուհու հետ բանավեճերը վաղ փուլում են: Մենք հասկանում ենք այլ մոտեցում գտնելու նրանց ցանկությունը, բայց դրանք բարդ հարցեր են, որոնց լուծումը ժամանակ կպահանջի»,-ասված է միապետի գրասենյակի կարճ հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ արքայազն Հարրին, որը վեցերորդ տեղն է զբաղեցնում գահաժառանգության հերթում, և Մեգան Մարքլը հայտարարել էին, որ «երկար ամիսներ տևած խորհրդածություններից և ներքին բանավեճերից հետո» որոշել են «դադարեցնել թագավորական ընտանիքի «ավագ» անդամների պարտականությունների կատարումը և աշխատել ֆինանսապես անկախ դառնալու համար»: Ընդ որում՝ Սասեքսի դուքսերը հայտնել են, որ կգործարկեն իրենց բարեգործական կազմակերպությունը, բայց դրա հետ մեկտեղ կշարունակեն կատարել թագավորական որոշ պարտականություններ:

Elizabeth II is Disappointed with Prince Harry’s Decision to Resign
British Queen Elizabeth II is very disappointed that Prince Harry and Meghan Markle, have announced their intention to resign from the senior members of the royal family and live in the United Kingdom and North America without discussing it with Buckingham Palace in advance, USNEWSTODAY reports citing The Times.
According to its information, the Duke and Duchess of Sussex did not consult either with the Queen or Prince Harry’s father, heir to the throne, Prince Charles of Wales, before announcing their decision in Instagram. The publication draws attention to the fact that the reply of Buckingham Palace was quite sharp. “Discussions with the Duke and Duchess of Sussex are at an early stage. We understand their desire to find another approach, but these are complex issues that will take time to work through,” says the monarch’s office.
Earlier Prince Harry and Meghan Markle announced that after “long months of reflection and internal discussions” they decided to “stop acting as ‘senior’ members of the royal family and work to become financially independent. At the same time, the Dukes of Sussex announced that they would launch their charity organization, but would continue to perform certain royal duties.
The Times notes in this regard that the intention of Prince Harry and Meghan Markle to live in Britain and North America is unprecedented for members of the royal family, who continue to perform certain functions in it. They are usually associated with appearances in public at official and charitable events.