Բորիս Ջոնսոնը հնարավոր է համարում Իրանի միջուկային գործարքի փոխարինումը Թրամփի պայմաններով
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հանդես է եկել Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը (ԳՀՀԾ) նոր համաձայնագրով փոխարինելու օգտին՝ ԱՄՆ-ի պայմաններով, եթե ԳՀՀԾ-ն պահպանել չհաջողվի: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Բի-Բի-Սի-ին:
«Եթե մենք ազատվենք դրանից (ԳՀՀԾ-ից), այդ ժամանակ մեզ անհրաժեշտ կլինի փոխարինալ այն, ԳՀՀԾ-ի խնդիրը կայանում է նրանում, որ ամերիկյան տեսակետով այն վատն է, այն սպառվել է, բացի այդ այն համաձայնեցվել է (ԱՄՆ նախկին) նախագահ (Բարաք) Օբամայի կողմից, և նրանց (ամերիկացիների) տեսակետով այն բազմաթիվ թերություններ ունի: Բայց եթե մենք պատրաստվում ենք ազատվել դրանից, եկեք այն փոխարինենք «Թրամփի գործարքով», և դա գերազանց ելք կլինի իրադրությունից»,- հայտնել է Ջոնսոնը:
«Իմ ուղերձն ամերիկացի ընկերներին այն է, որ այս կամ այն կերպ, մենք չպետք է թույլ տանք իրանցիներին միջուկային զենք ձեռք բերել, սա այն է, ինչի համար նախատեսված է ԳՀՀԾ-ն», - հավելել է Ջոնսոնը:

Джонсон допустил замену иранской ядерной сделки на новую на условиях Трампа
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон выступил за замену Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе на новое соглашение на условиях США, если СВПД сохранить не удастся. Об этом он сообщил во вторник в интервью телерадиовещательной корпорации Би-би-си, передает ТАСС.
"Если мы избавимся от нее [СВПД], тогда нам понадобится замена, проблема с СВПД заключается в том, что с американской точки зрения она плохая, она истекла, плюс она была согласована [бывшим] президентом [США Бараком] Обамой, и с их [американской] точки зрения у нее много недочетов. Но если мы собираемся от нее избавиться, давайте заменим ее, давайте заменим ее на "сделку Трампа", и это будет отличный выход из ситуации", - сообщил Джонсон.
"Президент [США Дональд] Трамп - отличный делец, давайте работать вместе, чтобы заменить СВПД и вместо него добиться сделки на условиях Трампа", - добавил британский премьер.
"Мое послание американским друзьям - так или иначе мы должны не позволить иранцам заполучить ядерное оружие, это то, ради чего задумывался СВПД", - сказал Джонсон.