Կայունությունը՝ կարևոր գործոն զարգացման համար․ նախագահ Սարգսյան
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ»-ի շրջանակում մասնակցել է կայունության, շրջակա միջավայրի և վերականգնվող էներգիայի խնդիրներին և դրանց մեջ կանանց ներգրավվածությանը նվիրված քննարկմանը:
Կարևորելով նման քննարկումները՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ բարձրացվող հարցերը վերաբերում են ապագային ու սպասվող մարտահրավերներին, այն ռիսկերին, որոնց առնչվելու ենք վաղը: «Մենք ապրում ենք մի դարում, որտեղ երիտասարդ նորարարություններն ու ստարտափերը կառավարում են աշխարհը,- ասել է նախագահը։ -Այս երկիրը լավ օրինակ է, թե ինչպես նոր տեխնոլոգիաները, գիտելիքը, իմաստուն որոշումներն ու առաջնորդությունը կարող են լավ արդյունքներ ունենալ բոլորի համար»:
Խոսելով կայունության մասին և այն համարելով էական գործոն երկրների զարգացման համար՝ նախագահ Սարգսյանն այդ համատեքստում կարևորել է կանանց դերակատարությունը կայունության ապահովման և հանդուրժողականության մթնոլորտի ձևավորման գործում։ Յուրահատուկ և անգնահատելի համարելով կանանց դերն ընտանիքում՝ նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է նրանց մեծ ներդրումը երեխայի դաստիարակության, մշակույթի, լեզվի, ազգային արժեքների և ավանդույթների պահպանության հարցերում։ Նախագահը միաժամանակ նշել է, որ փոփոխվող աշխարհում կանանց համար շատ ավելի լայն հնարավորություններ կան՝ ներգրավվելու և ցույց տալու իրենց որակները, մասնակցելու կյանքի տարբեր ոլորտներում որոշումների ընդունմանը, հաջողության հասնելու տարբեր հարթակներում, այդ թվում՝ տեխնոլոգիաների, քաղաքականության և գործարարության ասպարեզներում:

Sustainability as an Important Factor for Development: President Sarkissian
In the framework of his working visit to the United Arab Emirates, President Armen Sarkissian participated at the discussions on sustainability, environment, and renewable energy related issues and women’s participation in their resolution. Discussions were held in the framework of the Abu Dhabi Sustainability Week.
Stressing the importance of such discussions, President Sarkissian said that the pertinent issues were related to the future and projected challenges, to the risks which would emerge tomorrow. "We are living in a century where the young, innovations, and startups rule the world," the President of Armenia said. "This country is a good example of how new technologies, knowledge, wise decisions and leadership can have good results for all."
Speaking about sustainability and viewing it as an important factor for the countries’ development, President Armen Sarkissian in that context stressed the importance of women’s role in maintaining sustainability and creation of the atmosphere of tolerance. Underlining the role of women in the family as special and invaluable, President Sarkissian stressed their great contribution to raising children, preservation of culture, language, national values and traditions. The President noted at the same time that in a changing world the women have more opportunities to engage and show their abilities, to participate to the decision-making processing in different areas, to be successful in different fields, including technologies, politics, and entrepreneurship.