Կայունությունը՝ կարևոր գործոն զարգացման համար․ նախագահ Սարգսյան
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ»-ի շրջանակում մասնակցել է կայունության, շրջակա միջավայրի և վերականգնվող էներգիայի խնդիրներին և դրանց մեջ կանանց ներգրավվածությանը նվիրված քննարկմանը:
Կարևորելով նման քննարկումները՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ բարձրացվող հարցերը վերաբերում են ապագային ու սպասվող մարտահրավերներին, այն ռիսկերին, որոնց առնչվելու ենք վաղը: «Մենք ապրում ենք մի դարում, որտեղ երիտասարդ նորարարություններն ու ստարտափերը կառավարում են աշխարհը,- ասել է նախագահը։ -Այս երկիրը լավ օրինակ է, թե ինչպես նոր տեխնոլոգիաները, գիտելիքը, իմաստուն որոշումներն ու առաջնորդությունը կարող են լավ արդյունքներ ունենալ բոլորի համար»:
Խոսելով կայունության մասին և այն համարելով էական գործոն երկրների զարգացման համար՝ նախագահ Սարգսյանն այդ համատեքստում կարևորել է կանանց դերակատարությունը կայունության ապահովման և հանդուրժողականության մթնոլորտի ձևավորման գործում։ Յուրահատուկ և անգնահատելի համարելով կանանց դերն ընտանիքում՝ նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է նրանց մեծ ներդրումը երեխայի դաստիարակության, մշակույթի, լեզվի, ազգային արժեքների և ավանդույթների պահպանության հարցերում։ Նախագահը միաժամանակ նշել է, որ փոփոխվող աշխարհում կանանց համար շատ ավելի լայն հնարավորություններ կան՝ ներգրավվելու և ցույց տալու իրենց որակները, մասնակցելու կյանքի տարբեր ոլորտներում որոշումների ընդունմանը, հաջողության հասնելու տարբեր հարթակներում, այդ թվում՝ տեխնոլոգիաների, քաղաքականության և գործարարության ասպարեզներում:

"Стабильность – важный фактор для развития": президент Армении
Находящийся с рабочим визитом в Объединенных Арабских Эмиратах президент Республики Армения Армен Саркисян в рамках "Недели стабильности Абу-Даби" принял участие в дискуссии, посвящённой проблемам стабильности, окружающей среды и возобновляемой энергии.
Подчеркнув важность этого обсуждения, президент Саркисян сказал, что поднимаемые вопросы касаются будущего и ожидающихся вызовов, тех рисков, с которыми мы будем иметь дело завтра. "Мы живём в таком веке, когда молодые инновации и стартапы управляют миром. -Сказал президент. -Эта страна – хороший пример того, как новые технологии, знания, мудрые решения и лидерство могут принести хорошие результаты для всех".
Говоря о стабильности и считая ее существенным фактором для развития стран, президент Саркисян в этом контексте подчеркнул роль женщин в деле обеспечения стабильности и формирования атмосферы доверия. Считая своеобразной и бесценной роль женщины в семье, Президент Саркисян подчеркнул их большой вклад в вопросах воспитания детей, сохранения культуры, языка, национальных ценностей и традиций. Президент в то же время отметил, что в меняющемся мире для женщин есть намного более широкие возможности, чтобы быть вовлечёнными и показывать свои качества, участвовать в принятии решений в разных сферах жизни, достигать успехов на разных площадках, в том числе в технологической, политической и предпринимательской областях.