«Մենք գործ ունենք ապագա տանող «նոր դռների» հետ». Արմեն Սարգսյան
Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ցյուրիխում աշխատանքային ճաշի շուրջ հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիա-Հայաստան առևտրի պալատի անդամների և շվեյցարացի, այդ թվում՝ շվեյցարահայ գործարարների հետ: Այն կազմակերպել է Շվեյցարիա-Հայաստան առևտրա-արդյունաբերական պալատը՝ Շվեյցարիայի Համադաշնությունում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ։
Շվեյցարիա-Հայաստան առևտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ Մայք Բարոնյանը շնորհավորել է Հայաստանի նախագահին և ժողովրդին 2019 թվականի հաջողությունների համար և նշել, որ նախագահ Սարգսյանի ներկայությունը միջոցառմանը մեծ նշանակություն ունի համայնքի և առևտրի պալատի անդամների համար:
«Վերջին վեց ամիսների ընթացքում պատիվ եմ ունեցել արդեն չորրորդ անգամ հանդիպել Հայաստանի նախագահին,- իր խոսքում նշել է ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի ներդրումների և ձեռնարկատիրության բաժնի տնօրեն Ջեյմս Ժանը։- Նրա տեսլականի, ծրագրերի, իմաստուն մտքերի մասին լսել եմ ոչ միայն ներդրումային քաղաքականությանը վերաբերող հանդիպումների կամ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովի» շրջանակում, այլ նաև ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի՝ Նշանավոր անձանց խմբի քննարկմանը, որը տեղի ունեցավ անցյալ տարի: Այդ քննարկման ընթացքում մենք հնարավորություն ունեցանք լսել նախագահի տեսակետները համաշխարհային խնդիրների, դրանց լուծման վերաբերյալ, մասնավորապես՝ զարգացող երկրների համատեքստում, ինչպես նաև նրա առաջնորդող մտքերը ՄԱԿ-ի Առեւտրի և զարգացման համաժողովի ապագա դերի մասին»:
ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի ներդրումների և ձեռնարկատիրության բաժնի տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին Հայաստանի ներդրումային միջավայրի վերաբերյալ զեկույցը կազմելն իրենց վստահելու համար։ Նա նշել է, որ այն կօգնի Հայաստանին բարելավել ներդրումային միջավայրը և համաշխարհային մրցունակ դաշտում լինել առաջնագծում: «Հայաստանում զգալի փոփոխություններ կլինեն, եթե ղեկավարությունը որդեգրի երկիրը տարածաշրջանի համար բիզնեսի հանգույց դարձնելու տեսլականը, ինչպես նաև առաջընթաց գրանցի ՏՏ և արհեստական բանականության ոլորտում՝ լինելով համաշխարհային շղթայի մասնիկ,-ասել է նա։- Մենք մեծ ներուժ ենք տեսնում Հայաստանում ագրոբիզնեսի, տեքստիլ արդյունաբերության, գինեգործության և զբոսաշրջության ոլորտներում։ Տեսնելով այդ ներուժը՝ ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովը շարունակելու է աջակցել Հայաստանին՝ բարելավել երկրի ներդրումային միջավայրը»:
Իր խոսքում նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Ջեյմս Ժանին՝ ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի կատարած աշխատանքի համար՝ անդրադառնալով նաև դրա նախապատմությանը․ «Մեկ տարի առաջ, երբ ես Ժնևում էի, խնդրեցի զեկույց պատրաստել Հայաստանի մասին՝ ինչպիսի՞ն են Հայաստանում ներդրումների մարտահրավերները, Հայաստանի ո՞ր ոլորտում է առկա ներուժ։ Նրանք հիանալի աշխատանք կատարեցին։ Նախ հանդես եկան հետաքրքիր գաղափարներով՝ հիմնված ոչ միայն Հայաստանի կառավարության, այլև Հայաստանի և արտերկրի ներդրումային հանրության դիտարկումների վրա։ Սա հակիրճ զեկույց է, սակայն՝ համապարփակ։ Եվ Հայաստանի համար նրանք այս աշխատանքը կատարել են անվճար, որի համար ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել։ Հույս ունեմ մարտի սկզբին Հայաստանում տեսնել գործընկերների այլ երկրներից՝ տարբեր երկրների առաջնորդների, երբ մենք կքննարկենք ՄԱԿ-ի այս կազմակերպության ապագան։ Ինձ համար մեծ պատիվ է ղեկավարել այդ կազմակերպության Նշանավոր անձանց խումբը»:
Ինչ վերաբերում է առկա մարտահրավերներին, նախագահ Սարգսյանը դրանց անդրադառնալով՝ մասնավորապես ասել է․ «Բոլորին է հայտնի, որ մարտահրավերները ձեռքբերումներից շատ են։ Իմ ընկալմամբ՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը նշանակում է ստեղծել մշակույթ, երբ մարդիկ պետք է անհանդուրժող լինեն կոռուպցիայի հանդեպ։ Դա պետք է դառնա մեր մշակույթի մի մասը, ինչպես մշակույթի մաս է դարձել եվրոպական մի շարք երկրներում՝ ներառյալ Շվեյցարիան։ Ուստի, դրան հասնելու համար որոշակի գործընթացների միջով պետք է անցնել՝ փոխելով իրավական համակարգը։ Դա շատ մեծ մարտահրավեր է»։ Որպես մեկ այլ մարտահրավեր՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է տնտեսության կառուցվածքի փոփոխությունը։ «Այն պահին, երբ սկսում ես պայքարը կոռուպցիայի դեմ, պետք է սկսել անցումն օլիգարխիկ տնտեսությունից շատ ավելի բաց հասարակություն, - ասել է նախագահը։ - Այժմ մարդիկ քաղաքականապես ավելի բաց են, քան երկու տարի առաջ։ Հայաստանում ստեղծվեց մի հասարակություն, երբ երիտասարդները սկսեցին երազել և ունենալ մեծ երազանքներ, որ իրենք կարող են ստարտափեր ունենալ, լինել հաջողակ»: Նախագահ Սարգսյանի խոսքով՝ աշխարհը գտնվում է խաչմերուկում։ «Ես կարծում եմ, որ շատ քաղաքական գործիչներ և գործարարներ հուսահատվում են, քանի որ նրանք չգիտեն՝ ինչ է կատարվում, չեն կարող կանխատեսումներ անել,- նշել է Հայաստանի նախագահը։- Նրանք չեն կարող կանխատեսել, թե ինչ է կատարվելու, այս կամ այն քաղաքական գործիչն ինչ է հայտարարելու, ինչպես են շուկաներն արձագանքելու դրան։
Ի՞նչ է կատարվում։ Այս հարցն այսօր շատ պատասխաններ չունի։ Աշխարհի կանխատեսելիությունը կտրուկ նվազել է։ Սակայն կան վերլուծաբաններ և փիլիսոփաներ, որոնք այս իրավիճակը դրական են գնահատում, քանի որ մենք չգիտենք՝ ի՞նչ անել, չգիտենք՝ ի՞նչ ուղղությամբ ենք առաջ գնալու, համաշխարհային տնտեսության համար չկան կայունության սյուներ։
Ես միշտ կարծել եմ, որ անորոշությունը ծնում է հնարավորություն։ Եթե չկա կանխատեսելիություն, սակայն դու ունես ճիշտ զգացողություն և ճիշտ ես կանխատեսել, ուրեմն դու շահած ես դուրս գալիս։ Եվ անորոշության միջավայրում Հայաստանի ապագայի ուղին զարգացումն է։ Հաջողության հասնելու համար կա միայն մեկ ճանապարհ՝ ջանասիրաբար աշխատել զարգացման ուղղությամբ և օգտագործել այդ հնարավորությունը, քանի որ քաղաքական և տնտեսական առումով մենք ոչ միայն չենք կարող շատ բան կանխատեսել, այլև մենք տեխնոլոգիական մեծ փոփոխության խաչմերուկում ենք, որը մարդիկ կոչում են չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխություն։ Ես այլ բնորոշում ունեմ, որը մի քանի անգամ կիրառել եմ՝ քաղաքական կամ արագընթաց հեղափոխություն։ Սա նախորդ հեղափոխությունների նման հերթական հեղափոխություն չէ, որը կբացահայտի, թե փայտը վառելով կարելի է էներգիա ստանալ, կամ որքան օգտակար կարող են լինել համակարգիչները: Մենք մշտական հեղափոխությունների եզրին ենք, քանի որ մենք բացահայտել ենք՝ ինչքան հզոր կարող է լինել փոքրը։ Մենք բացահայտել ենք՝ որքան հզոր կարող է լինել մաթեմատիկական ծրագիրը, մաթեմատիկական մոդելավորումը՝ արհեստական բանականության ձևով։ Մենք նոր դարաշրջանում ենք։ Մենք գործ ունենք ապագա տանող «նոր դռների հետ»։ Երբ կա նոր մեկնարկ, բոլորը հավասար են՝ ամենաաղքատները, ամենահարուստները, ամենաուժեղները և ամենաթույլերը։ Այստեղ ես առավելություն եմ տեսնում մեր ազգի համար։ Այս նոր աշխարհում իմաստալից է այն, ինչ կոչվում է կապվածություն։ Սա մեր մարդկային բնության մեջ է։ Երբ մենք ծնվում ենք, չենք ունենում կապվածության գործիքներ։ Մենք կապվում ենք աշխարհին մեր մայրիկի միջոցով։ Սակայն այժմ կապվածությունը ևս փոփոխվում է։ Օրինակ՝ իմ երկամյա թոռնիկը, ինչպես նաև մյուս թոռնիկները ինչ-որ չափով արդեն իսկ ապրում են վիրտուալ տիրույթում, քանի որ նրանց բացահայտած առաջին գործիքներից է եղել գաջեթը։
Վաղը բոլորն ապրելու են երկու կյանքով՝ լույսի արագությամբ հաղորդակցություն ապահովող վիրտուալ կյանքով և նյութական: Մենք մի ազգ ենք, որը համաշխարհային է և փոխկապակցված: Ձեզ կզարմացնեն տվյալները, թե Լոս Անջելեսում, Բուենոս Այրեսում, Մոսկվայում կամ այլ վայրում ապրող ինչքան շատ հայեր ինտերներտի միջոցով հետաքրքրվում են Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումներով, նրանք նաև մեծ ազդեցություն ունեն երկրի վրա, ինտերնետում ներկայացնում են իրենց գաղափարները, թե ինչպես պետք է կառավարել երկիրը, որն է ճիշտ կամ սխալ: Հայաստանը նրանց ասում է, որ ժամանակն է գալ հայրենիք: Արհեստական բանականությունը գուցե աշխարհասփյուռ հայերին լավ հնարավորություն է ընձեռում՝ միմյանց հետ կապ պահպանելու համար: Այդպիսով, Հայաստանը փոքր երկիր է, բայց ունի մեծ առավելություն՝ լինելով աշխարհում ամենափոխկապակցված ազգերից մեկը:
Հավատում եմ, որ արագ զարգացող 21-րդ դարում փոքրը կարող է ոչ միայն գեղեցիկ, այլ նաև հզոր լինել: Կան շատ օրինակներ: Ես այստեղ եմ եկել Աբու Դաբիից, որտեղ մասնակցում էի «Կայունության շաբաթին»: Այդ երկիրը տպավորիչ է, այն փոքր է, բայց հզոր: Դրանից առաջ ես Դոհայում էի, որը ևս փոքր ու հզոր է: Այստեղից գնալու եմ Իսրայել, որը փոքր և հզոր է: Աբու Դաբիում ես հանդիպում և քննարկում ունեցա Ռուանդայի նախագահի հետ․ կրկին փոքր, բայց հզորացող երկիր է»:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այդ ամենը կազմակերպվածության, ճիշտ տեսլական ունենալու մասին է խոսում: «Դու պետք է գտնես քո ճանապարհը, թե ինչն ես ցանկանում հիմնովին բարեփոխել քո երկրում, գտնես հաջողության տանելու ուղիները,- ասել է նա: - Հայաստանը պետք է զարգացնի բոլոր ոլորտները, զբոսաշրջությունը, հյուրանոցները, արդյունաբերությունը, բանկային համակարգը, որը Հայաստանում լավ զարգացած է: Այս բոլոր ոլորտները փոխկապակցված են, քանի որ եթե դու զարգացնես ենթակառուցվածքները, ավելի շատ զբոսաշրջիկներ կայցելեն, եթե ավելի շատ զբոսաշրջիկ գա, ապա կունենաս անշարժ գույքի շուկայի զարգացում, սա կհանգեցնի բանկային համակարգի զարգացման և այլն:
Մենք պետք է կանգնենք մեր ոտքերի վրա և հոգ տանենք մեր բնության մասին: Բնությունը չի սահմանափակվում միայն այն տարածքով, որտեղ մենք ապրում ենք: Ես ներկայացնում ոչ թե մի երկիր, որը հարուստ է գազով, նավթով, այլ՝ մի երկիր, որը շատ հարուստ է ջրով: Մենք արևային էներգիայի ավելի արդյունավետ օգտագործման ճանապարհներ ենք փնտրում: Հպարտ եմ նշել, որ անցյալ տարվա մեր ջանքների շնորհիվ պատրաստվում ենք 400 ՄԳՎ արևային կայաններ կառուցել Հայաստանում։ Կառուցելու է «Մասդար» ընկերությունը: Սա առաջին քայլն է, իսկ մենք կարող ենք անել ավելին: Հայաստանն արտադրում է 6 անգամ ավելի շատ ջուր, քան մենք օգտագործում ենք: Շատերն այս հարցում մեզ նախանձում են: Ջուրը շատ ավելի թանկ է, քան նավթը: Ապագայում ո՞վ է ավելի հզոր լինելու՝ մեկը, որը կունենա բնություն, մաքուր օդ, մաքուր ջուր, լեռներ, սնունդ և ապրելակե՞րպ, թե մե՞կը, որը նունիսկ չի կարողանա օգտագործել մաքուր բնության հիմքը և չի կարողանա կանխատեսել ապագան: Մենք պետք է ներդրում կատարենք բնության, մաքուր ջրի, մաքուր սննդի ոլորտներում: Սա պետք է դառնա Հայաստանի այցեքարտը, լոգոն:
Պե՞տք է արդյոք, մեծ գումարներ ծախսել մեր լոգոն գտնելու համար: Կարծում եմ՝ ոչ: Բոլորդ կհամաձայնեք, որ կարող ենք Հայաստանը ներկայացնել ոչ միայն աշխարհում ամենալավ ջրի, այլ նաև այն ամենի հայրենիք, ինչը մաքուր և օրգանական է: Սա պետք է լինի մեր լոգոն, որը մենք կօգտագործենք՝ հայկական լոլիկը, վարունգը, ծիրանը վաճառելիս: Հայաստանը պետք է դառնա մի վայր, որտեղ ապրելով դու առողջ կլինես, քանի որ այնտեղ կա առողջ սնունդ, մաքուր օդ և առողջ ապրելակերպ: Սրանք են հիմքերը: Մենք պետք է մտածենք ապագայի մասին»:
Նշելով, որ ապագան արհեստական բանականությունը, քվանտային տեխնոլոգիաներն են՝ նախագահ Սարգսյանն այդ համատեքսում ներկայացրել է իր նախագահական նախաձեռնությունը, որը կոչվում է АТОМ (Advanced Tomorrow): «Այն բաղկացած է լինելու երեք մասից, որից մեկը կլինի ապագայի «Դիսնեյ լենդը»,-մանրամասնել է նախագահը:- Եթե ցանկանում ենք Հայաստանը գրավիչ դարձնել զբոսաշրջիկների համար, պետք է այնպես անել, որ նրանք գան ապագան տեսնելու: Այդ վայրն ունենալու է նաև Վաղվա թանգարան, որտեղ կկարողանանք տեսնել, թե ինչպիսին է լինելու վաղը: Երկրորդ մասը գիտական, բիզնես հարթակ է, որտեղ մենք ունենալու ենք միջազգային մեծ ընկերություններ, որոնք հետազոտություններ կիրականացնեն մաթեմատիկական մոդելավորման և արհեստական բանականության ոլորտներում: Կլինեն մեծ ընկերություններ ոչ միայն Եվրոպայից, այլ նաև ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Հնդկաստանից և Չինաստանից: Երրորդ մասը լինելու է կրթական հատվածը:
Քաղաքական ոլորտում, որպես նախագահական նախաձեռնություն, ես աշխատում եմ փոքր, բայց հաջողակ երկրների համագործակցություն ստեղծելու ուղղությամբ, այն երկրների, որոնք փոքր են, բայց մեծ հաջողություններ են գրանցել, ճիշտ բարեփոխումներ են կատարել: Հաջողության սահմանումը միշտ բարդ է եղել: Սա չի լինելու մեկ այլ G7, G20: Սա լինելու է ակումբ, որտեղ մենք կհավաքվենք և կկարողանանք կիսվել մեր գաղափարներով, թե ինչպես է հնարավոր հասնել հաջողության՝ լինելով փոքր, բայց հաջողակ և հզոր:Ես հավատում եմ, որ եթե ունենանք տեսլական, ռազմավարություն, ծրագիր և բոլորս միասին ջանասիրաբար, ձեռք ձեռքի տված աշխատենք, մեր ազգը և պետությունը կզարգանան»:
Դիմելով մեր հայրենակիցներին՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է․ «Հայաստանը յուրաքանչյուրիս տունն է։ Մեզնից ոմանք մեր ամբողջ կյանքը ապրում ենք Հայաստանում, ոմանք՝ ժամանակավորապես այլ վայրում, բայց, միևնույն է, ձեր սիրտը, ինչպես, Վիլիամ Սարոյանն է ասել, լեռներում է, հայրենիքում: Ձեր միտքը, ձեր դրամը, դուք ֆիզիկապես այստեղ եք, բայց ձեր սիրտը, հոգին՝ Հայրենիքում: Դուք այս երկրի լավ քաղաքացիներն եք, և ես համոզված եմ, որ դուք լավ քաղաքացիներ կլինեք նաև Հայաստանում»:

"Мы имеем дело с "новыми дверями", ведущими в будущее": президент Армении
Находящийся с рабочим визитом в Швейцарской Конфедерации президент Республики Армения Армен Саркисян в Цюрихе встретился за рабочим обедом с членами торговой палаты Швейцария - Армения и швейцарскими предпринимателями, в том числе, армянского происхождения. Встречу организовала торгово-промышленная палата Швейцария - Армения при содействии Посольства РА в Швейцарской Конфедерации.
Председатель торгово-промышленной палаты Швейцария – Армения Майк Баронян поздравил Президента и народ Армении с успехами 2019 года и отметил, что присутствие президента Саркисяна на мероприятии имеет большое значение для общины и членов торговой палаты.
"В течение последних шести месяцев я имею честь уже четвертый раз встретится с Президентом Армении, - отметил в своей речи директор отдела инвестиций и предпринимательства Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД) Джеймс Жан. -О его видении, программах, мудрых мыслях я слышал не только в рамках касающихся инвестиционной политики встреч или "Армянского саммита умов", но также в рамках ЮНКТАД – на обсуждениях группы Выдающихся личностей, которые состоялись в прошлом году. В ходе этого обсуждения мы имели возможность услышать точки зрения президента по глобальным проблемам, относительно их решения, в частности, в контексте развивающихся стран, а также его мысли относительно будущей роли ЮНКТАД".
Директор отдела инвестиций и предпринимательства ЮНКТАД выразил благодарность президенту Саркисяну за то, что ему доверили составление доклада об инвестиционной среде Армении. Он отметил, что это поможет Армении улучшить инвестиционный климат и быть на мировом конкурентном поле на передовых позициях. "В Армении будут ощутимые изменения, если руководство примет видение превратить страну в бизнес хаб для региона, а также зарегистрирует прогресс в сфере ИТ и искусственного интеллекта, являясь частицей всемирного рынка, - сказал он. - Мы видим большой потенциал в Армении в сферах агробизнеса, текстильной промышленности, виноделия и туризма. Видя этот потенциал ЮНКТАД продолжит помогать Армении улучшать инвестиционный климат страны".
В своей речи президент Армен Саркисян выразил благодарность Джеймсу Жану за работу, проделанную ЮНКТАД, коснувшись также предыстории этой работы: "Год назад, когда я был в Женеве, попросил подготовить доклад об Армении: каковы в Армении инвестиционные вызовы? В каких отраслях Армении существует потенциал? Они проделали восхитительную работу. Прежде всего, выступили с интересными идеями, основанными не только на замечаниях относительно правительства Армении, но также инвестиционной общественности Армении и зарубежной. Это краткий доклад, однако, он всеобъемлющ. И для Армении они выполнили эту работу бесплатно, за что я хочу выразить благодарность. Надеюсь в начале марта видеть в Армении коллег из других стран, лидеров разных стран, когда мы будем обсуждать будущее этой организации ООН. Для меня большая честь руководить группой Выдающихся личностей этой организации".
Что касается существующих вызовов, президент Саркисян, касаясь их в частности, сказал: "Всем известно, что вызовов больше, чем достижений. В моем понимании борьба с коррупцией означает создать культуру, когда люди должны быть нетерпимыми к коррупции. Это должно стать частью культуры, как это стало частью культуры в ряде европейских стран, включая Швейцарию. Следовательно, чтобы достигнуть этого нужно пройти через определённые процессы, изменив правовую систему. Это очень большой вызов". Как еще один вызов президент Саркисян отметил изменение экономической структуры. "В тот момент, когда начинаешь борьбу с коррупцией, нужно начинать переход от олигархической экономики к намного более открытому обществу, - сказал президент. - Сейчас люди политически более открыты, чем два года назад. В Армении создалась такая общественность, когда молодые люди начали мечтать и иметь большие мечты, что они могут иметь стартапы, быть успешными". По словам президента Саркисяна, мир находится на перекрестке. "Я думаю, что многие политические деятели и предприниматели разочаровываются, поскольку они не знают, что происходит, не могут сделать прогнозов, - отметил президент Армении. - Они не могут прогнозировать, что произойдёт, что заявит тот или этот политический деятель, как отреагируют рынки.
Что происходит? У этого вопроса сегодня не много ответов. Мировых прогнозов стало намного меньше. Однако есть аналитики и философы, которые позитивно оценивают эту ситуацию, поскольку мы не знаем, что делать, не знаем, в каком направлении будем двигаться вперёд, для мировой экономики нет столпов стабильности.
Я всегда думал, что неопределённость порождает возможности. Если нет предсказуемости, однако у тебя есть правильное чувство и ты правильно предвидел, значит, ты выйдешь победителем. И в среде неопределённости будущий путь Армении - развитие. Для того, чтобы достигнуть успеха есть лишь один путь - усердно работать в направлении развития и использовать эту возможность, поскольку в политическом и экономическом плане мы не только не можем многое предвидеть, но мы находимся на большом технологическом перекрёстке, который люди называют четвёртой индустриальной революцией. У меня есть другая характеристика, которую я несколько раз применял: политическая или быстротечная революция. Это не похожая на предыдущие революции очередная революция, которая откроет, что сжигая дерево можно получить энергию, или насколько полезными могут быть компьютеры. Мы находимся на грани постоянной революции, поскольку мы открыли, насколько мощным может быть малое. Мы открыли, насколько мощной может быть математическая программа, математическое моделирование в форме искусственного интеллекта. Мы находимся в новой эпохе. Мы имеем дело с "новыми дверьми", ведущими в будущее. Когда есть новый старт, все равны, самые бедные, самые богатые, самые сильные и самые слабые. Здесь я вижу преимущество для нашего народа. В этом новом мире мудрость в том, что называется привязанностью. Это в нашей человеческой природе. Когда мы рождаемся, у нас не бывает инструментов привязанности. Мы привязываемся к миру посредством нашей матери. Однако сейчас привязанность также меняется. Например, мой двухлетний внук, как и другие внуки, в каком-то смысле уже живёт в виртуальном мире, поскольку одними из первых познанных ими инструментов были гаджеты.
Завтра все будут жить двумя жизнями: обеспечивающей коммуникацию со скоростью света виртуальной жизнью и материальной. Мы - нация, которая всемирная и взаимосвязанная. Вас удивят данные, как много живущих в Лос-Анджелесе, Буэнос-Айресе, Москве или в других местах армян посредством интернета интересуются происходящими в Армении процессами, они также имеют большое влияние на страну, представляют в интернете свои идеи, как нужно управлять страной, что правильно или нет.
Армения говорит им, что пора приехать на родину. Искусственный интеллект, может быть, предоставит рассеянным по миру армянам хорошую возможность - сохранять связь друг с другом. Таким образом, Армения - маленькая страна, но имеет большое преимущество, будучи одной из самых взаимосвязанных наций в мире.
Я верю, что в быстро развивающемся 21-ом веке малое может не только быть прекрасным, но также и мощным. Есть много примеров. Я прибыл сюда из Абу-Даби, где принимал участие в "Неделе стабильности". Эта страна впечатляет. Она мала, но мощна. До этого я был в Дохе, которая тоже мала и мощна. Отсюда я поеду в Израиль, который мал и мощен. В Абу-Даби я встретился и провёл обсуждения с президентом Руанды - снова маленькой, но мощной страны".
Президент Саркисян отметил, что всё это говорит об организованности, наличии правильного видения. "Ты должен найти свой путь, как хочешь основательно реформировать свою страну, найти ведущий к успеху путь, - сказал он. – Армения должна развивать все сферы: туризм, гостиницы, индустрию, банковскую сферу, которая в Армении хорошо развита. Все эти сферы взаимосвязаны, поскольку если ты будешь развивать инфраструктуру, приедут больше туристов, если приедет больше туристов, у тебя будет развитие рынка недвижимости, это приведёт к развитию банковской сферы и так далее.
Мы должны встать на ноги и заботиться о нашей природе. Природа не ограничивается только той территорией, где мы живём. Я представляю не такую страну, которая богата газом и нефтью, а страну, которая очень богата водой. Мы ищем более эффективных путей использования солнечной энергии. Я горжусь отметить, что благодаря усилиям прошлого года мы готовимся построить 400 МВт солнечных станций в Армении. Строить будет компания "Масдар". Это первый шаг, а мы можем сделать больше. Армения производит в шесть раз больше воды, чем мы используем. Многие в этом вопросе нам завидуют. Вода намного дороже, чем нефть. Кто будет сильнее в будущем? Тот, кто будет иметь природу, чистую воду, чистый воздух, горы, питание, образ жизни? Или тот, кто даже не сможет использовать основу чистой природы и не сможет предвидеть будущее? Мы должны инвестировать в природу, чистую воду, чистое питание. Это должно стать визитной карточкой, логотипом Армении.
Нужно ли тратить большие средства, чтобы найти наш логотип? Думаю, нет. Вы все согласитесь, что можем представить Армению не только как страну лучшей в мире воды, но также как родину всего того, что чисто и органично. Это должно быть нашим логотипом, который мы будем использовать, продавая армянские помидоры, огурцы, абрикосы. Армения должна стать местом, живя в котором ты будешь здоров, поскольку здесь есть здоровое питание, чистый воздух и здоровый образ жизни. Это основы. Мы должны думать о будущем".
Отметив, что будущее за искусственным интеллектом, квантовыми технологиями, президент Саркисян в этом контексте представил свою Президентскую инициативу, которая называется АТОМ (Advanced Tomorrow). "Она будет состоять из трёх частей, одна из которых будет "Дисней-лэнд" будущего, - поделился подробностями Президент. - Если хотим сделать Армению привлекательной для туристов, нужно сделать так, чтобы они приехали видеть будущее. В этом месте будет также Музей завтрашнего дня, где мы сможем увидеть, каким будет завтра. Вторая часть – научная, бизнес платформа, где у нас будут крупные международные компании, которые будут проводить исследования в сферах математического моделирования и искусственного интеллекта. Будут большие компании не только из Европы, но также из США, России, Индии и Китая. Третьей частью будет образовательный кластер.
В политической сфере в качестве президентской инициативы я работаю в направлении создания сотрудничества маленьких, но успешных стран, тех стран, которые малы, но имеют большие успехи, проводят правильные реформы. Определение успеха всегда было сложным. Это не будет ещё одна организация G7, G20. Это будет клуб, в котором мы соберёмся и сможем обмениваться идеями о том, как возможно добиться успеха, будучи маленьким, но успешным и мощным. Я верю, что если у нас будет видение, стратегия, программа и все мы вместе прилежно, рука об руку будем работать, наша нация и государство будут развиваться".
Обращаясь к нашим соотечественникам, президент Саркисян, в частности, сказал: "Армения - наш общий дом. Некоторые из нас все свою жизнь живут в Армении, другие - временно в других местах, но всё равно, ваши сердца, как говорил Вильям Сароян, в горах, на родине. Ваша мысль, ваши деньги, вы физически здесь, но сердцем, душой вы в Армении. Вы - хорошие граждане этой страны, и, я уверен, вы будете также хорошими гражданами Армении".