5,3 մլն եվրո՝ վտանգավոր թափոնների կառավարմանը. քաղաքապետն ու ԵՄ դեսպանը հուշագիր են ստորագրել
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի և ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան տիկին Անդրեա Վիկտորինի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր:
Հուշագրի ստորագրման պաշտոնական արարողությանը ներկա են եղել Բրյուսելից ժամանած Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը, ինչպես նաև մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Երևանի քաղաքապետարանի և Եվրոպական Միության միջև 2019 թվականի դեկտեմբերի 17-ին կնքվել է «Երևան, Վարշավա, Տիրանա մայրաքաղաքների համագործակցությունը վտանգավոր թափոնների կառավարման ընդհանուր մարտահրավերների շուրջ» դրամաշնորհային N(NEAR-TS/2019/412-943) պայմանագիրը, որի հիմնական նպատակն է քաղաքային կառավարման համակարգային բարեփոխումներով ներդնել վտանգավոր թափոնների կառավարման նոր ու արդյունավետ մի համակարգ: Վերջինս հնարավորություն կտա ապահովել վտանգավոր թափոնների կառավարման ոլորտում նոր ու ժամանակակից ինստիտուցիոնալ և մասնագիտական կարողությունների հզորացումը, դրանց կառուցվածքային համապատասխան ոլորտներում ներդրման գործընթացին, ինչպես նաև համապատասխան ընթացակարգերի մշակմանն ու քաղաքային համապատասխան կառույցներին ինտեգրմանը: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 5.326.377 եվրո: Ծրագրի ավարտին ակնկալվում է մի իրավիճակ, երբ Երևանում բոլոր հնարավոր վտանգավոր թափոնների առումով կլինեն վերջնական լուծումներ՝ կամ թափոնների վնասազերծման, կամ դրանց անվտանգ պահպանման համար:
Հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շեշտել է, որ ծրագրին մասնակցելու համար Երևանը մրցութային հայտ է ներկայացրել և շահել մրցույթը, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ մայրաքաղաքի ներկայիս քաղաքականությունը վտանգավոր թափոնների կառավարման գործում լիովին համահունչ է ԵՄ սկզբունքներին:
«Վտանգավոր թափոնների կառավարման հարցում Երևան համայնքը մեծ բացեր ունի, պարզ ասած՝ համայնքը երբեք խորապես չի զբաղվել այս հարցով: Եվ մենք երկար ճանապարհ ունենք անցնելու՝ այս ոլորտի հետ կապված համալիր խնդիրների լուծման նպատակով: 2019-ին մեզ հաջողվեց չափազանց կարճ ժամանակահատվածում զրոյից ստեղծել և ամբողջ հզորությամբ աշխատեցնել «Երևանի աղբահանության և սանիտարական մաքրման կազմակերպությունը»: Այս տարվա հունվար ամսից կազմավորվել է «Երևանի կանաչապատման և շրջակա միջավայրի կառավարման» կազմակերպությունը: Մենք քայլեր ենք ձեռնարկում տարանջատված աղբահանության կազմակերպման ուղղությամբ», - ասել է քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
Քաղաքապետը նշել է նաև, որ Երևանն այս պահին կատարել է բոլոր հնարավոր նախապատրաստական աշխատանքները՝ հաշվի առնելով վտանգավոր թափոնների կառավարման ծրագրով նախատեսված պարտավորությոնները, ինչը հնարավորություն է տալիս առավել արդյունավետ սկզբնակետից սկսել ծրագրով նախատեսված աշխատանքերի իրականացումը:
Վերոհիշյալ բոլոր արդյունքներն ապահովվելու են զուգահեռաբար Տիրանայի և Վարշավայի հետ սերտ համագործակցության շնորհիվ՝ ինչպես նախատեսված է ծրագրի հայտում:
Հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունից առաջ Հայկ Մարությանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսին: Զրուցակիցները կարևորել են ՀՀ մայրաքաղաքի համագործակցությունը ԵՄ կառույցների հետ՝ մի շարք բնապահպանական, քաղաքաշինական և սոցիալական կարևորության բնագավառներում:
Մասնավորապես, Հայկ Մարությանը նշել է, որ Երևանի համար առաջնային մարտահրավերներից մեկը հանրային տրանսպորտի բարեփոխումներն են, որոնք, ի թիվս այլոց, նաև լուրջ բնապահպանական և սոցիալական բաղադրիչներ են պարունակում: Հայկ Մարությանը նշել է, որ Երևանը պատրաստվում է ունենալ «կանաչ» տրանսպորտ, և քաղաքն այդ գործում ակնկալում է միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրամիության և նրա կառույցների աջակցությունը:
Իր հերթին Վասիլիս Մարագոսը նշել է, որ Եմ կառույցները հանձնառու են գործընկեր երկրներում բնակչության համար ապահով և բարեկեցիկ միջավայր ստեղծելու գործում օժանդակելու և այս առումով պատրաստ են քննարկելու համագործակցության պայմանները որոշակի ոլորտներում:

5,3 млн.евро на управление опасными отходами: мэр и посол ЕС подписали меморандум
Мэр Еревана Айк Марутян и глава делегации ЕС в Армении,посол г-жа Андреа Викторин подписали меморандум о взаимопонимании. Об этом сообщает пресс-служба мэрии Еревана.
На официальной церемонии подписания присутствовали руководитель отдела по вопросам Армении, Азербайджана, Беларуси и Восточного партнерства Главного директората Европейской комиссии по вопросам соседства Василис Марагос и другие официальные лица,прибывшие в составе делегации из Брюсселя.
17-го декабря 2019г. между мэрией Еревана и Евросоюзом было подписано грантовое соглашение N(NEAR-TS/2019/412-943) "О сотрудничестве между Ереваном, Варшавой и Тираной вокруг общих вызовов,связанных с управлением опасными отходами". Основная цель договора-внедрить новую и эффективную систему управления опасными отходами путем системного реформирования городского управления. Это даст возможность обеспечить усиление новых современных институциональных и профессиональных возможностей в соответствующих сферах, будет способствовать внедрению процесса в соответвующих структурных сферах, а также разработке соответствующих процедур и интегрированию в соответвующих структурных подразделениях. Общий бюджет программы составляет 5.326.377 евро. В результате осуществления программы ожидается, что в отношении всех возможных опасных отходов в Ереване будет найдено окончательное решение с целью либо нейтрализации, либо безопасного хранения отходов.
В ходе официальной церемонии подписания мэр Еревана Айк Марутян отметил, что Ереван подал заявку на конкурс для участия в программе и выиграл его, что означает, что политика столицы РА относительно управления опасными отходами соответствует принципам ЕС.
"Ереван имеет серьезные упущения в деле управления опасными отходами, проще сказать, что община никогда как следует не занималась этим вопросом. Нам многое предстоит сделать с целью комплексного решения этой проблемы. В 2019г. нам удалось в очень короткие сроки с нуля создать "Организацию по вывозу мусора и санитарной очистке Еревана". В январе этого года мы создали организацию по озеленению и управлению окружающей средой. Мы предпринимаем шаги с целью раздельной организации уборки мусора",-отметил мэр Айк Марутян.
Мэр также отметил, что на данном этапе Ереван выполнил все возможные подготовительные работы, учитывая обязанности,предусмотренные программой по управлению опасными отходами, что даст возможность начать работы в рамках программы с наиболее благоприятного начала.
Все вышеозначенные результаты будут достигнуты параллельно благодаря сотрудничеству с Тираной и Варшавой.
Перед официальной частью подписания меморандума Айк Марутян принял руководителя отдела по вопросам Армении, Азербайджана, Беларуси и Восточного партнерства Главного директората Европейской комиссии по вопросам соседства Василиса Марагоса. Собеседники подчеркнули важность сотрудничества властей столицы РА со структурами ЕС в таких областях как охрана окружающей среды, градостроительство и программы социального назначения.
В частности, Айк Марутян отметил, что одной из главных задач, стоящих перед властями столицы, является транспортная реформа, которая в числе других проблем имеет экологический и социальный компоненты. Мэр подчеркнул, что Ереван планирует иметь "зеленый" транспорт, и в этом вопросе ожидает содействия международных партнеров, в том числе, Евросоюза и соответствующих организаций.
В свою очередь г-н Василис Марагос отметил, что структуры ЕС способствуют обеспечению безопасной и благоприятной среды для населения стран-партнеров, и в этом плане они готовы обсудить условия сотрудничества в некоторых сферах.