5,3 մլն եվրո՝ վտանգավոր թափոնների կառավարմանը. քաղաքապետն ու ԵՄ դեսպանը հուշագիր են ստորագրել
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի և ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան տիկին Անդրեա Վիկտորինի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր:
Հուշագրի ստորագրման պաշտոնական արարողությանը ներկա են եղել Բրյուսելից ժամանած Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը, ինչպես նաև մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Երևանի քաղաքապետարանի և Եվրոպական Միության միջև 2019 թվականի դեկտեմբերի 17-ին կնքվել է «Երևան, Վարշավա, Տիրանա մայրաքաղաքների համագործակցությունը վտանգավոր թափոնների կառավարման ընդհանուր մարտահրավերների շուրջ» դրամաշնորհային N(NEAR-TS/2019/412-943) պայմանագիրը, որի հիմնական նպատակն է քաղաքային կառավարման համակարգային բարեփոխումներով ներդնել վտանգավոր թափոնների կառավարման նոր ու արդյունավետ մի համակարգ: Վերջինս հնարավորություն կտա ապահովել վտանգավոր թափոնների կառավարման ոլորտում նոր ու ժամանակակից ինստիտուցիոնալ և մասնագիտական կարողությունների հզորացումը, դրանց կառուցվածքային համապատասխան ոլորտներում ներդրման գործընթացին, ինչպես նաև համապատասխան ընթացակարգերի մշակմանն ու քաղաքային համապատասխան կառույցներին ինտեգրմանը: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 5.326.377 եվրո: Ծրագրի ավարտին ակնկալվում է մի իրավիճակ, երբ Երևանում բոլոր հնարավոր վտանգավոր թափոնների առումով կլինեն վերջնական լուծումներ՝ կամ թափոնների վնասազերծման, կամ դրանց անվտանգ պահպանման համար:
Հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շեշտել է, որ ծրագրին մասնակցելու համար Երևանը մրցութային հայտ է ներկայացրել և շահել մրցույթը, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ մայրաքաղաքի ներկայիս քաղաքականությունը վտանգավոր թափոնների կառավարման գործում լիովին համահունչ է ԵՄ սկզբունքներին:
«Վտանգավոր թափոնների կառավարման հարցում Երևան համայնքը մեծ բացեր ունի, պարզ ասած՝ համայնքը երբեք խորապես չի զբաղվել այս հարցով: Եվ մենք երկար ճանապարհ ունենք անցնելու՝ այս ոլորտի հետ կապված համալիր խնդիրների լուծման նպատակով: 2019-ին մեզ հաջողվեց չափազանց կարճ ժամանակահատվածում զրոյից ստեղծել և ամբողջ հզորությամբ աշխատեցնել «Երևանի աղբահանության և սանիտարական մաքրման կազմակերպությունը»: Այս տարվա հունվար ամսից կազմավորվել է «Երևանի կանաչապատման և շրջակա միջավայրի կառավարման» կազմակերպությունը: Մենք քայլեր ենք ձեռնարկում տարանջատված աղբահանության կազմակերպման ուղղությամբ», - ասել է քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
Քաղաքապետը նշել է նաև, որ Երևանն այս պահին կատարել է բոլոր հնարավոր նախապատրաստական աշխատանքները՝ հաշվի առնելով վտանգավոր թափոնների կառավարման ծրագրով նախատեսված պարտավորությոնները, ինչը հնարավորություն է տալիս առավել արդյունավետ սկզբնակետից սկսել ծրագրով նախատեսված աշխատանքերի իրականացումը:
Վերոհիշյալ բոլոր արդյունքներն ապահովվելու են զուգահեռաբար Տիրանայի և Վարշավայի հետ սերտ համագործակցության շնորհիվ՝ ինչպես նախատեսված է ծրագրի հայտում:
Հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունից առաջ Հայկ Մարությանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսին: Զրուցակիցները կարևորել են ՀՀ մայրաքաղաքի համագործակցությունը ԵՄ կառույցների հետ՝ մի շարք բնապահպանական, քաղաքաշինական և սոցիալական կարևորության բնագավառներում:
Մասնավորապես, Հայկ Մարությանը նշել է, որ Երևանի համար առաջնային մարտահրավերներից մեկը հանրային տրանսպորտի բարեփոխումներն են, որոնք, ի թիվս այլոց, նաև լուրջ բնապահպանական և սոցիալական բաղադրիչներ են պարունակում: Հայկ Մարությանը նշել է, որ Երևանը պատրաստվում է ունենալ «կանաչ» տրանսպորտ, և քաղաքն այդ գործում ակնկալում է միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրամիության և նրա կառույցների աջակցությունը:
Իր հերթին Վասիլիս Մարագոսը նշել է, որ Եմ կառույցները հանձնառու են գործընկեր երկրներում բնակչության համար ապահով և բարեկեցիկ միջավայր ստեղծելու գործում օժանդակելու և այս առումով պատրաստ են քննարկելու համագործակցության պայմանները որոշակի ոլորտներում:

5.3 Million Euro for Hazardous Waste Management: Mayor and EU Ambassador Signed Memorandum
Yerevan Mayor and the Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Ms Andrea Wiktorin signed a Memorandum of Understanding.
Vassilis Maragos, Head of Unit of Armenia, Azerbaijan, Belarus and Eastern Partnership of the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations of the European Commission and other top officials were present at the official ceremony.
The N(NEAR-TS/2019/412-943) grant agreement "On Cooperation between Yerevan, Warsaw and Tirana on Common Challenges in Hazardous Waste Management" was signed between Yerevan Municipality and the European Union on December 17,2019. The goal of the agreement is to install a new and effective system of hazardous waste management through systematic reforms in city administration. It will make it possible to strengthen the new and up-to-date institutional and professional capacities in hazardous waste management, the process of integrating thereof into respective structural areas, as well as the development of relevant procedures and integration into relevant city structures. Total budget of the programme is 5.326.377 euro. At the completion of the program it is expected that there will be ultimate solutions for all possible hazardous wastes in Yerevan including either neutralization or safe storage of wastes.
In his speech at the ceremony of signing the agreement Yerevan Mayor Hayk Marutyan stressed that Yerevan applied for the competition for participating in the program and won it which means that the current policy in hazardous waste management adopted by the RA capital city is in accordance with the EU principles.
"Yerevan has lots of omissions in hazardous waste management, actually the community has never paid serious attention to this problem. We have a lot to be done to solve the complex problems of this field. In 2019 we managed to create within a short time and put into full operation "The Organization for Waster Removal and Sanitary Cleaning in Yerevan". In January of this year we formed "Landscaping and Environment Management in Yerevan" organization. We are taking steps to have separated waste removal management", said Mayor Hayk Marutyan.
The Mayor also noted that Yerevan had made all possible preparations taking into account the liabilities provided by hazardous waste management program which allows to start the implementation of the program from an effective beginning.
All mentioned-above results will be achieved in parallel due to the cooperation wit Tirana and Warsaw, as it is envisaged in the programme.
Before the ceremony of signing Hayk Marutyan received the Head of Unit of Armenia, Azerbaijan, Belarus and Eastern Partnership of the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations of the European Commission Vassilis Maragos. The parties attached importance to the cooperation of the RA capital city with the EU organizations in the fields of environment, urban development and areas of social significance. In particular, Hayk Marutyan noted that one of the challenges Yerevan faces today is public transport improvement which amidst with other problems contain environmental and social components. Hayk Marutyan noted that Yerevan is going to have "green" transport, and in this issue the city expects support of international partners including the European Union and its organizations.
Mr Vassilis Maragos noted that EU organizations are ready to show support in the creation of safe and convenient environment for the population of partner countries and therefore is willing to discuss the terms of cooperation in a number of fields.