ԱՄՆ-ի Սենատը Թրամփի իմփիչմենթի գործընթացը կիրականացնի արագացված ռեժիմով
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Սենատը հունվարի 21-ին հավանություն Է տվել այն բանաձեւին, որն օրենսդիր մարմնի վերին պալատին թույլ կտա նախագահ Դոնալդ Թրամփի իմփիչմենթի շրջանակում գործընթացն իրականացնել արագացված ռեժիմով: Նիստը հեռարձակել են ամերիկյան լրատվական հեռուստաընկերությունները, տեղեկացնում Է ՏԱՍՍ-ը:
Ձայները բաշխվել են կուսակցական պատկանելիությանը խստիվ համապատասխան՝ 53 հանրապետական կողմ Է արտահայտվել, 47 դեմոկրատ՝ դեմ:
Իմփիչմենթի քննության ժամկետն ու հաջորդականությունը կանոնակարգող նախաձեռնության հեղինակը Սենատում հանրապետական մեծամասնության առաջնորդ Միթչ Մակքոնելն Է (Քենթուքիի նահանգ): Նա հայտարարել Է, որ տրամադրված Է ինփիչմենթի ընթացակարգը շուտափույթ ավարտելուն, որը կբերի Թրամփի արդարացման: Ենթադրում Է, որ Սենատում այդ գործընթացը՝ գործնականում կանխորոշված վերջաբանով, կշարունակվի մոտավորապես երկու շաբաթ: Առաջարկությունը հարուցել Է դեմոկրատների խիստ քննադատությունը:

Сенат США проведет процесс по импичменту Трампа в ускоренном режиме
Сенат Конгресса США одобрил во вторник резолюцию, которая позволит верхней палате законодательного органа провести процесс в рамках импичмента президента Дональда Трампа в ускоренном режиме. Трансляцию заседания вели американские новостные телекомпании, передает ТАСС.
Голоса распредилились строго по партийной линии: 53 республиканца высказались за, 47 демократов выступили против.
Автором инициативы, регламентирующей сроки и последовательность разбирательства, выступил лидер республиканского большинства в Сенате Митч Макконнелл (от штата Кентукки). Он заявлял, что настроен на скорейшее завершение процедуры импичмента, которое увенчается оправданием Трампа. Предполагается, что в Сенате этот процесс с практически предопределенным финалом будет идти около двух недель. Предложение вызвало резкую критику со стороны демократов.