Երաշխավորում եմ, որ Գեորգի Կուտոյանի գործը մինչև ամենավերջին դետալը կբացահայտվի. Փաշինյան
«Շատ ցավալի դեպք է»,- Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով պատգամավոր Տիգրան Կարապետյանի՝ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան վերաբերյալ հարցին, մասնավորապես՝ «մահվան հանգամանքները   բազմաթիվ հարցեր են առաջացրել  հասարակության շրջանում, որոշ շրջանակների շահարկման առարակա դարձել կապված նաև մեր իշխանության դիրքորոշման հետ: Չնայած հարուցված քրեական գործին,  կարծում եմ, հնչեղությունը կարևորություն է տալիս, որպեսզի լսենք ձեր դիրքորոշումը»:
Վարչապետը նշեց, որ եթե չի սխալվում, քննչական կոմիտեում քրեական գործ է հարուցված ինքնասպանության հասցնելու հոդվածով, հաղորդում է Panorama.am:
«Սա նշանակում է, որ հիմնական վարկածը, որ այսօր քննվում է՝ ինքնասպանության հասցնելն է: Կարծում եմ, որ  դեպքի հանգամանքներն  ամբողջությամբ պարզելու գործում պետք է ամենաշատը շահագրգիռ լինեն պարոն Կուտոյանի ընտանիքի անդամները: Կարծում եմ, որ նրանք պետք է լիարժեք համագործակցեն նախաքննության մարմնի հետ, որպեսզի ճշմարտությունն ամբողջությամբ և 100 տոկոսով բացահայտվի: Ես էլի ասել և ասում եմ, որ երաշխավորում եմ, որ կառավարությունն իր բոլոր հնարավոր լծակներից կօգտվի, որպեսզի այս գործը, ինչպես նաև մնացած բոլոր գործերը, մինչև ամենավերջին դետալը բացահայտվի»:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ուզում է ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ  նախորդ իշխանության որոշ  ներկայացուցիչներ աղմուկ են բարձրացրել, թե կառավարությունը պատշաճ վերաբերմունք չի ցուցաբերել Գեորգի Կուտոյանի մահվան կապակցությամբ:
«Վարչապետին ենթակա Ազգային անվտանգության ծառայության պատվո պահակախումբն իր ներկայությամբ պատվել է Գեորգի Կուտոյանի հոգեհանգիստը, հուղարկավորության  արարողությունը, ԱԱԾ տնօրենի պարտականությունները ժամանակավոր կատարողը և ԱԱԾ ողջ ղեկավար կազմը մասնակցել է հոգեհանգստի և հուղարկավորության արարողությանը, մասնակցել է անվտանգության խորհրդի  քարտուղարը որպես կառավարության և  վարչապետի ներկայացուցիչ: Ես լրատվամիջոցի հարցին ի պատասխան ցավակցություն եմ հայտնել Կուտոյանի սգակիր ընտանիքին: Իսկ ի՞նչ պետք է աներ ուրիշ կառավարությունը: Իսկ ինչո՞ւ այդ նույն մարդիկ նույն հարցը չէին բարձրացնում, երբ Հայկ Հարությունյանի հետ կապված էր  դեպք տեղի ունեցել: Այսինքն նրանք ինչ՝ վերաբերմունքի տարբերություններ ունե՞ն:
Մեզ համար նախկին պաշտոնյաներ են եղել, ընդ որում այդ պաշտոնյաները պաշտոնավարել են առնվազն վիճահարույց շրջաններում: Մենք պատշաճ, կարծում եմ, ինչ-որ պետք է արվեր, արվել է, անիմաստ եմ համարում նույնիսկ այդ քննարկումները»:

Гарантирую, что дело Георгия Кутояна будет раскрыто до мельчайшей детали: премьер Армении
"Очень прискорбный случай", – заявил в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении премьер-министр РА Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата Тиграна Карапетяна касательно обстоятельств смерти бывшего директора СНБ Георгия Кутояна, которые вызвали множество вопросов среди общественности, передает Panorama.am.
Премьер отметил, что, если не ошибается, то в Следственном комитете возбуждено уголовное дело по статье "Доведение до самоубийства".
"Это означает, что основная версия, которая сегодня расследуется, это доведение до самоубийства. Полагаю, что в деле выяснения всех обстоятельств случившегося больше всего должны быть заинтересованы члены семьи господина Кутояна. Думаю, они полностью должны сотрудничать с органами предварительного следствия, чтобы истина была установлена полностью, на 100%. Я ранее говорил и сейчас говорю, что гарантирую, что правительство Армении воспользуется всеми возможными ресурсами, чтобы данное дело, а также другие дела, были раскрыты до малейшей детали", – отметил глава правительства.
Никол Пашинян подчеркнул, что хотел бы обратить внимание на тот факт, что некоторые представители прежней власти выразили недовольство в связи с тем, что правительство не продемонстрировало должного отношения в связи со смертью Георгия Кутояна.
"Почетный караул подведомственной премьер-министру Службы национальной безопасности (СНБ) присутствовал на панихиде по Георгию Кутояну, на церемонии похорон, временно исполняющий обязанности директора СНБ и весь руководящий состав участвовал в данных церемониях, участвовал также Секретарь Совета безопасности в качестве представителя правительства и премьер-министра. В ответ на запрос СМИ я выразил соболезнования скорбящей семье Кутояна", – отметил он.