Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Կանադայի գեներալ-նահանգապետ Ժուլի Պայետի հետ
Աշխատանքային այցով Իսրայելի Պետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Կանադայի գեներալ-նահանգապետ Ժուլի Պայետի հետ:
Նշելով, որ Կանադայի ու Հայաստանի միջև բարեկամությունն ունի լավ պատմություն, նախագահ Սարգսյանը միաժամանակ ասել է, որ երկու երկրների հարաբերություններն ապագայի շատ ավելի մեծ ներուժ ունեն: Նա նշել է, որ ակնկալում են առաջընթաց Հայաստանում Կանադայի դեսպանության բացման ուղղությամբ, ինչի շնորհիվ երկկողմ հարաբերությունները նոր խթան կստանան:
Զրուցակիցներն ընդգծել են Կանադայում իր ուրույն դերակատարությամբ և կազմակերպվածությամբ աչքի ընկնող հայկական համայնքի մեծ ներդրումն այդ երկրի հաջողության պատմության գործում՝ նշելով, որ այն երկու բարեկամ երկրները միմյանց կապող հուսալի կամուրջ է: Այդ համատեքստում նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ջերմ ու մարդասիրական վերաբերմունքը Սիրիայից Կանադա տեղափոխված մեր հայրենակիցների նկատմամբ:
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ երկու երկրները կարող են հաջողությամբ համագործակցել կրթության, գիտության, նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Ներկայացնելով Հայաստանում տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնությունը՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ բազմաբաղադրիչ այս ծրագրի նպատակն է տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում միջազգային ընկերություններին բերել Հայաստան, որտեղ նրանք կարող են զբաղվել արհեստական բանականության զարգացմամբ, մաթեմատիկական մոդելավորմամբ և այլ ուղղություններով։ Նա նշել է, որ ուրախ կլինեն այս հարթակում, ի թիվս տեխնոլոգիական այլ գործընկերների, տեսնել նաև կանադական ընկերություններ:
Հայաստանի նախագահը Կանադայի նահանգապետին, նաև որպես տիեզերագնացության և տիեզերագիտության ոլորտի մասնագետ-գիտնականի, հրավիրել է Հայաստան՝ իր մասնակցությունը բերելու STARMUS 6-րդ միջազգային փառատոնին, որի շրջանակում Հայաստան կայցելեն նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ, աշխարհահռչակ գիտնականներ, տիեզերագնացներ, երաժիշտներ։ Փառատոնի նպատակը գիտության հանրաճանաչությունն է, երիտասարդ սերնդին ոգեշնչելն ու գիտությամբ զբաղվելը նրանց համար գրավիչ դարձնելը։

Президент Армении пригласил генерал-губернатора Канады в Армению
Находящийся с рабочим визитом в Государстве Израиль президент Республики Армения Армен Саркисян встретился с Генерал-губернатором Канады Жюли Пайетт.
Отметив, что дружба Канады и Армении имеет хорошую историю, президент Саркисян в то же время сказал, что отношения двух стран обладают намного большим потенциалом будущего. Он отметил, что ожидает прогресса в направлении открытия посольства Канады в Армении, благодаря чему двусторонние отношения получат новый импульс.
Собеседники подчеркнули, что в историю успеха Канады большой вклад внесла местная армянская община, которая играет особую роль и выделяется своей организованностью. Они отметили, что эта община является надежным мостом, связывающим две дружественные страны. В этом контексте президент Саркисян высоко оценил теплое и гуманное отношение к нашим соотечественникам, переехавшим в Канаду из Сирии.
Стороны высказали единое мнение, что две страны могут успешно сотрудничать в сферах образования, науки, новейших технологий. Представляя президентскую инициативу АТОМ (Advanced Tomorrow), направленную на развитие технологий и науки в Армении, Президент Саркисян отметил, что эта многокомпонентная программа имеет целью привести международные компании сферы информационных и высоких технологий в Армению, где они могут заниматься развитием искусственного интеллекта, математическим моделированием и другими направлениями. Он отметил, что будет рад на этой площадке среди других технологический партнёров видеть также канадские компании.
Президент Армении пригласил Генерал-губернатора Канады, которая также является ученым-специалистом в области космонавтики и космических исследований, принять участие в предстоящем в Армении VI Международном фестивале STARMUS, в рамках которого Армению посетят лауреаты Нобелевской премии, знаменитые ученые, космонавты, музыканты. Цель фестиваля - популяризация науки и привлечение интереса молодого поколения к тому, чтобы заниматься наукой.