Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը խոստացավ գիշերը քնելուց առաջ Թումանյանի մի հեքիաթ կարդալ
Հունվարի 22-23-ին պաշտոնական այցով Հայաստանում է Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Ստեֆ Բլոկը: Այսօր ՀՀ ԱԳ նախարարությունում հանդիպումից հետո Հայաստանի ու Նիդերլանդների ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Ստեֆ Բլոկը հանդես եկան մամուլի ասուլիսով։
Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր սա Նիդերլանդներրի ԱԳ նախարարի առաջին երկկողմ այցն է Հայաստան։
«Պարոն Բլոկը Հայաստան է ժամանել Նիդերլանդների դեսպանության մոտալուտ բացման և  այս տարի ՀՀ վարչապետի՝ Նիդերլանդներ կատարելիք այցին ընդառաջ։ Այս զարգացումները վկայում են, որ հայ-նիդերլանդական բարեկամական հարաբերությունները և փոխշահավետ համագործակցությունը նոր թափ են ստացել ՀՀ-ում տեղի ունեցած ժողովրդավարական փոփոխություններից հետո»,-ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսքերով, զարգանում են ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական կապերը, և այս տարվա ընթացքում տնտեսական աճը եղել է մոտ 9,2 տոկոս։
Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ ՀՀ-ում առկա դրական փոփոխություններն ու դարավոր մշակույթը հետաքրքրություն է առաջացրել նաև զբոսաշրջության ոլորտում և 23  տոկոսով աճել է Նիդերլանդներից տուրիստների այցերը։
Կարևորվեց նաև խորհրդարանների միջև կապերը, տնտեսական ոլորտում մեծ ներուժի օգտագործումը, ապօրինի միգրացիայի ոլորտում հայ-նիդերլանդական նշանակալի համագործակցությունը։ Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց,որ հայ-նիդերլանդական հարաբերությունները կարևոր են նաև ՀՀ-ԵՄ հարթակում ու այս առումով նախորդ տարեվերջին Նիդերլանդների կողմից ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացումը։
Ինչպես ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը, մշակութային երկկողմ կապերը ևս զարգանում են, որի ապացույցն է նաև Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթների թարգմանությունը, որը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացրել ընթերցողի մոտ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը Թումանյանի հեքիաթների թարգմանված գիրքը նվիրեց Ստեֆ Բլոկին։ Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը խոստացավ գիշերը քնելուց առաջ Թումանյանի մի հեքիաթ կարդալ, հաղորդում է Panorama.am։
2 պետություներն ունեն նաև միջազգային հարթակներում համագործակցելու հարուստ փորձ։ Առկա է ներուժ արդարադատության, գիտության-կրթության ոլորտներում, մտադրություն կա նաև ներառել բնապահպանությունը։
«Անդրադարձ ենք կատարել նաև միջազգային օրակարգի հրատապ հարցերին, որոնք տեղի են ունենում նաև Հայաստանի անմիջական հարևանությամբ։ Մենք համակարծիք ենք, որ բոլոր ներգրավված կողմերը պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրեն՝ իրավիճակի կայունացման ու լարվածության թուլացման համար։ Բնականաբար, անդրադարձ է եղել նաև ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ գործընթացին ու վերջին զարգացումներին»,-ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը։
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորեց ԵՄ առաջատար երկրներից Նիդերլանդների հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ ի աջակցություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում ղարաբաղյան հիմնախնդրիի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։

Министр иностранных дел Нидерландов пообещал перед сном прочитать сказку Туманяна
В Армении 22-23 января с официальным визитом находится министр иностранных дел Королевства Нидерландов Стеф Блок. Сегодня после встречи в МИД РА министры иностранных дел Армении и Нидерландов – Зограб Мнацаканян и Стеф Блок – выступили с совместной пресс-конференцией, передает Panorama.am.
Зограб Мнацаканян отметил, что с момента установления дипломатических отношений с Нидерландами это первый двусторонний визит.
"Г-н Блок прибыл в Армению в преддверии предстоящего открытия посольства Нидерландов и визита премьер-министра Республики Армения в Нидерланды в этом году. Эти события свидетельствуют о том, что армяно-нидерландские дружественные отношения и взаимовыгодное сотрудничество получили новый импульс – после демократических изменений в Республике Армения", – сказал глава МИД Армении.
По словам главы армянского внешнеполитического ведомства, развиваются как политические, так и экономические связи, а экономический рост в этом году составил около 9,2%.
Зограб Мнацаканян отметил, что наблюдающиеся в Армении позитивные изменения и многовековая культура страны вызвали интерес и в сфере туризма, посещения туристов из Нидерландов увеличились на 23%.
Министр особо отметил важность парламентских связей, использования большого потенциала в экономической сфере, а также значительного армяно-нидерландского сотрудничества в области нелегальной миграции. Зограб Мнацаканян отметил также, что армяно-нидерландские отношения важны и на платформе Армения-ЕС и в этом контексте ратификацию соглашения Армения-ЕС Нидерландами в конце прошлого года.
По словам Мнацаканяна, развиваются и двусторонние культурные связи, о чем свидетельствует перевод сказок Ованеса Туманяна, вызвавший большой интерес у читателей. Министр иностранных дел Армении подарил Стефу Блоку книгу с переводом сказок Туманяна. Министр иностранных дел Нидерландов пообещал ночью перед сном непременно прочитать сказку Туманяна.
У стран богатый опыт сотрудничества и на международных платформах. Есть потенциал в сферах правосудия, науки и образования, есть намерение включить и сферу охраны природы.
"Мы также затронули актуальные вопросы международной повестки дня, события, которые происходят по непосредственному соседству с Арменией. Мы солидарны в том, что все вовлеченные стороны должны приложить максимум усилий для стабилизации ситуации и ослабления напряженности. Естественно, также коснулись мирного процесса по урегулированию карабахского конфликта и последних развитий", – сказал Зограб Мнацаканян.
В данном контексте глава МИД Армении подчеркнул важность сбалансированной позиции одной из ведущих стран ЕС – Нидерландов в поддержку исключительно мирного урегулирования карабахской проблемы, в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.