«Ոստիկանության բարեփոխումների կարևորագույն նպատակը պետք է լինի ոստիկանություն-քաղաքացի նոր հարաբերությունների հաստատումը». Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այսօր տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների օրակարգը և տեսլականը:
Բացելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետ Փաշինյանը թեմայի առնչությամբ նշել է. «Ընդհանրապես ոստիկանության բարեփոխումները մեր կառավարության ձևավորման առաջին օրից եղել են մեր օրակարգում և սա, կարծում եմ, մեր ընթացիկ կարևորագույն հարցերից է: Պետք է արձանագրել, որ 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից հետո ոստիկանությունն ընդհանուր առմամբ կատարել է իր առջև դրված խնդիրները և շարունակում է կատարել իր առջև դրված խնդիրները, բայց մենք բոլորս արձանագրում ենք, որ քաղաքական և հանրային նոր իրողությունների պայմաններում մեզ անհրաժեշտ է նոր ոստիկանություն՝ բառի բովանդակային իմաստով: Ընդհանուր առմամբ մեր այս գործընթացի կարևորագույն նպատակը պետք է լինի ոստիկանություն-քաղաքացի նոր հարաբերությունների հաստատումը:
Այս ընթացքում մենք տարբեր քննարկումներ ենք ունեցել, տարբեր մոդելներ ենք դիտարկել, բայց ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, մեր եզրակացությունը հետևյալն է, որ ինչպես ոստիկանության, այնպես էլ մնացած դեպքերում մենք պետք է այլևս ձեռնպահ մնանք հատվածական քայլերից, և մեր բոլոր քայլերը պետք է լինեն ռազմավարական բնույթի: Նախկինում ասել եմ մեկ-երկու առիթով, որ կարծում եմ՝ 2019 թվականի արդյունքներով մենք կարող ենք արձանագրել, այսպես ասած, հետհեղափոխական անցումային կառավարման շրջանը, և մենք այլևս թևակոխել ենք ռազմավարական կառավարման շրջան: Կարծում եմ՝ մենք որևէ ոլորտում այլևս պետք է որևէ հատվածական փոփոխություն չանենք, և մեր բոլոր գործողությունները պետք է լինեն ռազմավարական:
Ի՞նչ նկատի ունեմ ռազմավարական փոփոխություններ ասելով. ցանկացած ոլորտում, երբ մենք որևէ փոփոխություն անում ենք, պետք է հաշվի առնենք, որ այդ փոփոխությունը, նույնիսկ ամենափոքր, ունի փոխազդեցությունների որոշակի դաշտ: Եվ փոփոխությունները քննարկելիս պետք է դիտարկել ոչ թե իրեն հենց իր կետում, այլ հնարավոր փոխազդեցությունների դաշտը, գնահատել այդ փոխազդեցությունների դաշտում տեղի ունեցող փոփոխությունները և դրանից հետո միայն կայացնել համապատասխան որոշումներ: Եվ այս առումով կարծում եմ և հույս ունեմ, որ ոստիկանության բարեփոխումները կլինեն մեր ամենահաջողված օրինակներից մեկը: Իհարկե, մենք հույս ունենք և ոչ միայն հույս ունենք, այլև համոզված ենք, որ ոստիկանությունն այս բարեփոխումների արդյունքում վիզուալ, արտաքին նոր կերպար կստանա, բայց շատ ավելի, կրկնակի կարևոր է այն նոր բովանդակությունը, որը մենք այս բարեփոխումների արդյունքում պետք է ունենանք ոստիկանությունում, որը շղթայական առումով պետք է փոփոխություններ բերի, ինստիտուցիոնալ փոփոխություններ բերի իրավապահ մարմինների, հանրության հարաբերություններում և ընդհանրապես երկրում առկա մթնոլորտի առումով, հասարակական կարգի պահպանման, իրավակարգի պահպանման և, իհարկե, հանցագործությունների կանխարգելման և հանցավորության դեմ պայքարի առումով»:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ոստիկանությունում բարեփոխումների հիմնական ուղղություններին, ռազմավարության մշակման աշխատանքների ընթացքին և իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Քննարկումը ծավալվել է, մասնավորապես, ոստիկանության կառուցվածքային փոփոխությունների, կադրային քաղաքականության նոր բովանդակության, տեխնիկական վերազինման, կրթական նոր ծրագրերի ներդրման, մասնագիտական պատրաստվածության, գիտելիքների և հմտությունների անհրաժեշտ պաշարի ձևավորման, ինչպես նաև մի շարք այլ ուղղություններով անելիքների շուրջ: Անդրադարձ է եղել նաև այդ շրջանակում միջազգային համագործակցությանը:
Վարչապետը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ սեղմ ժամկետում ավարտին հասցնել բարեփոխումների ռազմավարության մշակումը և ներկայացնել քննարկման:

Важнейшей целью реформ полиции должно быть установление новых отношений между полицией и гражданами: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены повестка и концепция реформ полиции Армении.
Открывая совещание, премьер-министр Пашинян отметил: “Вообще реформа полиции была в нашей повестке дня с первого дня формирования нашего правительства, и это, думаю, один из самых важных вопросов на данный момент. Следует отметить, что после ненасильственной бархатной народной революции в Армении в 2018 году полиция в целом выполнила и продолжает выполнять поставленные перед нею задачи, но мы все понимаем, что в контексте новых политических и общественных реалий нам нужно новая в содержательном плане полиция. В целом, важнейшей целью этого процесса должно быть установление новых отношений между полицией и гражданами.
В течение этого времени мы провели разные обсуждения, рассмотрели разные модели, но в целом, думаю, наш вывод таков, что как в случае с полицией, так и в остальных случаях мы должны воздерживаться от отрывочных шагов, и все наши шаги должны быть стратегическими. Ранее я уже говорил несколько раз, что, думаю, по результатам 2019 года мы можем констатировать завершение так называемого постреволюционного переходного периода, и отныне мы вступили в период стратегического управления. Думаю, что мы больше не должны ни в одной сфере реализовывать отрывочных изменений, и все наши действия должны быть стратегическими.
Что я имею в виду под стратегическими изменениями? В любой области, когда мы вносим какие-либо изменения, мы должны помнить, что это изменение, даже самое маленькое, имеет определенное поле взаимодействия. И при обсуждении изменений нужно рассматривать их не на данной точке, а всю область возможных взаимодействий, оценивать изменения, происходящие в этой области, и только после этого принимать соответствующие решения. И в этой связи я верю и надеюсь, что реформа полиции станет одним из наших самых успешных примеров. Конечно, мы надеемся и не только надеемся, но также уверены, что полиция получит новый визуальный, внешний облик в результате этих реформ, но, что более важно, что важно вдвойне, это новое содержание, которое мы должны получить в полиции в результате этих реформ, а это должно привести к изменениям, к институциональным изменениям в сфере правоохранительных органов, в отношениях общества и в атмосфере страны в целом в плане общественного порядка, сохранения правопорядка и, конечно же, предупреждения преступности и борьбы с преступностью”.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, связанные с основными направлениями реформ полиции, процессом разработки и реализации стратегии. В частности, были затронуты структурные изменения в полиции, новое содержание кадровой политики, вопросы технического обновления, внедрения новых образовательных программ, профессиональной подготовки, формирования необходимых знаний и навыков, а также шаги по ряду других направлений. В этом контексте было также затронуто международное сотрудничество.
Премьер-министр поручил ответственным лицам в кратчайшие сроки завершить разработку стратегии реформ и представить ее на обсуждение.