ՀՀ վարչապետը շնորհավորել է Հայոց բանակի օրվա առթիվ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է արել Հայոց բանակի օրվա առթիվ: Նա, մասնավորապես, գրել է.
«Այսօր Հայոց բանակի օրն է.
Փաստ համար 35/2 - Կառավարության որոշմամբ 2019 թ. հունիսի 1-ից Հայոց բանակի զինծառայողների ամսական վարձատրության բարձրացման կոնկրետ ցուցանիշները հետեւյալն են.
-Գնդի հրամանատար – 22 հազար դրամ, 4.6 տոկոս:
-Գնդի հրամ. տեղակալ – 51 հազար դրամ, 12.7 տոկոս:
-Գումարտակի հրամանատար – 88 հազար դրամ, 23 տոկոս:
-Վաշտի հրամանատար – 97 հազար դրամ, 32.6 տոկոս:
-Դասակի հրամանատար – 72 հազար դրամ, 26.2 տոկոս:
-Ավագ ենթասպա – 38 հազար դրամ, 18 տոկոս:
-Շարքային պայմանագրային – 23 հազար դրամ, 13.7 տոկոս:
-Սերժանտ պայմանագրային (դասընթաց անցած) - 49 հազար դրամ, 22 տոկոս:
Վերը բերված թվերը վարձատրության ավելացած մասն են՝ հարկումից հետո: Այսինքն՝ սա այն հավելյալ գումարն է, որ մարդիկ կոնկրետ ամեն ամիս տանում են իրենց տուն: Կախված ծառայության բնույթից, կոչումից՝ այս թվերը կարող են ավելանալ կամ մի փոքր պակասել: Ընդ որում, ավելացումները, կախված ծառայության բնույթից, էական եւ շոշափելի են, իսկ նվազեցումները՝ կախված նորից ծառայության բնույթից, ոչ էական են:

"Today is the Day of the Armenian Army," he wrote in particular. "Fact number 35/2: By the Government’s decision, the specific figures for the monthly increase in the salaries of the Armenian Army serviceman since June 1, 2019 are as follows:
- Commander of the regiment - 22,000 drams, 4.6%.
- Deputy Commander of the regiment - 51,000 AMD, 12.7%.
- Battalion commander – 88,000 drams, 23%.
- Company commander - 97,000 drams, 32.6%.
- Commander of the platoon – 72,000 drams, 26.2%.
- Senior sub-officer - 38,000 drams, 18%.
- Ordinary contract soldier – 23,000 drams, 13.7%.
- Contract sergeant (passed the training) – 49,000 drams, 22%.
The figures above are an added portion of the pay after tax. That is, this is the extra money that people take to their home each month. Depending on the nature of the service, ranking, these numbers may increase or decrease slightly. Moreover, the additions, depending on the nature of the service, are significant and tangible, whereas the deductions, depending on the nature of the service again, are not significant.