Թող Աստված պահապան լինի մեր հայրենյաց պաշտպաններին, թող նրանց բազուկն անհաղթ լինի, կամքն՝ անկոտրում. Բակո Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 28-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայրենյաց պաշտպանի օրվա առթիվ:
Ողերձում ասված է.
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հայրենյաց պաշտպանի օրվա առթիվ:
Շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին՝ Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում, որովհետևսա բոլորիս տոնն է:
Սա աշխարհասփյուռ մեր քույրերի ու եղբայրների տոնն է, ովքեր Հայրենիքի համար օրհասական պահին տարբեր երկրներից շտապեցին Արցախ և կանգնեցին նրա պաշտպանության դիրքերում: Այսօր էլ նրանք իրենց անգնահատելի ավանդն են բերում Արցախի շենացման ու զարգացման հայրենանվեր գործին:
Սա սահմանամերձ գոտում ապրող գյուղացու տոնն է, ով իր ամենօրյա աշխատանքով պահում է հող հայրենին և պաշտպանում այն, ուսուցիչների տոնն է, ովքեր դաստիարակում են հայրենիքի արժանի պաշտպանների, բժիշկների տոնն է, ովքեր, վտանգելով իրենց կյանքը, մարտի դաշտում փրկում էին հազարավոր մարդկանց կյանքեր:
Եվ, վերջապես, սա Մեծ Հայրենականի և Արցախյան ազատամարտի մեր վետերանների, ոստիկանության և ազգային անվտանգության ծառայության վետերանների և ծառայողների տոնն է, Հայրենիքի պաշտպան մեր զինվորների, սպաների, գեներալների, բոլոր նրանց, ովքեր այսօր էլ անառիկ են պահում հայրենի երկրի սահմանները, իրենց անձնվեր ծառայությամբ ապահովում են հարազատ ժողովրդի անդորրն ու բնականոն գործունեությունը:
Փա՛ռք ու պատի՛վ բոլորին: Թող Աստված պահապան լինի մեր հայրենյաց պաշտպաններին, թող նրանց բազուկն անհաղթ լինի, կամքն՝ անկոտրում:
Հայրենիքի ազատության ու անկախության համար պայքարում իրենց կյանքն են զոհաբերել շատ քաջ հայորդիներ: Նրանց անունները ոսկե տառերով են գրվել հայ ժողովրդի նորագույն պատմության էջերում, նրանց հիշատակը միշտ վառ է մեր սրտերում: Հավե՜րժ փառք ու պատիվ մեր բոլոր նահատակներին:
Այս նվիրական օրը մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ձեզ և մաղթում խաղաղություն, բարօրություն ու մեծագույն հաջողություններ մեր երկրին ու ժողովրդին, բոլոր հայ ընտանիքներին՝ երջանկություն ու ամենայն բարիք»:

President of Artsakh Addresses Congratulatory Message on Army Day
On 28 January Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent a congratulatory address on the Day of Homeland Defender.
On behalf of the Artsakh Republic authorities and myself personally I extend my most heartfelt congratulations to you on the Homeland Defender's Day.
I congratulate the whole our people in Artsakh, Armenia and the Diaspora for this is our common holiday.
This is the holiday for our world-spread brothers and sisters who in critical moments for the Motherland hurried from various countries to Artsakh and stood for its defense. Even today they bring their inestimable contribution to the patriotic mission of strengthening and developing Artsakh.
This is the holiday of a countryman living in the frontier zone who through their day-to-day work preserve the native land and protect it, the holiday of teachers who educate worthy defenders of the homeland, doctors who risking their own lives saved thousands in the battlefield.
Eventually, this is the holiday of the Great Patriotic and Artsakh Liberation War veterans, veterans and servicemen of the Police and National Security Service, our Motherland defender soldiers, officers, generals, all those who keep the native country's borders impregnable, with their dedicated service ensure the peaceful and natural activity of their native people.
Honor and glory to all and everyone! May God protect our national defenders, may their arms be invincible, their will - unbreakable!
Many brave Armenians have sacrificed their lives in the struggle for the freedom and independence of the homeland. Their names have been carved with golden letters in the modern history of our people, their memory will remain bright in our hearts. Eternal honor and glory to all our martyrs!
This special day I once again congratulate you and wish peace, welfare and greatest success to our country and people, happiness and all the best to all Armenian families".