Ուկրաինան պատրաստ է ուժեղացնել իր բանակը ամերիկյան զենք գնելու միջոցով. Զելենսկի
Ուկրաինան պատրաստ է զարգացնել ԱՄՆ-ի հետ գործընկերության նոր տեսակներն անվտանգության ոլորտում: Այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոյի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Ուկրաինան պատրաստ է ուժեղացնել իր բանակը ամերիկյան զենք գնելու միջոցով», -ասել է Զելենսկին:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ը եղել է, կա և կլինի հանգուցային դաշնակիցն Ուկրաինայի ինքնիշխանության պաշտպանության գործում:
«Մենք շնորհակալ ենք ձեր անձնական հաստատակամ դիրքորոշման համար Դոնբասում պատերազմի և Ղրիմի ապօրինի անեքսիայի վերաբերյալ»,- հայտարարել է Զելենսկին:
«Այսօր ես հույս հայտնեցի, որ ԱՄՆ-ն ավելի ակտիվորեն կներգրավվի Ուկրաինայի արևելքում խաղաղ կարգավորման և Ղրիմի ապաօկուպացման գործընթացներում»,- ավելացրել է Ուկրաինայի նախագահը:

Зеленский: Украина готова развивать новые формы партнерства с США в сфере безопасности
Украина готова развивать новые формы партнерства с США в сфере безопасности. Об этом заявил президент Украины Владимир Зеленский на брифинге с госсекретарем США Майклом Помпео.
"Украина готова укреплять свою армию за счет покупки американских вооружений", - сказал Зеленский, передает ТАСС
Он отметил, что США были и остаются ключевым союзником Украины в защите ее суверенитета.
"США были, есть и будут нашим ключевым союзником в защите суверенитета Украины ", - заявил он в пятницу на совместном с госсекретарем США Майком Помпео брифинге в Киеве.
Зеленский добавил, что Украина "очень высоко ценит усилия президента Трампа".
Зеленский высказался за более активно вовлечение США в мирное урегулирование конфликта на востоке страны. "[Мы] благодарны за вашу личную твердую позицию по войне на Донбассе и незаконной аннексии Крыма", - заявил Зеленский, обращаясь к Помпео.
"Сегодня я выразил надежду, что США будут более активно вовлечены в процессы мирного урегулирования на востоке Украины и деоккупации Крыма", - добавил украинский президент.