Կառավարությունում քննարկվել է Հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարության նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ կառավարությունում այսօր քննարկվել է Հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարության նախագիծը:
Բացելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետը նշել է, որ հանրային կառավարման բարեփոխումները շատ կարևոր նշանակություն ունեն: «Մեր նպատակադրումն այն է, որ այս բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին պետական կառավարման համակարգի հետ հարաբերություններում հնարավորինս քիչ դիսկոմֆորտներ ունենա: Այս խնդիրը լուծելու համար մենք պետք է կարողանանք հանրային կառավարման համակարգն առավել գրավիչ դարձնել բարձրորակ կադրերի համար, ովքեր բոլոր առումներով կարող են ի կատար ածել այս խնդիրը: Մյուս կողմից՝ մենք այս բարեփոխումների արդյունքում խնդիր ենք դնում այնպես անել, որ հանրային կառավարման վրա հանրության կողմից ծախսվող գումարը լինի առավելագույնս արդյունավետ, որպեսզի այդ գումարները ծառայեն իրենց նպատակին: Իսկ նպատակը Հայաստանի Հանրապետությունում մարդկանց, բիզնեսի կյանքն ավելի որակյալ, մառուցվող ծառայություններն ավելի որակյալ և պետական կառավարման համակարգն ավելի քաղաքացիակենտրոն դարձնելն է», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Քննարկումը ծավալվել է Հանրային կառավարման բարեփոխումների շրջանակի և հիմնական ուղղությունների շուրջ: Քննարկվել են, մասնավորապես, հանրային կառավարման համակարգում քաղաքականությունների մշակմանը, մարդկային ռեսուրսների կառավարմանը, պետական ծառայությունների մատուցմանը, հաշվետվողականությանը, ինստիտուցիոնալ զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Հանրային կառավարման բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման համատեքստում վարչապետը կարևորել է գնահատման հստակ չափորոշիչների սահմանումը և հանձնարարել շարունակել ռազմավարության մշակման աշխատանքները:

В правительстве Армении обсужден проект Стратегии реформ общественного управления
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве обсужден проект Стратегии реформ общественного управления.
Открывая совещание, премьер-министр отметил, что реформы общественного управления имеют очень важное значение. "Наша цель состоит в том, чтобы в результате этих реформ гражданин Республики Армения испытывал как можно меньше дискомфорта в отношениях с системой государственного управления. Для того чтобы решить эту проблему, мы должны сделать систему государственного управления более привлекательной для высококачественных кадров, которые могут выполнить эту задачу во всех аспектах. С другой стороны, мы ставим перед собой задачу сделать так, чтобы в результате этих реформ государственные расходы на общественное управление были максимально эффективными, чтобы эти средства служили своей цели. А цель состоит в том, чтобы сделать жизнь людей, ведение бизнеса в Республике Армения более качественной, услуги более качественными, а систему государственного управления более гражданоцентричной", - сказал Никол Пашинян.
Были обсуждены рамки и основные направления реформы общественного управления. В частности, были обсуждены вопросы, касающиеся разработки политики в системе общественного управления, управления человеческими ресурсами, предоставления государственных услуг, подотчетности и институционального развития.
В контексте эффективного осуществления реформ общественного управления премьер-министр подчеркнул важность определения четких критериев оценки и поручил продолжить разработку стратегии.