Բելառուսի և ԱՄՆ-ի հարաբերություններում սառը շրջանն ավարտվել է, և դրա համար ոչ ոք կարիք չունի լաց լինելու. Լուկաշենկո
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Բելառուսի ու ԱՄՆ-ի հարաբերություններում սառը շրջանն ավարտվել է: Այս մասին հայտնում է radiosputnik.ria.ru-ն
«Ես չեմ ասի, թե ամերիկացիները մեր մեծ ընկերներն են: Բայց այդ սառնության շրջանը, երբ մենք միմյանց նայում էինք ինչ-որ լուսանցքի, երկաթբետոնե հաստ պատի միջով, ավարտվել է: Եվ դրա համար ոչ ոք կարիք չունի անհանգստանալու ու լաց լինելու»,-նշել է Լուկաշենկոն:
Բելառուսի ղեկավարն ընդգծել է նաև, որ հանրապետությունն ինքն է որոշում իր արտաքին քաղաքականությունը:
«Մենք պարզապես ուզում ենք ազնիվ, մաքուր և թափանցիկ հարաբերություններ: Չե՞ք ուզում, թող ասեն մեզ այդ մասին: Եվ թող չգոռան. «Ախ, Պոմպեոն եկավ: Վաղը Թրամփը կգա: Ինչ են նրանք անելու»,- ասել է Լուկաշենկոն:

Lukashenko Declares End to 'Period of Chill' in Relations with US
The chill in relations between Minsk and Washington has come to an end, said Belarusian President Alexander Lukashenko on Tuesday, TASS reports.
"I wouldn’t say that the Americans are such great friends of ours. However, the period of that chill when we looked at each other through some porthole, [over] a thick concrete wall, is over," the BelTA news agency quotes him as saying.
According to Lukashenko, no one needs to worry about that. "We are mending ties with the greatest empire, the leading country in the world," he pointed out.
On February 1, US Secretary of State Mike Pompeo visited Minsk, where he held talks with Lukashenko and Belarusian Foreign Minister Vladimir Makei.