Չինաստանի իշխանություններն 9,56 մլրդ դոլար են հավաքագրել կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու համար
Չինաստանի իշխանությունները 66,74 միլիարդ յուան (ընթացիկ փոխարժեքով 9,56 միլիարդ դոլար) են հավաքագրել2019-nCoV վիրուսի դեմ պայքարելու համար: Այս մասին հայտնել է ՉԺՀ-ի ֆինանսների փոխնախարար Յույ Վեյպինը:
«Հավաքված գումարից արդեն ծախսվել է 28,48 միլիարդ յուան (4,08 միլիարդ դոլար)»,- ճշտել է նա մամուլի ասուլիսում: Պետական պաշտոնյայի խոսքով՝ այդ հատկացումների մոտավորապես 25 տոկոսն ապահովել է երկրի կենտրոնական բյուջեն:
Նա հավելել է, որ հատկացված միջոցներն օգտագործվում են կորոնավիրուսի դեմ պայքարում լրահատկացումների տրամադրման համար, ինչպես նաև գիտահետազոտական գործունեության իրականացման և առավել կարևոր ապրանքների և պարենի պաշարների համալրման նպատակով: «Ֆինանսավորումն ապահովել են բոլոր տարածաշրջանները: Ինչ վերաբերում է կենտրոնական կառավարությանը, այն շարունակում է անհրաժեշտ ամեն ինչի տրամադրումը վիրուսի տարածման դեմ պայքարելու համար»,- ամփոփել է պաշտոնյան:

Власти Китая мобилизовали для борьбы с коронавирусом $9,56 млрд
Китайские власти мобилизовали 66,74 млрд юаней ($9,56 млрд по текущему курсу) для борьбы с пневмонией, вызванной вирусом 2019-nCoV. Об этом сообщил в пятницу заместитель министра финансов КНР Юй Вэйпин, передает ТАСС.
"Из соответствующей суммы уже потрачено 28,48 млрд юаней ($4,08 млрд - прим. ТАСС)", - уточнил он на пресс-конференции. По словам чиновника, примерно 25% от этих ассигнований обеспечил центральный бюджет страны.
Он добавил, что выделенные средства используются для предоставления субсидий при борьбе с коронавирусом, а также в целях осуществления научно-исследовательской деятельности и пополнения запасов наиболее важных товаров и продовольствия. "Финансирование обеспечили все регионы. Что касается центрального правительства, оно продолжает предоставлять все необходимое для борьбы с распространением вируса", - подытожил Юй Вэйпин.