Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ Դանիան կաջակցի Հայաստանի համար վիզային ռեժիմի ազատականացման երկխոսության մեկնարկին
Փետրվարի 18-ին պաշտոնական այցով Դանիայի Թագավորության մայրաքաղաք Կոպենհագենում գտնվող ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Դանիայի խորհրդարանի խոսնակ Հենրիկ Դամ Քրիստենսենի (Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցություն) հետ, տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ աշխատակազմից: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև խորհրդարանի առաջին փոխխոսնակ Կարեն Էլլեմանը (Լիբերալ կուսակցություն) և փոխխոսնակ Յենս Ռոդեն (Դանիայի Սոցիալ-Լիբերալ կուսակցություն):
Դանիական կողմի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է անկախությունից ի վեր ՀՀ անցած ճանապարհը և Թավշյա հեղափոխությունից ու 2018 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած փոփոխությունները: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կողմից որդեգրած ժողովրդավարական փոփոխությունների օրակարգին, հատկապես դատաիրավական ոլորտում: Քննարկվել է Ընտրական օրենսգրքի և Կուսակցությունների մասին օրենքի բարեփոխումների շուրջ եվրոպական տարբեր կառույցների հետ համագործակցության շրջանակը: Դանիայի խորհրդարանի խոսնակը պատրաստակամություն է հայտնել սատարելու Հայաստանի Ազգային ժողովին՝ ժողովրդավարական ձեռքբերումները բոլոր բնագավառներում կոնսոլիդացնելու գործում:
Արարատ Միրզոյանը հատուկ ընդգծել է, որ սա ՀՀ Ազգային ժողովի առաջին պաշտոնական այցն է Դանիայի Թագավորություն՝ խորհրդարանի խոսնակի մակարդակով և հույս հայտնել, որ նոր հնարավորություններ կբացվեն երկու օրենսդիր մարմինների միջև փորձի փոխանակման և միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում սերտ փոխգործակցության համար: Ափսոսանք հայտնելով, որ դանիական խորհրդարանում գոյություն չունի բարեկամական խմբեր ձևավորելու ավանդույթ, կողմերը հույս են հայտնել, որ փոխշահավետ համագործակցության արդյունավետ հարթակ կարող են հանդիսանալ խորհրդարանական համապատասխան հանձնաժողովների միջև համատեղ հանդիպումների և քննարկումների կազմակերպումը, փոխադարձ այցերը և մշտական շփումը տարբեր խորհրդարանական խմբակցությունների միջև:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն իր երախտիքի խոսքն է հայտնել Դանիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վարվերացնելու և ներպետական ընթացակարգերն ավարտելու մասին Եվրոպական խորհրդի գլխավոր քարտուղարությանը պաշտոնապես տեղեկացնելու համար: Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ դանիական կողմը կաջակցի Հայաստանի իշխանություններին ԵՄ-ի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին:
Դանիայի խորհրդարանի խոսնակի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներքաղաքական օրակարգի հարցեր, այդ թվում՝ ապրիլի 5-ին կայանալիք հանրաքվեի և Սահմանադրական դատարանի շուրջ ընթացող գործընթացները, խոսել Սահմանադրության փոփոխության անհրաժեշտության վերաբերյալ՝ որպես Հայաստանում ընթացող դատաիրավական, տնտեսական բարեփոխումների հաջողության հասնելու գրավական:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների լայն շրջանակին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը: Ազգային ժողովի նախագահի ղեկավարած պատվիրակության անդամները ներկայացրել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության էությունը և Հայաստանի մոտեցումները բացառապես խաղաղ ճանապարհով դրա հանգուցալուծման ուղղությամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:

Арарат Мирзоян выразил надежду, что Дания посодействует началу диалога о либерализации виз с ЕС для Армении
18  февраля находящийся с официальным визитом в столице Королевства Дании Копенгагене   Председатель НС А.Мирзоян встретился со спикером парламента Дании Хенриком Дам Кристенсеном (Социал-демократическая партия). Во встрече участвовали также   первый вице-спикер парламента Карен Эллеман (Либеральная партия) и вице-спикер Йенс Роде (Социал-либеральная партия Дании), передает пресс-служба НС Армении.
По просьбе датской стороны А.Мирзоян представил пройденный РА с обретения независимости путь,   а также перемены, произошедшие после Бархатной революции и внеочередных парламентских выборов 2018 года. Затронута повестка демократических изменений в Армении, особенно в судебно-правовой сфере. Обсужден круг сотрудничества с различными европейскими структурами по реформам Избирательного кодекса и Закона о партиях. Спикер парламента Дании выразил готовность содействовать НС Армении в деле консолидации во всех сферах демократических достижений.
А.Мирзоян особо подчеркнул первый официальный визит НС РА в Королевство Дании на уровне спикера парламента и выразил надежду, что между обоими законодательными органами откроются новые возможности для обмена опытом   и тесного взаимодействия в международных парламентских организациях. Выразив сожаление, что в датском парламенте нет традиции формирования групп дружбы, стороны выразили надежду, что эффективной платформой взаимовыгодного сотрудничества могут стать организация совместных встреч и обсуждений между соответствующими парламентскими комиссиями, взаимные визиты и регулярные контакты между различными парламентскими фракциями.
Председатель НС выразил признательность парламенту Дании за ратификацию и официальное уведомление Генерального секретариата СЕ о завершении внутригосударственных процедур по Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. А.Мирзоян выразил надежду, что датская сторона посодействует властям Армении по началу диалога о либерализации въездных виз с ЕС.
По просьбе спикера парламента Дании А.Мирзоян представил вопросы внутриполитической повестки Армении, в том числе процессы по предстоящему 5 апреля референдума и вокруг Конституционного суда, коснулся необходимости изменений Конституции – как залога достижения успеха в проводимых в Армении   судебно-правовых и экономических реформах.
Затронут широкий круг проблем региональной безопасности, в том числе Нагорно-Карабахский конфликт. Члены делегации НС представили суть НК-проблемы и подходы Армении к ее развязке исключительно мирным путем – в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.