Մյունխենում Ալիևի հետ քննարկումը ունի շրջադարձային նշանակություն․ Փաշինյան
Մյունխենում անվտանգության համաժողովի շրջանակում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկումը կարծում եմ, որ ունի շրջադարձային նշանակություն։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 20-ին, Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է News.am։
«2018թ. մայիսից ի վեր Ադրբեջանը փորձում է ողջ միջազգային հանրությանը համոզել, որ Հայաստանը ապակառուցողական դիրքորոշում ունի Ղարաբաղի հարցում: Այդ խոսակցությունը միջազգային հանրությանը շատ հստակ ցույց տվեց, որ Հայաստանն ունի կառուցողական դիրքորոշում Ղարաբաղի հարցում, իսկ Ադրբեջանն ունի ապակառուցողական, ընդհուպ ռասիզմի հասնող դիրքորոշում Ղարաբաղի հարցում: Սա ամենակարևոր արդյունքն է»,-  նշեց նա։
Բացի այդ, նրա խոսքով, այդ հանդիպման արդյունքում շատ կարևոր բան է տեղի ունեցել․ «Ձևավորվում է Ղարաբաղյան հարցի բանակցային նոր բովանդակություն, որը ես պայմանականորեն անվանում եմ Մյունխենյան սկզբունքներ»։
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց՝ եթե կա առաջարկ անվտանգության ապահովման նույնքան արդյունավետ մի գործիքի, այդ առաջարկը թող ձևակերպվի, և հայ ժողովուրդը կքննարկի՝ դա իր համար ընդունելի է, թե ոչ․ «Մենք ասում ենք, որ այդ ստատուս քվոն, երբ ձևավորվել է, երբ Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերն այդ տարածքները վերցրել են վերահսկողության տակ, նրանք դա արել են, որպեսզի Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղից հնարավորինս հեռացվեն այնքան, որպեսզի դառնան անհասանելի: Եթե կա առաջարկ անվտանգության ապահովման նույնքան արդյունավետ մի գործիքի, այդ առաջարկը թող ձևակերպվի, և հայ ժողովուրդը կքննարկի՝ դա իր համար ընդունելի է, թե ոչ»։
Վարչապետը ևս մեկ անգամ շեշտեց՝ Լեռնային Ղարաբաղն անկախություն է ստացել այնպես, ինչպես Ադրբեջանը․ «Երբ խոսում են տարածքային ամբողջականության սկզբունքի մասին, այդ որ երկրի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի մասին են խոսում: Երբ Ադրբեջանն անկախություն է ստացել, Խորհրդային Միության տարածքային ամբողջականությունը պահպանել է արդյոք: Հակահարց կարող է հնչել, որ Խորհրդային Միություն պետությունն այլևս գոյություն չունի, բայց գոյություն չունի նաև այն պետությունը, որի կազմում եղել է Լեռնային Ղարաբաղը, այդ պետությունը Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունն է: Այս դիսկուրսն ունի նրբություններ, որոնք պետք է հաշվի առնել»։

Discussion with Azerbaijan’s Aliyev in Munich is Turning Point: Nikol Pashinyan
Discussion of the Nagorno-Karabakh issue with Azerbaijani President Ilham Aliyev within the framework of the Munich Security Conference, I think, is a turning point. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said this in an interview with the state-funded Public Television of Armenia yesterdayNews.am reports.
"Since May 2018, Azerbaijan has been trying to convince the entire international community that Armenia has a destructive stance on the Karabakh issue," he said. "This conversation has clearly shown to the international community that Armenia has a constructive stance on the Karabakh issue, whereas Azerbaijan has a destructive, even racist stance on the Karabakh issue; this is the most important result."
In addition, he said, a very important thing happened as a result of that meeting; "A new content of the negotiations on the Karabakh issue is being formulated, which I conventionally call the Munich Principles."
Nikol Pashinyan stressed that if there is a proposal for an equally effective security tool, that proposal should be formulated, and the Armenian people will discuss whether or not it is acceptable to them. "We say that this status quo, when it was formed, when the self-defense forces of Artsakh took control of those territories, they did so that the aggressive actions of Azerbaijan were removed from Nagorno-Karabakh as far as possible to make them inaccessible," he said. "If there is a proposal for an equally effective security tool, let that proposal be formulated, and the Armenian people will discuss whether or not it is acceptable to them."
The Armenian Prime Minister reiterated that Nagorno-Karabakh has gained independence just like Azerbaijan. "When they speak of the principle of territorial integrity, they speak of the principle of territorial integrity of which country?" Pashinyan asked and continued. "When Azerbaijan gained independence, did it maintain the territorial integrity of the Soviet Union? A counter question may be voiced that the state of the Soviet Union no longer exists. But the state in which Nagorno-Karabakh was a part also doesn’t exist; that state is the Soviet Socialist Republic of Azerbaijan. This discourse has subtleties that must be taken into account."