Թել Ավիվում Հայաստանի դեսպանության բացումը «հակասում է պաղեստինյան ժողովրդի շահերին». իրանցի պաշտոնյա
Թել Ավիվում Հայաստանի դեսպանության բացումը հակասում է պաղեստինյան ժողովրդի շահերին։ Այս մասին հայտարարել է իրանական խորհրդարանի խոսնակի միջազգային հարցերով հատուկ օգնական Հուսեյն Ամիր Աբդոլահյանը, News.am-ի փոխանցմամբ հաղրդում է Mehr գործակալությունը։
Նա դատապարտել է իր դեսպանությունը Թել Ավիվում բացելու Հայաստանի կառավարության որոշումը և այդ քայլն անվանել է «պաղեստինյան ժողովրդի շահերին հակասող»։ Նա Երևանի այդ որոշումն անվանել է «անսպասելի» և հավելել է․ «Անկասկած, այդ քայլը հակասում է պաղեստինյան ժողովրդի շահերին և բացասական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության վրա»։
Նա հղում է կատարել իսլամական երկրների դիրքորոշումներին և պաղեստինյան ժողովրդի իրավունքների իրականացման անհրաժեշտությանը և վճռականորեն դատապարտել է արաբական ու ոչ արաբական երկրների միջև կապերի նորմալացումը «ռասիստական իսրայելական ռեժիմի հետ»։
Նրա խոսքերով՝ Թեհրանի և Երևանի միջև բարեկամական հարաբերությունները տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության կարևոր գործոն են հանդիսանում։ «Հույս կա, որ Հայաստանի կառավարությունը կվերանայի իր որոշումը և ճնշման ենթարկված պաղեստինյան ժողովրդին օգնություն ցուցաբերելու անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկի»,- ասել է նա։

Օткрытие посольства Армении в Тель-Авиве "противоречит интересам палестинского народа": Хосейн Амир-Абдоллахян
Открытие посольства Армении в Тель-Авиве противоречит интересам палестинского народа. Об этом заявил специальный помощник спикера иранского парламента по международным делам Хосейн Амир-Абдоллахян, об этом сообщает агенство Mehr, передает News.am
Он осудил решение, принятое правительством Армении об открытии своего посольства в Тель-Авиве, и назвал этот шаг "противоречащим интересам палестинского народа". Он назвал это решение Еревана  "неожиданным" и добавил: "Несомненно, этот шаг противоречит интересам палестинского народа и окажет негативное влияние на стабильность и безопасность региона".
Он сослался на позиции исламских стран о необходимости реализации прав палестинского народа и решительно осудил любую нормализацию связей между арабскими и неарабскими странами с "расистским израильским режимом".
По его словам,  дружественные отношения между Тегераном и Ереваном являются важным фактором сохранения стабильности и безопасности в регионе. "Есть надежда, что правительство Армении пересмотрит свое решение и примет необходимые меры для оказания помощи угнетенному палестинскому народу".
Напомним, на заседании Правительства Армении 19 сентября было принято решение открыть посольство в Тель-Авиве по возможности в короткие сроки (конец 2019 – начало 2020 гг.).