Կորոնավիրուսին արձագանքը չպետք է խոչընդոտի Հայաստանում լրատվամիջոցների աշխատանքին. ԵԱՀԿ
ԵԱՀԿ-ի ԶԼՄ-ների ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրն իր մտահոգությունն է հայտնել COVID-19 համաճարակի հետ կապված ապատեղեկատվության դեմ պայքարի համատեքստում մարտի 23-ին Հայաստանում ներդրված քրեական և վարչական օրենսգրքերում փոփոխությունների փաթեթի վերաբերյալ: Այս մասին ասվում է ԵԱՀԿ կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ, հաղորդում է Panorama.am-ը։
Ներկայիս արտակարգ իրավիճակի պայմաններում Հայաստանում ցանկացած «կազմակերպություն, որն իրականացնում է լրագրողական գործունեություն», կարող է հչապարակել  միայն պաշտոնական տեղեկատվություն կորոնավիրուսային ճգնաժամի մասին: Նշվում է, որ կառավարությունը բացատրում է, որ դա անհրաժեշտ է՝ խուսափելու հիվանդների նկատմամբ ագրեսիայից կամ բնակչության շրջանում խուճապի առաջացումից: Լրագրողներն ու խմբագիրները քննադատել են այդ որոշումը, հայտարարելով, որ չկա հստակ ճշգրտություն, թե որ հաղորդագրությունները կարող են կամ չեն կարող խուճապ առաջացնել:
«Ես լիովին հասկանում եմ նոր օրենքի նպատակը՝ COVID-19 համաճարակի ժամանակ խուճապից, ագրեսիայից խուսափելու և կեղծ տեղեկությունների դեմ պայքարելու համար։ Միևնույն ժամանակ, ԶԼՄ-ները կարևոր դեր են խաղում հանրությանը կարևոր տեղեկատվություն տրամադրելու և համաճարակի վերաբերյալ կեղծ լուրերի դեմ պայքարելու համար: Օրենքը չպետք է խոչընդոտի լրագրողների աշխատանքին և նրանց՝ համաճարակի մասին հաղորդելու կարողությանը: Իշխանությունների կողմից տրամադրված միայն տեղեկատվության հրապարակումը շատ խստացուցիչ միջոց է, որը կսահմանափակի լրատվամիջոցների ազատությունը և անհամաչափ տեղեկատվության հասանելիությունը»,-ասվում է Հարլեմ Դեզիրի հայտարարության մեջ:
Ասվում է, որ արտակարգ դրության ժամանակ սահմանափակումները խախտած հրատարակությունների համար առավելագույն տուգանքը հայտարարվել է 300 000 դրամ (մոտավորապես 600 դոլար): 24 ժամվա ընթացքում արգելված տեղեկատվությունը չջնջելը կհանգեցնի տուգանքի՝ նվազագույն աշխատավարձի 500-1000 անգամ (1000-2000 դոլար):
Դեզիրը նաև հիշեցրել է նախորդ շաբաթ իր,  ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Դեյվիդ Քեյնի, Մարդու իրավունքների Համաամերիկյան հանձնաժողովի հատուկ զեկուցող Էդիսոն Լանզայի համատեղ հայտարարությունը, որում ասվում էր, որ մարդու առողջությունը կախված է ոչ միայն մատչելի բուժօգնությունից, այլ նաև  ճշգրիտ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքից:

Борьба с коронавирусом не должна препятствовать работе СМИ в Армении: представитель ОБСЕ
Представитель ОБСЕ по вопросам свободы средств массовой информации Арлем Дезир 24 марта выразил обеспокоенность по поводу пакета поправок в Уголовный и Административный кодексы, которые были приняты в Армении 23 марта в контексте борьбы с дезинформацией, связанной с пандемией COVID-19, передает Panorama.am.
Как указывается, в условиях действующего чрезвычайного положения в Армении любой "организации, осуществляющей журналистскую деятельность", будет разрешено публиковать лишь информацию о распространении коронавируса из официальных источников. Правительство объясняет, что это необходимо во избежание агрессии по отношению к пациентам с коронавирусом или паники среди населения. Журналисты и редакторы раскритиковали это решение, заявив, что нет четкого определения, какие сообщения могут вызывать или не вызывать панику.
"Я полностью понимаю цель нового закона – избежать паники, агрессии и бороться с дезинформацией во время пандемии COVID-19", – сказал Дезир. "В то же время СМИ должны сыграть решающую роль в предоставлении важной информации населению и противодействовать"фейковым новостям" в связи с пандемией", – добавил представитель ОБСЕ.
"Закон не должен препятствовать работе журналистов и их способности сообщать о пандемии. Публикация только информации, предоставленной властями, является довольно жесткой мерой, которая ограничит свободу СМИ и доступ к информации", – говорится в заявлении Дезира.
Напоминается, что максимальный штраф за публикации, которые, как считается, нарушили действующие во время чрезвычайного положения ограничения, был установлен в размере 300 000 драмов (приблизительно 600 долл. США). Отказ от удаления запрещенной информации в течение 24 часов приведет к штрафу в 500-1000 раз выше минимальной заработной платы (1000-2000 долларов США).
Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Арлем Дезир при этом напомнил о совместном заявлении, с которым на прошлой неделе выступили он сам, Специальный докладчик ООН по вопросу о поощрении и защите права на свободу мнений и их свободное выражение Дэвид Кайе и Специальный докладчик МКПЧ по вопросам свободы мнений Эдисон Ланца. В совместном заявлении в частности говорится: "Здоровье человека зависит не только от доступности медицинской помощи. Оно также зависит от доступа к точной информации о природе угроз и способах защиты себя и своей семьи, своего сообщества".
Представитель и два специальных докладчика ОБСЕ также заявили: "Право на доступ к информации означает, что правительства должны принять исключительные меры для защиты работы журналистов. В условиях чрезвычайной ситуации в области общественного здравоохранения журналистика выполняет важнейшую функцию, особенно когда ее целью является предоставление жизненно важной информации и мониторинг действий правительства".