Քշիշտոֆ Պենդերեցկին հայ և լեհ ժողովուրդների բարեկամության խորհրդանիշն էր. նախագահ Արմեն Սարգսյան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ են հղել լեհ հայտնի կոմպոզիտոր և խմբավար Քշիշտոֆ Պենդերեցկու մահվան կապակցությամբ:
«Խոր ցավ ենք ապրում․ այլևս մեզ հետ չէ ժամանակակից երաժշտարվեստի խոշորագույն ներկայացուցիչներից մեկը՝ լեհ նորարար կոմպոզիտոր և խմբավար Քշիշտոֆ Պենդերեցկին։
Հայկական արմատներով Պենդերեցկին հայ և լեհ ժողովուրդների բարեկամության խորհրդանիշն էր, միշտ սպասված հյուր հայաստանցի երաժշտասերի համար, իսկ նրա յուրաքանչյուր այցելություն Հայաստան, յուրաքանչյուր ելույթ իրադարձություն էր ու մեծ տոն: Պենդերեցկին սերտորեն կապված էր հայ մշակույթի, Հայաստանի, հայ ժողովրդի հետ: Երաժշտասեր հանրությունը ջերմությամբ էր ընդունում նրան։ Պատահական չէր, որ 2015 թվականին նա հատուկ ստեղծագործություն նվիրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Մեծ պատիվ և հաճույք էր 2018թ․ Վարշավայում ներկա գտնվել Քշիշտոֆ Պենդերեցկու ծննդյան 85-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներին։
Պենդերեցկին հեռացավ, սակայն հավերժ է նրա երաժշտությունը՝ համաշխարհային մեծության, տպավորիչ, մնայուն։
Խորապես ցավակցում ենք մաեստրոյի ընտանիքին, հարազատներին, երկրպագուներին և կիսում անդառնալի կորստի վիշտը»:

Кшиштоф Пендерецкий был символом дружбы армянского и польского народов: президент Армении
Президент Республики Армен Саркисян и госпожа Нунэ Саркисян направили послание соболезнования в связи с кончиной известного польского композитора и дирижёра Кшиштофа Пендерецкого.
"Мы испытываем глубокую боль: больше не с нами один из крупнейших представителей современного музыкального искусства, польский композитор-новатор и дирижёр Кшиштоф Пендерецкий.
Имея армянские корни, Пендерецкий был символом дружбы армянского и польского народов, всегда ожидаемым гостем для армянских любителей музыки, а каждое его посещение Армении, каждое выступление было событием и большим праздником. Пендерецкий был крепко связан с армянской культурой, Арменией, армянским народом. Музыкальная общественность с теплотой вспоминала его. Не случайно, что в 2015 году он посвятил особое произведение памяти жертв Геноцида армян.
Большой честью и удовольствием было в 2018 г. находиться в Варшаве на юбилейных мероприятиях, посвященных 85-летию Кшиштофа Пендерецкого.