Արցախը եղել և մնում է մեր ժողովրդի հաղթանակի ոգին. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ, Արցախի հերոս Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախում կայացած համապետական ընտրությունների առթիվ:
Մարտի 31-ին ուշադրությամբ հետևել եմ Արցախում համապետական ընտրությունների անցկացման ընթացքին:
Ընտրություններն այլևս  կայացած են, նախնական արդյունքները` ամփոփված: Եվ ինչպիսին էլ լինեն առանձին պետությունների ու կազմակերպությունների արձագանքները` ճանաչեն կամ չճանաչեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացված հերթական այս ընտրությունների արդյունքները, աներկբա է, որ Արցախի քաղաքացիներն իրացրել են իրենց անօտարելի իրավունքը և ազատորեն արտահայտել  իրենց կամքը:
Կարևոր է շարունակել այս իրողությունը միջազգային հանրությանը, գործընկեր պետություններին ընկալելի դարձնելու համատեղ աշխատանքը: Արցախի նորընտիր իշխանությունները պետք է կենտրոնացնեն իրենց ջանքերը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ ու նաև այս փաստարկով ամուր և վստահ ներկայացնեն արցախցիների ձգտումներն ու իղձերը:
Նույն գիտակցումով և մեր ազգային շահերից ելնելով` առաջին հերթին  ինքներս պետք է ընդունենք Արցախում հերթական ժողովրդավարական ընտրությունների արդյունքները, մի կողմ դնենք մեր անհատական և քաղաքական համակրանքներն ու ցանկությունները և հարգենք Արցախի քաղաքացիների ընտրությունը:
Ուրախ եմ, որ այս մտայնության կրողն են նաև ընտրապայքարին մասնակցած` հերոսական անցյալ ունեցող իմ մարտական ընկերները և Արցախի առանցքային այլ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն ու անհատները, որոնք պատրաստ են միմյանց ձեռք սեղմելու և տրամադրված են համագործակցության:
Արցախը եղել և մնում է մեր ժողովրդի հաղթանակի ոգին, միասնականության խորհրդանիշը և ամենօրյա հոգածության առարկան: Վտանգի մեջ  գտնված մեր հայրենիքի մի հատվածը պաշտպանելու համար մեր ժողովուրդը չի խնայել ոչինչ, տվել է ամենաթանկը` իր զավակների կյանքը:
Չորս տարի առաջ այս օրը մեր զավակները՝ ավագ ընկերների կողքին, փառքով պսակեցին իրենց անունները` կրկնեցին իրենց հայրերի ու պապերի` շուրջ երեք տասնամյակ առաջ կատարած սխրանքը,  որպեսզի երիցս հաղթանակած Արցախում այսօր կարողանան ընտրություն կատարել ոչ թե կյանքի ու մահվան, այլ հանուն արժանապատիվ ապագայի:
Փա՛ռք մեր հերոսներին:
Հուսով եմ, նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը ևս կանցնի նույնպիսի  բարձր մասնակցության ու կազմակերպվածության պայմաններում, և Արցախի նորընտիր իշխանությունները կլծվեն երկիրը աշխարհաքաղաքական այս բարդ և մարտահրավերներով ու վտանգներով լի պայմաններում ղեկավարելու չափազանց պատասխանատու առաքելությանը:
Ուզում եմ վստահ լինել, որ աշխարհը պատուհասած համաճարակի դեմ իշխանությունների ձեռնարկած կանխարգելիչ միջոցառումները տվել են ցանկալի արդյունքը, և առաջիկայում մտահոգվելու առիթ չենք ունենա: Այդ վտանգը աշխարհում դեռ չեզոքացված չէ: Խնդրում եմ շարունակեք զգոն լինել, հոգ տանել ձեր առողջության և կյանքի մասին: Ինքներդ եք հասկանում` առջևում դեռ շատ դժվարություններ կան հաղթահարելու:
Ես էլ ուժերիս ներածին չափով պատրաստ եմ շարունակելու ջանքերս՝ հանուն Արցախի խաղաղության և անվտանգության, ի նպաստ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման և ի բարօրություն Արցախի քաղաքացիների:
Արցախի շահը վե՛ր է ամենից:
Սիրելի քույրե՛ր և եղբայրնե՛ր,
Շնորհավորում եմ ձեզ և մեզ բոլորիս`ազատ, արդար, թափանցիկ և մրցակցային ընտրությունների անցկացման առթիվ:
Շնորհավորում եմ նաև խորհրդարան անցած քաղաքական ուժերին, որոնք մեծ պատասխանատվություն ունեն ինչպես Արցախի քաղաքացիների, այնպես էլ ամեն օր Արցախով ապրող, տասնյակ տարիներ Արցախին ամեն կերպ աջակցող` համայն հայության սպասումներն արդարացնելու առումով:

Арцах был и остается духом нашей победы: Серж Саргсян
Третий gрезидент РА, Герой Арцаха Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю состоявшихся в Арцахе общегосударственных выборов.
31 Марта я внимательно следил за ходом проведения в Арцахе общегосударственных выборов. Выборы состоялись, предварительные итоги подведены. И какими бы ни были отклики отдельных государств или организаций, признают или не признают результаты этих, проведённых в соответствии с международными критериями, выборов, безусловно, что граждане Арцаха реализовали своё неотъемлемое право и свободно выразили свою волю.
Важно продолжать совместную работу по разъяснению этой действительности международному сообществу, государствам-партнёрам. Избранные власти Арцаха должны сконцентрировать свои усилия в направлении урегулирования проблемы НК и, также этим доводом, крепко и уверенно представлять стремления и чаяния арцахцев.
С тем же пониманием и исходя из наших национальных интересов, в первую очередь, мы сами должны принять результаты очередных демократических выборов в Арцахе, отложить в сторону наши личные и политические симпатии и пожелания и уважать выбор граждан Арцаха.
Я рад, что носителями такого отношения являются также принявшие участие в предвыборной компании, имеющие героическое прошлое мои боевые товарищи и представители других стержневых политических сил Арцаха и личности, которые готовы пожать друг другу руки и настроены на сотрудничество.
Арцах был и остается духом нашей победы, общим символом и предметом каждодневной заботы. Для защиты оказавшейся в опасности одной части нашей Родины наш народ ничего не пожалел, отдал самое дорогое – жизнь своих сынов. Четыре года назад в этот день наши сыновья рядом со старшими товарищами, увенчали славой свои имена, повторили совершенный почти три десятилетия назад подвиг своих отцов и дедов, чтобы в победившем Арцахе сегодня вновь могли совершать выбор не между жизнью и смертью, а во имя достойного будущего.
Слава нашим героям!
Надеюсь второй тур президентских выборов также пройдёт при таком же высоком участии и организованности, и избранные власти Арцаха приступят к чрезвычайно ответственной миссии – руководить страной в этих сложных и полных вызовов и опасностей геополитических условиях.
Хочу быть уверенным, что предпринятые властями профилактические меры против постигшей мир эпидемии дали желаемый результат, и у нас в дальнейшем не будет повода для озабоченности. Эта опасность в мире ещё не нейтрализована. Прошу вас оставаться бдительными, заботиться о здоровье и о жизни. Вы сами понимаете, впереди ещё предстоит преодолеть много трудностей.
Я также, насколько позволят силы, готов продолжать усилия, во имя мира и безопасности Арцаха, ради международного признания Республики Арцах и благоденствия граждан Арцаха.
Интересы Арцаха превыше всего!
Дорогие сёстры и братья!
Поздравляю вас и всех нас с проведением свободных, справедливых, прозрачных и конкурентных выборов.
Поздравляю также прошедшие в Парламент политические силы, которые имеют большую ответственность как перед гражданами Арцаха, так и в плане оправдания ожиданий всемирного армянства, которое каждый день живёт Арцахом, десятки лет всячески помогает Арцаху.