Ազատ և անկախ մամուլը ժողովրդավարական հասարակությունների կենսունակության և ժողովրդավարական վերափոխման շարժիչ ուժն է. Մնացականյան
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը շնորհավորել է լրագրողներին մամուլի օրվա կապակցությամբ:
«Շնորհավորում եմ մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ բոլոր մամուլի ներկայացուցիչներին և նրանց հսկայական լսարանին:
Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա խորհուրդն առավել ընդգծված է այսօր, երբ ողջ միջազգային հանրությունն առերեսվում է նոր տիպի կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած գլոբալ մարտահրավերներին: Այդ մարտահրավերների հաղթահարումը ենթադրում է քաղաքացիական համերաշխություն, որի ձևավորման կարևորագույն գրավականն է վստահելի ու փաստերի վրա հիմնված տեղեկատվության հասանելիությունը:
Ազատ և անկախ մամուլը ժողովրդավարական հասարակությունների կենսունակության և  ժողովրդավարական վերափոխման շարժիչ ուժն է: Մամուլի և խոսքի ազատությունը Հայաստանի կարևորագույն նվաճումներից է, որին Հայաստանի հասարակությունը հասել է ազատության արժեքներին իր ձգտմամբ, իր ժողովրդավարական ընտրությամբ և այդ ընտրությունը պաշտպանելու ունակությամբ:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է խոսքի ազատությունը և լրատվամիջոցների անխափան գործունեության երաշխավորումը, տեղեկատվության հասանելիությունը, առավել ևս հակամարտության գոտիներում: Ազատ խոսքը և ազատ արտահայտվելու իրավունքը մեծ ներդրում կարող են ունենալ ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելու գործում»:

Mnatsakanyan: Free and Independent Media is the Driving Force for a Vibrant Democratic Society and Democratic Transformation.
Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan issued a statement on Sunday on the occasion of the World Press Freedom Day, the MFA reported.
"I congratulate all media professionals and their vast audience on the occasion of the World Press Freedom Day.
The World Press Freedom Day receives particular significance today as the international community faces global challenges posed by COVID-19. Overcoming these challenges requires civil solidarity, while access to credible and fact based information is indispensable in this regard.
Free and independent media is the driving force for a vibrant democratic society and democratic transformation. Freedom of media and speech is one of the most important achievements of Armenia, gained by Armenia’s society as a result of its adherence to the values of freedom, democratic choice and the resolve to defend them.
Armenia highly values freedom of speech and unimpeded work of the media, access to information, including and in particular in conflict zones. Free media and freedom of expression greatly contribute to the preparation of peoples to peace."