Ազատ և անկախ մամուլը ժողովրդավարական հասարակությունների կենսունակության և ժողովրդավարական վերափոխման շարժիչ ուժն է. Մնացականյան
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը շնորհավորել է լրագրողներին մամուլի օրվա կապակցությամբ:
«Շնորհավորում եմ մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ բոլոր մամուլի ներկայացուցիչներին և նրանց հսկայական լսարանին:
Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա խորհուրդն առավել ընդգծված է այսօր, երբ ողջ միջազգային հանրությունն առերեսվում է նոր տիպի կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած գլոբալ մարտահրավերներին: Այդ մարտահրավերների հաղթահարումը ենթադրում է քաղաքացիական համերաշխություն, որի ձևավորման կարևորագույն գրավականն է վստահելի ու փաստերի վրա հիմնված տեղեկատվության հասանելիությունը:
Ազատ և անկախ մամուլը ժողովրդավարական հասարակությունների կենսունակության և  ժողովրդավարական վերափոխման շարժիչ ուժն է: Մամուլի և խոսքի ազատությունը Հայաստանի կարևորագույն նվաճումներից է, որին Հայաստանի հասարակությունը հասել է ազատության արժեքներին իր ձգտմամբ, իր ժողովրդավարական ընտրությամբ և այդ ընտրությունը պաշտպանելու ունակությամբ:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է խոսքի ազատությունը և լրատվամիջոցների անխափան գործունեության երաշխավորումը, տեղեկատվության հասանելիությունը, առավել ևս հակամարտության գոտիներում: Ազատ խոսքը և ազատ արտահայտվելու իրավունքը մեծ ներդրում կարող են ունենալ ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելու գործում»:

Свободная и независимая пресса является движущей силой жизнеспособности демократических обществ: глава МИД Армении
Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян направил послание по случаю Всемирного дня свободы прессы, отметив, что свобода прессы и слова является одним из важнейших достижений Армении, которое армянское общество достигло своим стремлением к ценностям свободы, своим демократическим выбором и способностью защитить свой  выбор.
Как передает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу МТД  Республики Армения, министр иностранных дел РА в своем послании отметил:
"Поздравляю всех представителей прессы и их огромную аудиторию с Всемирным днем свободы прессы.
Значение Всемирного дня свободы прессы еще раз подчеркивается сегодня - приверженностью международного сообщества, вставшего перед глобальным вызовом, создаваемым коронавирусом нового типа. Преодоление этих проблем предполагает гражданскую солидарность, важнейшей гарантией которой является наличие надежной и основанной на фактах информации.
Свободная и независимая пресса является движущей силой жизнеспособности и демократических преобразований демократических обществ. Свобода прессы и слова является одним из важнейших достижений Армении, которого армянское общество добилось благодаря своим стремлениям к свободе, своему демократическому выбору и своей способности защищать этот выбор.
Армения придает огромное значение свободе слова и гарантии бесперебойной деятельности СМИ, доступности информации, особенно в зонах конфликта. Право на свободу слова  и свободное  выражение могут внести большой вклад в подготовку народов к миру".