Դիմակների արտահանման արգելքի վերացումը տարածվում է միայն ԵԱՏՄ երկրների վրա
Դիմակների արտահանման արգելքի վերացումը տարածվում է միայն Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների վրա: ԵԱՏՄ-ից դուրս դիմակների արտահանման արգելքը մնում է ուժի մեջ, նշվում է ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարության հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է RG.ru-ն:
Այսօր հրապարակվել է կառավարության որոշումը, որով վերացվում է մարտի 2-ից ուժի մեջ մտած արգելքը Ռուսաստանից անհատական պաշտպանության միջոցների, պաշտպանիչ և ախտահանիչ միջոցների, բժշկական նշանակության պարագաների և նյութերի արտահանման համար: ԵԱՏՄ-ի սահմաններից դուրս արտահանման համանման արգելքը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի կողմից սահմանվել էր մարտի 24-ին:
Արտահանման ռուսական արգելքի վերացումն իրականացվել է ԵԱՏՄ խորհրդի կողմից մարտի 25-ին արված կարգադրության համաձայն, ըստ որի Միության անդամ երկրները երրորդ երկրների նկատմամբ արտահանման արգելքի ներդրման ժամանակ պետք է ելնեն միատեսակ միջոցներ ձեռնարկելու առաջնահերթությունից:

Запрет на экспорт масок за пределы ЕАЭС остался в силе
Снятие запрета на экспорт масок распространяется только на страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Запрет на экспорт масок за пределы ЕАЭС остается в силе, следует из комментариев Минпромторга, передает RG.ru.
Сегодня было опубликовано постановление правительства, отменяющее введенный 2 марта запрет на вывоз из России средств индивидуальной защиты, защитных и дезинфицирующих средств, продукции медицинского назначения и материалов. Аналогичный запрет в отношении экспорта за пределы ЕАЭС был введен Коллегией Евразийской экономической комиссии 24 марта.
Отмена российского запрета на экспорт осуществлена в соответствии с распоряжением Совета ЕАЭС от 25 марта, по которому страны - участницы Союза должны исходить из приоритетности принятия единых мер при введении запретов на экспорт в отношении третьих стран.