Ինչպե՞ս է ձևավորվել Արցախի հարցում համազգային կոնսենսուսը
Իսկզբանե վարչապետն ասում էր, որ հայ ժողովուրդը չունի կոնսենսուս Արցախյան հարցի կարգավորման վերաբերյալ: «Որովհետև դուք բոլորդ երբ որ ինձ ուղարկում եք Ղարաբաղի հարցը լուծելու, բանակցելու, դուք ինձ միանգամից չեք տալիս նաև, չեք ասում՝ «այ, կգնաս, և Ղարաբաղի հարցը կլուծես այսպես»»,- 2019թ. ապրիլի 22-ին իր ուղիղ եթերներից մեկի ժամանակ հայտարարում էր վարչապետ Փաշինյանը: «Պետք է ձգտել համազգային կոնսենսուսի»,- պնդում էր նա:
Երեկ Ազգային ժողովում արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը պնդում էր, որ, այնուամենայնիվ, կա այդպիսի կոնսենսուս և դա իրեն ավելի ամուր է դարձնում բանակցային գործընթացում:  «Բայց այս ամենի մեջ ավելի էական է վստահ լինել, որ մեր ներգրավումը բանակցությունների մեջ հիմնված է մեկ կարևորագույն սկզբունքի` համազգային կոնսենսուսի վրա, որի համաձայն Արցախի անվտանգային խնդիրներն առաջնային են, Հայաստանը եղել և մնում է անվտանգության միակ երաշխավորը, որ սպառնալիքի լեզուն ժխտված է, որ կարգավիճակի և անվտանգության հարցերը դիտարկում ենք այնպիսի համադրությամբ, որտեղ մենք խստագույնս պահպանում ենք մեր առաջնայնությունները»,- ասել է նախարարը, ըստ ԱԳՆ հաղորդագրության: Նշենք նաև, որ ԱԳՆ կայքում նախարարի խոսքերը հերթական անգամ զգալիորեն խմբագրվել են՝ ենթադրվողը ներկայացնելով որպես ասված:
Այնուամենայնիվ, հարց է առաջանում, թե ի՞նչ է փոխվել վերջին մեկ տարվա ընթացքում, որ կառավարությունն եկել է համոզման, որ ձևավորվել է համազգային կոնսենսուսը և ինչպե՞ս է ժողովուրդն արտահայտել իր համաձայնությունը: Եվ բացի այդ, որքանո՞վ են արտգործնախարարի այս հայտարարություններն արտացոլվում իրական գործընթացի վրա և նպաստում հայկական կողմերի դիրքորոշումների առաջմղմանը:
Եթե անդրադառնանք նախարարի առաջ քաշած կոնսենսուսի բովանդակությանը, այստեղ ևս անհասկանալի դրույթներ կան:
Առաջինը, ինչո՞ւ կոնսենսուսի այս բանաձևային ամփոփման մեջ հստակ ամրագրված չէ ինքնորոշման իրավունքը: Կարգավիճակի հարցի շաղկապումն անվտանգության հետ և անվտանգության դիտարկումը որպես գերակայություն կարող է կիրառելի լինել այն թեզի համատեքստում, որ Ադրբեջանի կազմում Արցախի կարգավիճակի դիտարկումն անվտանգության սպառնալիք է, սակայն դա որոշակիորեն խեղում է հակամարտության էությունը: Հակամարտության հիմքում ինքնորոշման իրավունքի իրացման համար պայքարն է, իսկ անվտանգության հարցն արդեն ծագել է, որպես Ադրբեջանի ագրեսիվ և ոչ ադեկվատ արձագանքի հետևանք: Ուստի, համազգային կոնսենսուսի հավակնող այս բանաձևում ինքնորոշումը չի կարող ուղղակիորեն չհիշատակվել:
Երկրորդը, խիստ անորոշ և մանևրելու լայն դաշտ ստեղծող է մեր առաջնայնությունների վերաբերյալ ձևակերպումը: Որո՞նք են այդ առաջնայնությունները՝ Արցախի անկախության ճանաչո՞ւմը, հանրաքվեի միջոցով կարգավիճակի որոշո՞ւմը, թե՞ «Արցախը Հայաստան է և վերջ»-ը: Եթե չենք հստակեցնում դրանք ինքներս մեզ համար, ապա ինչպես ենք համոզվելու, թե որքանով են դրանք պահպանվում կարգավիճակի և անվտանգության հարցերի այն համադրության մեջ, որը կառաջարկվի միջնորդների կողմից: Եվ ընդհանրապես վիճելի է, թե որքանով է նպատակահարմար կարգավիճակի հարցը շաղկապել անվտանգության հետ, որովհետև նման մոտեցումը կարող է հանգեցնել անվտանգության միջազգային երաշխիքների այնպիսի առաջարկի, որի պարագայում կարգավիճակի հարցում մեր պահանջներն անհիմն և առավելապաշտական կթվան:
Եվ երրորդը, նախարարը պնդում է, որ սպառնալիքի լեզուն ժխտված է: Ո՞ւմ կողմից և արդյո՞ք այդ ժխտումն ընկալվել է Ադրբեջանի կողմից: Կամ արդյո՞ք եղել է երբևէ իրավիճակ, երբ այն ժխտված չի եղել: Այս պարագայում խոսքը երևի վերաբերում է նրան, որ ուժի կիրառման սպառնալիքը չի կարող օգտագործվել որպես ճնշման գործիք հայկական կողմերի վրա բանակցային գործընթացում, սակայն դա ևս ավելի հստակ ձևակերպման կարիք ունի:
Ողջունելի է ԱԳՆ-ի կողմից հայկական կողմի դիրքորոշման բյուրեղացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքը, սակայն այն պետք է լինի շատ ավելի հետևողական և բացթողումները հաշվի առնող, դրանք շտկող: Եվ վերջապես, պետք է լինի երկրի միասնական դիրքորոշում: Իրավիճակը, երբ ԱԳՆ-ն մեկ բան է պնդում, իսկ վարչապետը՝ մեկ այլ բան, որևէ դրական ազդեցություն չի կարող ունենալ բանակցային գործընթացում մեր դիրքերի ամրապնդման վրա:

Как сформировался консенсус по карабахскому вопросу?
Изначально премьер-министр Армении говорил, что у армянского народа нет консенсуса по урегулированию карабахского конфликта. "Потому что когда вы все отправляете меня решать вопрос Карабаха, вести переговоры, вы в то же время не говорите "пойдешь и вот так решишь вопрос Карабаха"",- 22-ого апреля 2019 года в прямом эфире на своей страничке в Фейсбук говорил Никол Пашинян. "Нужно стремиться к общенародному консенсусу", - утверждал он.
Вчера же, 4-ого мая, в Национальном Собрании Армении глава МИД Зограб Мнацаканян утверждал, что есть консенсус по карабахской проблеме, и это делает его более сильным за столом переговоров. "Но во всем этом более важно быть уверенным, что наше участие в переговорах основано на одном важнейшем принципе – на общенародном консенсусе, согласно которому на первом месте - проблемы безопасности Арцаха. Армения была и остается единственным гарантом безопасности, язык угроз отвергнут, вопросы статуса и безопасности рассматриваются в таком сочетании, в котором мы строжайше соблюдаем наши приоритеты", - сказал министр, согласно релизу МИД. Отметим также, что на официальном сайте МИД слова министра в очередной раз были отредактированы, и в очередной раз подразумеваемое было представлено за сказанное.
Тем не менее, возникает вопрос: что изменилось за последний год и привело правительство к убеждению, что общенародный консенсус сформирован? И как народ выразил свое согласие? Кроме того, насколько эти заявления министра отражаются на реальном политическом процессе и насколько способствуют укреплению позиций армянских сторон?
Если обратимся к содержанию предложенного консенсуса, то здесь также есть непонятные тезисы.
Первое: почему в этой формулировке консенсуса четко не отражено право народа на самоопределение? Рассматривание статуса в связке с вопросом безопасности и акцентирование того, что безопасность является приоритетом, может быть уместно в том контексте, что обсуждение статуса Арцаха в составе Азербайджана является угрозой безопасности народа Арцаха. Но это в некотором смысле искажает суть конфликта. В основе карабахского конфликта - борьба за реализацию права на самоопределение, а вопрос безопасности возник как следствие агрессии Азербайджана и его неадекватной реакции на желание Арцаха реализовать свое право на самоопределение. Следовательно, в этой формуле, претендующей на общенародный консенсус, не может не упоминаться самоопределение.
Во-вторых, крайне неопределенной остается формулировка наших приоритетов. Что это за приоритет - признание независимости Арцаха? Определение статуса путем волеизъявления? Или же "Арцах – это Армения и точка"? Если мы не сможем для самих себя дать конкретный ответ на этот вопрос, то будет крайне сложно определить, насколько сохраняются балансы вопросов статуса и безопасности в вариантах урегулирования, предложенных посредниками. И вообще довольно спорный вопрос - целесообразно ли связывать вопрос статуса с безопасностью, так как подобный подход может привести к предложениям международных гарантий безопасности, при которых наша позиция по статусу будет казаться максималистской и необоснованной.
И в третьих. Министр утверждает, что язык угроз отвергается. Кем он отвергается и принял ли Азербайджан это отрицание? Разве были такие ситуации в прошлом, когда угрозы не отвергались? В данном случае, наверно, речь идет о том, что угроза применения силы не может быть использована в качестве инструмента оказания давления на армянские стороны в переговорном процессе, однако это тоже должно быть сформулировано более конкретно.
Можно приветствовать работу МИД Армении по кристаллизации позиции в переговорном процессе, но эта работа должна быть продолжительной, и недостатки должны учитываться и исправляться. И в конце концов, эта должна быть единая позиция. Вряд ли та ситуация, в которой МИД утверждает одно, а премьер-министр – другое, способствует укреплению позиций армянских сторон в переговорах.