Թրամփը հայտարարել է, որ շուտով կորոշի` կշարունակի արդյոք ԱՄՆ-ն ֆինանսավորել ԱՀԿ-ին
Վաշինգտոնը շուտով վերջնական որոշում կկայացնի այն մասին, արդյոք ԱՄՆ-ն կշարունակի միջոցներ տրամադրել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) աշխատանքի համար: Այս մասին ուրբաթ օրը Fox News-ի եթերում հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Խոսելով ԱՀԿ-ի մասին, նա նշել է. «Ինչպես գիտեք, մենք նրանց տարեկան մոտ 500 միլիոն դոլար ենք վճարում: Շուտով ես հայտարարություն կանեմ այս կապակցությամբ»:
Նա նաև հանդես է եկել պնդմամբ, որ կազմակերպությունը «Չինաստանի խամաճիկն է դարձել և չի արձանագրել այս երկրի իշխանությունների կողմից ենթադրյալ խախտումները` նոր կորոնավիրուսի տարածման առնչությամբ»:
Թրամփն արձանագրել է, որ ԱՄՆ-ն ավելի վաղ դադարեցրել էր ԱՀԿ-ի ֆինանսավորումը: «Ես շատ շուտով որոշում կկայացնեմ»,- հավելել է նա:

Трамп заявил, что скоро решит, будут ли США далее финансировать ВОЗ
Вашингтон вскоре примет окончательное решение относительно того, будет ли американская сторона далее предоставлять средства на работу Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Об этом заявил в пятницу в эфире телеканала Fox News президент США Дональд Трамп, передает ТАСС.
Говоря о ВОЗ, он отметил: "Как вы знаете, мы платим им почти $500 млн в год. Скоро я сделаю заявление на этот счет". Он также выступил с утверждением, что организация стала "марионеткой Китая" и не зафиксировала якобы допущенные властями этой страны нарушения, касающиеся распространения нового коронавируса.
"Мы платим $450 млн, а Китай платит $38 млн. И Китай говорит им, что делать. Как вам такое?" - сказал Трамп. "В течение многих лет мы платили гораздо больше всех остальных", - добавил он.
Трамп констатировал, что США ранее приостановили финансирование ВОЗ. "Я приму решение очень скоро", - пояснил он.