Ղրղզստանը պաշտոնապես դիմել է Ռուսաստանին` խնդրելով նվազեցնել բնական գազի գինը
Ղրղզստանը պաշտոնապես դիմել է Ռուսաստանին` խնդրելով նվազեցնել հանրապետություն ներկրվող բնական գազի գինը: Այս մասին տեղեկացնում է finance.rambler.ru կայքը` հղում կատարելով Ղրղզստանի էներգետիկայի, արդյունաբերության և ընդերքօգտագործման պետական կոմիտեի նախագահ Էմիլ Օսմոնբետովին:
«Պետական կոմիտեն ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակին հասցեագրված նամակ էր ուղարկել 2020 թվականի ապրիլի 23-ին»,-ասել է Օսմոնբետովը:
Նրա խոսքով՝ Ղրղզստանում կորոնավիրուսի և մի շարք այլ պատճառներով ստեղծված ծանր տնտեսական իրավիճակը կարող է ստիպել բնակիչներին հրաժարվել գազի օգտագործումից, քանի որ ղրղզական սոմի փոխարժեքի անկման պատճառով գազի գինն ինքնաբերաբար բարձրանում է:
«Մենք ռուսական կողմին խնդրում ենք վերանայել դրա վաճառքի գինը և այն դարձնել 150 դոլարից պակաս 1000 խորանարդ մետրի համար»,-խնդրել է Օսմոնբետովը:

Киргизия попросила Россию снизить цены на поставляемый в республику природный газ
Киргизия официально обратилась к России с просьбой снизить цены на поставляемый на территорию республики природный газ. Об этом сообщил в пятницу во время пресс-конференции в Бишкеке председатель киргизского Государственного комитета энергетики, промышленности и недропользования Эмиль Осмонбетов, передает finance.rambler.ru.
"Госкомитет направил 23 апреля 2020 года соответствующее письмо, адресованное министру энергетики России Александру Новаку", - сказал он.
По его словам, складывающаяся в Киргизии из-за пандемии коронавирусной инфекции и ряда других факторов сложная экономическая ситуация может вынудить население отказаться от использования природного газа, поскольку из-за снижения на валютном рынке страны курса киргизского сома автоматически происходит повышение цены на газ.
"Мы просим российскую сторону рассмотреть возможность снижения отпускной цены на него меньше $150 за 1 тыс. кубометров", - отметил Осмонбетов. Об этом сообщает "Рамблер".