Տիգրան Ավինյանը մասնակցել է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի օնլայն հանդիպմանը
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը մայիսի 18-ին մասնակցել է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի Եվրոպայի և Եվրասիայի տարածաշրջանային խմբի օնլայն հանդիպմանը: Այս մասին հայտնում են Տիգրան Ավինյանի գրասնենյակից։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կորոնավիրուսով պայմանավորված տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված կառավարությունների և բիզնեսների ռազմավարությունները, գլոբալ և տարածաշրջանային արժեշղթաներում առկա մարտահրավերները և հնարավոր լուծումները:
Իր խոսքում փոխվարչապետը նշել է, որ բոլոր երկրները դիմագրավում են հանրային առողջության ճգնաժամի և կորոնավիրուսը դեռևս երկար ժամանակ խնդիր է լինելու: Ներկայացնելով ճգնաժամը հաղթահարելու Հայաստանի ռազմավարությունը՝ նա նշել է, որ մտցված սահմանափակումների ռեժիմը հնարավորություն է տվել ժամանակ շահել և ադապտացվել իրավիճակին, մեծացնել առողջապահական համակարգի կարողությունները:  Հաջորդիվ, կառավարությունը անհրաժեշտ նախապատրաստություններից հետո մեղմացրել է սահմանափակումները՝ միաժամանակ սահմանելով նոր իրավիճակում տնտեսության ու հասարակության վարքագծի ու գործունեության պարտադիր կանոններ և ուղենիշներ:
Տիգրան Ավինյանն ասել է, որ ճգնաժամային այս շրջանը նաև խթան է կարևոր բարեփոխումներ իրականացնելու համար, հատկապես թվայնացման ոլորտում: Նա անդրադարձել է թվային տնտեսության, թվային կառավարման ու թվային հասարակության հետագա զարգացման հնարավորություններին և համառոտակի պատմել մեր երկրի փորձի մասին:

Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan participated on May 18 in the online meeting of the World Economic Forum’s Europe and Eurasia Group, the deputy PM’s Office told Armenpress.
The meeting participants discussed the strategies of governments and businesses aimed at overcoming the economic crisis caused by the novel coronavirus, as well as the challenges existing in global and regional value chains and the possible solutions.
In his remarks the Armenian deputy PM said all countries are facing a public health crisis and the coronavirus is going to be a problem for a long time. Introducing Armenia’s strategy on overcoming the crisis, he said the current restrictions enabled to gain time and get adapted to the situation, increase the capacities of the healthcare system. Thereafter, the government mitigated the restrictions after the necessary preparations, at the same time imposing new compulsory rules and guidelines for the economy and public behavior in this new situation.
Tigran Avinyan said this crisis period is also an impetus to make key reforms, especially in the digital sphere. He touched upon the future development opportunities of the digital economy, digital governance and digital society and briefly presented Armenia’s experience.