Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի բացառիկ հարցազրույցը «Sputnik Արմենիա» լրատվական գործակալությանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը բացառիկ հարցազրույց է տվել «Sputnik Արմենիա» լրատվական գործակալությանը:
-Պարոն նախագահ, թույլ տվեք սկսել կորոնավիրուսի համավարակի վերաբերյալ ցավոտ հարցից։ Ի՞նչ եք մտածում աշխարհում այս ոչ սովորական իրավիճակի հետևանքների մասին: Ինչպե՞ս կարող է այն ազդել Հայաստանի և ԵԱՏՄ անդամ երկրների վրա։
Այս իրավիճակի յուրահատկությունը ոչ թե վիրուսի բնույթն է, այլ՝ պայմանները, որոնցում այն զարգանում է։ Աշխարհը դարձել է շատ ավելի դինամիկ, անկանխատեսելի, վիրտուալ, փոփոխությունները տեղի են ունենում մարդու կենսագործունեության բոլոր բնագավառներում՝ քաղաքականությունից մինչև մարդկային պարզ հարաբերություններ: Կորոնավիրուսը, կարելի է ասել, միայն արագացրել է այդ վերափոխումները, բայց չի ազդել դրանց բնույթի և բովանդակության վրա:
Այս իմաստով կորոնավիրուսն աշխարհում խորքային փոփոխությունների արդյունք է, այլ ոչ թե պատճառ: Ուստի պետք է նախ նայել այն միտումներին, որոնք սկսվել են վիրուսից շատ ավելի առաջ:
Թե ինչպիսին կլինի հետկորոնավիրուսային աշխարհը, այսօր ակտիվորեն քննարկվում է բոլոր մակարդակներում: Ակնհայտ են համաշխարհային տնտեսության համար օբյեկտիվ բացասական հետևանքները և շարունակական անկման փուլը: Սակայն, իմ կարծիքով, համավարակն ունի մի շարք ավելի խորքային հետևանքներ: Նախ, միջազգային հանրությունը գիտակցեց իր խոցելիությունը գլոբալ մարտահրավերների առաջ, որոնք, ի դեպ, քվանտային բնույթ են կրում: Երկրորդը՝ պետությունն ու հասարակությունը զգացին, թե որքան կարևոր է միջոցներ ներդնել հենց գիտության, առողջապահության ոլորտներում, ինչը կարող է փրկել միլիոնավոր կյանքեր:
Խոսելով ԵԱՏՄ-ի մասին՝ կարելի է նկատել, որ յուրաքանչյուր երկիր ընտրել է պայքարի իր սեփական մեթոդը: Հետևաբար, հետևանքները տարբեր կլինեն: Ընդհանուր առմամբ, հույս ունեմ, որ այս ճգնաժամն ինչ-որ առումով կծառայի որպես ինտեգրման կատալիզատոր, առաջին հերթին՝ գիտական և առողջապահական ոլորտում: Արմատական փոփոխություններ տեղի կունենան աշխատանքի շուկայում, որը, պարզվեց, համավարակի ֆոնին ամենախոցելիներից է: Բարձր որակավորում ունեցող անձնակազմի պահանջարկը նաև կրթական քաղաքականության վերանայման անհրաժեշտություն կառաջացնի: Անհրաժեշտ է լուծել այս կարևորագույն խնդիրները, ինչը կպայմանավորի ակտիվացումը համագործակցության երեք ուղղությամբ՝ գիտություն, կրթություն, աշխատանքի ոլորտ: Սիներգետիկ արդյունքը, որին հնարավոր է հասնել ԵԱՏՄ երկրների՝ այս ոլորտներում հնարավորությունների համադրման միջոցով, թույլ կտա առաջընթաց գրանցել խնդիրների լուծման գործում:
Առողջապահության ոլորտի համաշխարհային ճգնաժամը, հնարավոր է, կլիմայի փոփոխությունն առանցքային հարց դարձնի քաղաքական օրակարգում, քանի որ կորոնավիրուսի վերաբերյալ մտահոգությունները գնալով ավելի իրական են դառնում: Բացի այդ, երկրներն առավելագույն ջանքեր կներդնեն և ի ցույց կդնեն իրենց ներուժը՝ փորձելով վերագործարկել տնտեսությունը, ինչը կարող է ավելի խորացնել կլիմայի փոփոխությունն ու օդի աղտոտվածությունն այն իմաստով, որ բնապահպանական կանոնները, ամենայն հավանականությամբ, կթուլանան կամ ամբողջովին կանտեսվեն:
-Երկու տարի առաջ, երբ Դուք ստանձնեցիք նախագահի պաշտոնը, Հայաստանում քաղաքական համակարգ փոխվեց: Սահմանադրության համաձայն, վարչապետը դարձավ պետության փաստացի ղեկավարը: Բարեփոխումը համընկավ քաղաքական լուրջ ճգնաժամի հետ, որի արդյունքում իշխանությունն առանց արյունահեղության փոխվեց: Բոլորը հիշում են Ձեր մասնակցությունն այդ ժամանակաշրջանի բարդ գործընթացներին: Դա ճակատագրի մարտահրավե՞ր էր: Ինչպիսի՞ նոր փորձ ձեռքբերեցիք որպես առաջնորդ:
Ողջ հայոց պատմությունը ճակատագրի մշտական մարտահրավեր է, որը մեր ժողովուրդը հաղթահարել է արժանապատվորեն ՝ դառնալով ավելի ուժեղ և իմաստուն: Լինելով Երրորդ հանրապետության ակունքներում ՝ ես չէի ցանկանա գնահատականներ հնչեցնել այս կամ այն առանձին քաղաքական գործընթացների վերաբերյալ: Իմ խնդիրը, որպես երկար քաղաքական ճանապարհ անցած նախագահ, համակարգային խնդիրներին լուծումներ գտնելն է, ինչպես նաև հայ ազգի և պետականության ամբողջականության երաշխավոր լինելը՝ պաշտպանելով մեր խորքային երկարաժամկետ շահերը: Հենց դրանում եմ տեսնում նախագահի ինստիտուտի հիմնական գործառույթը: Միևնույն ժամանակ, պետք է հստակ գիտակցել, որ իմ իրավասությունները սահմանափակված են գործող Սահմանադրությամբ, և ես չեմ կարող ո՛չ ազդել քաղաքական որոշումների վրա, ո՛չ էլ՝ դրանց որևէ գնահատական տալ: Այնուամենայնիվ, հասկանում եմ, որ մեր պետականաշինության վերջնական հաջողությունը կախված է հավասարակշռության և հակակշիռների համակարգի ստեղծումից:
Համոզված եմ, որ առանձին վերցրած ոչ մի քաղաքական գործիչ և իշխանության ոչ մի ճյուղ չի կարող հաղթահարել մեր առջև կանգնած խնդիրների լայն շրջանակը: Համակարգված մոտեցումը ոչ միայն անհրաժեշտ է, այլև այլընտրանք չունի, քանի որ մենք գտնվում ենք համաշխարհային փոփոխությունների խաչմերուկում, որոնք արդեն տեղի են ունենում մեր աչքի առաջ:
Մեր խնդիրների մեծ մասը բարդ, խճճված բնույթի են, ինչը մեզանից պահանջում է ունենալ ոչ ստանդարտ մտածողություն՝ գտնելու առավել արդյունավետ լուծումներ: Հակառակ դեպքում մենք կարող ենք հայտնվել պատմության ճամփեզրին:
-Ինչպիսի՞ հարաբերություններ ունեք վաչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Արարողակարգային հանդիպումներից բացի շփումներ ունե՞ք:
Պետականաշինության գործընթացում նախագահի փոխգործակցությունը վարչապետի և քաղաքական ու հասարակական այլ գործիչների հետ անհրաժեշտություն է, ուստի այս հարցի պատասխանը միանգամայն ակնհայտ է: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ ես՝ որպես պետականության և Սահմանադրության երաշխավոր, չեմ կարող ինձ ճոխություն թույլ տալ խոսելու անձնային հարաբերությունների մասին: Նախագահը պարտավոր է մտածել բացառապես պետական կատերգորիաներով՝ ձգտելով օժանդակել որակապես այլ քաղաքական մշակույթի ձևավորմանը, որից ուղղակիորեն կախված կլինի մեր ապագան:
- Ձեր ելույթներում հաճախ հնչում է այն միտքը, որ հարկավոր է արդյունավետ օգտագործել ամբողջ աշխարհի հայերի ներուժը: Ինչպիսի՞ գործնական մեխանիզմներ եք տեսնում այդ գաղափարըկյանքի կոչելու համար:
Մեր պատմությունն այնպես է զարգացել, որ դարեր շարունակ զրկվածենք եղել պետականությունից, բայց աշխարհի տարբեր մասերում գտնվողհայերը երբեք չեն հրաժարվել անկախ Հայաստանը վերածնելու երազանքից: Առանց այդ նպատակի, որը փոխանցվել է սերնդեսերունդ, մեզ համար շատ ավելի դժվար կլիներ անկախ Հայաստանի պետականաշինության արդյունավետ գործընթաց իրականացնել Խորհրդային Միության փլուզումից հետո:
Հայկական սփյուռքը իրապես ֆենոմենալ է և մայր հայրենիքի հանդեպ վերաբերմունքի առումով աշխարհում իրավամբ համարվում է օրինակելի։ Ի տարբերություն հարուստ, բայց սպառվող բնական ռեսուրսներ ունեցող շատ երկրների՝ հայկական սփյուռքը անսպառ ներուժ է, որի համալրման մշտական աղբյուրը Հայաստանի հանդեպ սերն ու նվիրվածությունն է:
Հայերն իրենց բնակության երկրի օրինակելի, հարգված և հաջողակ քաղաքացիներ են: Հաշվի առնելով մեր աշխարհաքաղաքական դիրքը՝ Սփյուռքը Հայաստանը և աշխարհը կապող օղակ և կամուրջ է: Արտերկրում 4-5 անգամ ավելի շատ հայեր են ապրում, քան Հայաստանում: Ռուսաստանում նույնքան հայեր են ապրում, որքան Հայաստանում: Երևանում ապրում են նույնքան հայեր, որքան Լոս Անջելեսում կամ Ֆրանսիայում կամ Մերձավոր Արևելքում: Կարծում եմ, որ սփյուռքահայերի ներուժը, հատկապես նրանց գիտելիքներն ու փորձն առավել արդյունավետ օգտագործելու համար անհրաժեշտ է ինստիտուցիոնալ մոտեցում ունենալ` օրենսդրական և գործնական միջոցառումների համադրմամբ, որոնք ուղղված կլինեն նրանց մասնակցության ընդլայնմանը հասարակական, քաղաքական կյանքում և, հատկապես՝ երկրի մշակութային և տնտեսական զարգացման մեջ:
Ցավոք, տարբեր օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով մեզ դեռևս չիհաջողվել գտնել անհրաժեշտ ժամանակակից մոդել` սփյուռքի հետ համակարգային երկարաժամկետ ռազմավարական հարաբերությունների հաստատման համար: Մի կողմից, հնարավոր է՝ խնդիրը Հայաստանի կողմից տեսլականի բացակայությունն է, մյուս կողմից՝ այն համայնքների, որոնց ինքնությունը առավելապես կապված է ոչ այնքան հայկական պետականության, որքան ցեղասպանության ողբերգական իրադարձությունների հետ: Ես կասեի, որ սփյուռքը հզոր էներգիայի խտացում է՝ կապանքված ցավով և արդարության ծարավով: Սակայն համոզված եմ, որ հաջողության և արդարության հնարավոր է հասնել միայն ակտիվ մասնակցություն ունենալով մեր երկրի՝ ոչ միայն Հայաստանի քաղաքացիների, այլ նաև հայկական ազգային ինքնության անվտանգության միակ երաշխավորի, հզորացման գործում։ Մեր առաքելությունը հասկանալի է` ուժեղ պետության միջոցով հասնել ազգի ցանցային մոդելի։
-Անդրադառնանք Ռուսաստանի հետ համագործակցությանը: Երկկողմ հարաբերությունների ո՞ր ուղղություններն են առաջնահերթ: Ո՞ր ոլորտներում փոխգործակցության խորացման կարիք կա:
Ռուսաստանը համարվում է Հայաստանի ոչ միայն ռազմավարական գործընկերը և դաշնակիցը: Մեզ կապում են համատեղ հաղթահարված դժվարությունների փորձություն անցած և համատեղ հաջողություններովամրապնդված բազմադարյա բարեկամական և ջերմհարաբերությունները, ինչպես նաև բարդ իրավիճակներում միմյանց աջակցելու բնական ցանկությունը: Այդ իսկ պատճառով այդ հարաբերություններն այսօր դարձել են անխախտելի: Ցանկանում եմ նշել, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում հայկական պետականությունն ունի նվազագույն և առավելագույն հիմնարար խնդիրներ:
Նվազագույն խնդիրն է պահպանել ռազմավարական երկխոսության նախկին մակարդակը, որը հիմնված է խորը պատմական և արժեքային կապերի վրա: Մենք պետք է գնահատենք մեր համատեղ ժառանգությունը և այս կամ այն քաղաքականությունն իրականացնելիս ուղղորդվենք հենց դրանով: Այդ դեպքում մենք զերծ կմնանք լուրջսխալներից:
Առավելագույն խնդիրն է մեր փոխհարաբերությունները հասցնել նոր մակարդակի, բացահայտել «անձեռնմխելի մնացած» ոլորտները և ստեղծել նոր հնարավորություններ: Մեր փիլիսոփայությունը պետք է բխի երկկողմ և բազմակողմ հարաբերություններում «միմյանց ուժեղացնելու» բանաձևից՝ տարածաշրջանային և համաշխարհային ձևաչափերով: Շատ բան կախված է նրանից, թե ինչպես ենք գործնականում ցուցադրելու մեր ռազմավարական դաշինքը՝ անկախ առանձին խնդիրներից:
Նոր ուղղությունների շարքում ես կառանձնացնեի տարածաշրջանների մակարդակով համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը, մշակութային, հումանիտար և կրթական ծրագրերի ամրապնդումը: Առավել հստակ լինելու համար ասեմ, որ մենք ունենք հսկայական ներուժ:
Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը բազմաշերտ է և ընդգրկում է մեր հարաբերությունների ողջ սպեկտրը: Այսօր մենք պետք է կարողանանք խորացնել այդ հարաբերությունները տարածաշրջանային տնտեսական նախագծերում, հատկապես՝ բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության և նորարարության, պարենի անվտանգության ոլորտներում: Անհրաժեշտ է ավելի սերտ փոխգործակցություն ծավալել էներգետիկայի ոլորտում, ներառյալ՝ միջուկայինը: Մեր հանրապետության ներուժը կարող է առանցքայիններից մեկը լինելՌուսաստանի սննդի և պարենային անվտանգությանն աջակցելու գործում:
Դժբախտաբար, նոր սերունդն ավելի վատ է տիրապետում ռուսական դասական մեծ մշակույթին, հնարավորություն չունի Երևանում դիտելու թատերական ներկայացումներ և լսելու երաժշտություն, որը խոր հետք է թողել մեր՝ որպես անհատի ձևավորման և հասունացման վրա: Մենք չպետք է մոռանանք մեր ընդհանուր ժառանգությունը բազմապատկելու կարևորության մասին:
Ես կարծում եմ, որ երկկողմ հարաբերությունները նաև կարող են կարևորգործոն դառնալ մեր երկրների բազմակողման կապերում: Հայաստանըկարող է ծառայել կամուրջ տարբեր ինտեգրացիոն նախագծերի և տարածաշրջանների միջև, ինչպիսիք են` ԵԱՏՄ-ն և ԵՄ-ն:
- Հայկական կողմը Մոսկվայի հետ բանակցությունների օրակարգում ընդգրկում է այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են գազի գինը, ներդրումների ավելացումը և տրանսպորտային խնդիրների լուծումը: Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում որոշ ռուսական ընկերություններ դժվարություններ են ունենում: Հայտարարվեց, որ նրանք լուրջ խախտումներ են թույլ տվել, ինչն ազդել է նրանց գործունեության և ծրագրերի վրա: Քննությունը մինչ այժմ հստակ պատասխաններ չի տվել: Ինչպե՞ս եք գնահատում այս իրավիճակը, և ինչպե՞ս պետք է այն լուծվի:
Խնդիրները, թյուրըմբռնումներն ու դժվարությունները միանգամայն նորմալ երևույթ են, երբ խոսքը միջպետական և առևտրայինհարաբերությունների մասին է: Այնուամենայնիվ, դրանք չպետք է ազդեն մեր ռազմավարական կապերի որակի վրա: Կա մի կարևոր բառ ՝ ՎՍՏԱՀՈՒԹՅՈՒՆ: Մեր երկրների միջև վստահության բարձր մակարդակը պետք է լինի ցանկացած վիճելի իրավիճակների կարգավորման հիմքը:
Որպես անձ, ով մոտ է կանգնած հայ-ռուսական հարաբերությունների հիմնական ռազմավարական ուղղությունների ձևավորման գործընթացն, այդ թվում՝ լոգիստիկայի, էներգետիկայի և այլ ոլորտներում, ես իմ գիտելիքները, հնարավորությունները և փորձը կներդնեմ՝ օգտակար լինելու Նախագահի ինստիտուտի իրավասությունների և հնարավորությունների շրջանակում:
- ՀԱՊԿ շրջանակում Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմական համագործակցությունը դառնում է առավել քան արդիական՝ հաշվի առնելով իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում: Ի՞նչն է Ձեզ անհանգստացնում, երբ վերլուծում եք Սիրիայում և դրա շուրջ տիրող իրավիճակը:
Մեզ համար կենսական նշանակություն ունի Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով: Կարծում եմ, որ մենք հավասարապես շահագրգռված ենք ՀԱՊԿ շրջանակում հարաբերությունների ամրապնդմամբ և ընդլայնմամբ` բոլոր մարտահրավերներին և սպառնալիքներին արագ և արդյունավետ արձագանքելու համար: Սիրիան մեզ համար օտար երկիր չէ՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ այդ պետության տարածքում հանգրվան են գտել Ցեղասպանությունից փրկված հարյուր հազարավոր հայեր: Հալեպում և Քեսաբում հայերն ապրել են այդ քաղաքների հիմնադրումից ի վեր և, ըստ էության, մենք չէինք կարող անմասն մնալ: Դուք գիտեք, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ միակ երկիրն է, որն ուղղակիորեն, Ռուսաստանի հետ միասին, մասնակցում է մարդասիրական գործողություններին, այդ թվում՝ ուղարկելով զինվորական բժիշկներ և սակրավորներ: Իհարկե, մենքբարձր ենք գնահատում այն կարևոր առաքելությունը, որը Ռուսաստանն իրականացնում է ահաբեկչության դեմ պայքարում:
Պետք է ընդունել, որ հայերն ու հայկական համայնքները Միջին Արևելքի խճանկարի յուրահատուկ տարր են՝ քաղաքակրթությունների համակեցության և քրիստոնեական ու մահմեդական աշխարհների համերաշխության խորհրդանիշ: Մենք պետք է պահպանենք այս խճանկարի ամբողջականությունը:
-Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը հայկականկողմի համար վաղուց հիմնարար է դարձել: Ինչպե՞ս եք պատկերացնում իրավիճակի զարգացումը:
Կարգավորման խնդրով զբաղվում է կառավարությունը, ուստի ես չէի ցանկանա կանգ առնել հարցի բանակցային կողմի վրա, որը գտնվում է վարչապետի և արտաքին գործերի նախարարության իրավասության շրջանակում:
Մենք համոզված ենք, որ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Միացյալ Նահանգների համանախագահությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում խաղաղ բանակցությունները այլընտրանք չունեն:
Սակայն, չնայած մեր խաղաղ մտադրություններին, մենք պատրաստ ենք և կպաշտպանենք Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը Ադրբեջանի կողմից ռազմական ռևանշի փորձի դեպքում: Հայաստանի Հանրապետությունը հակամարտության խաղաղ կարգավորման և Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության գլխավոր երաշխավորն է:
Խնդրի լուծման համար ուժի կիրառման սպառնալիքն ու ռազմական սցենարը բացարձակապես անընդունելի են և պետք է խստորեն դատապարտվեն միջազգային հանրության կողմից: Մենք ապրում ենք անընդհատ շարունակվող «սև կարապների» անկանխատեսելի ժամանակաշրջանում, և ինձ համար պարզ է, որ ռազմական սցենարը կհանգեցնի անկանխատեսելի հետևանքների բոլորի համար: Միևնույն ժամանակ, ես ցանկանում եմ հատկապես շեշտել, որ արցախյան հիմնահարցը դուրս է գալիս Հայաստանի սահմաններից և ծայրաստիճան զգայուն է ամբողջ աշխարհի հայության համար, որն ունի հստակ լսելի ձայն և ազդեցություն գլոբալ մակարդակում:
Մեզ համար գերակայություն է Ղարաբաղյան հիմնահարցի արդարացի կարգավորման խնդիր` միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների հիման վրա, կայուն խաղաղության հաստատումը, հայ ժողովրդի անվտանգությունը և Արցախի ժողովրդի իրացրած ինքնորոշման իրավունքի ամրապնդումը:
- Ի՞նչ կարծիքի եք Մարտի 1-ի դատավարության մասին, որտեղ լուրջ մեղադրանքներ են առաջադրված նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, որոնց հետ աշխատել եք:
Ես չափազանց ոչ կոռեկտ եմ համարում գնահատականներ տալը՝ միջամտելով իշխանության այլ ինստիտուտների, ներառյալ՝ դատական համակարգի իրավասություններին:
Ես շարունակում եմ հետևել տվյալ իրավիճակին՝ թե՛ որպես քաղաքացի, թե՛ որպես պետության գլուխ և վստահ եմ, որ արդարությունը կհաղթի:
-Հայաստանի նախագահի պաշտոնում ունե՞ք նվիրական նպատակ, որին հասնելով կհամարեք, որ իզուր չեք զբաղեցրել այդ պաշտոնը:
Հայկական պետության ամբողջականությունը և ազգային լուրջ պառակտումներ թույլ չտալն այն գլխավոր առաքելությունն է, որն իր առջև դնում է Նախագահի ինստիտուտը:
Ես շատ նվիրական նպատակներ ունեմ՝ սկսած Ցեղասպանության ճանաչումից և դրա հետևանքների վերացումից մինչև հզոր, տնտեսապես զարգացած, տարածաշրջանում և աշխարհում արժանի տեղ ունեցող Հայաստանի ստեղծումը:
Ես կցանկանայի Հայաստանը տեսնել որպես տեխնոլոգիապես առաջադեմ երկրներից մեկը՝ արհեստական բանականության կիրառման վրա հիմնված համակարգեր մշակող և ներդնող առաջատարների շարքում: Այս ճանապարհը, իմ կարծիքով, թույլ կտա Հայաստանին գտնել իր նոր տեղն աշխարհում և ապացուցել, որ փոքր երկիրը կարող է «հաջողակ» լինել: Հենց դրան են ուղղված նախագահական նախաձեռնությունները:

Эксклюзивное интервью президента Армена Саркисяна информационному агентству "Спутник Армения"
Президент Армении Армен Саркисян дал эксклюзивное интервью информационному агентству "Спутник Армения".
Г-н президент, позвольте начать с наболeвшего вопроса- о пандемии коронавируса. Что Вы думаете о последствиях нештатной ситуации в мире? Как может отразиться на Армении и странах ЕАЭС?
Уникальность данной ситуации- не в самом характере вируса, а в тех условиях, в которых он развивается. Мир стал намного более динамичным, непредсказуемым, виртуальным, изменения происходят во всех сферах жизнедеятельности человека-от политики до простых человеческих отношений. Коронавирус, можно сказать, только ускорил эти трансформации, но не повлиял на их характер и содержание. В этом смысле коронавирус является следствием глубоких изменений в мире, а не причиной. Именно поэтому нужно, в первую очередь, посмотреть на тенденции, которые начались задолго до вируса.
То, каким будет посткоронавирусный мир, сейчас активно обсуждается на всех уровнях. Очевидны объективные негативные последствия для мировой экономики и период продолжительной рецесии. Однaко, на мой взгляд, пандемия имеет ряд более глубоких последстий. Во-первых, мировое сообщество осознало свою увязвимость перед глобальными вызовами, которые, кстати, имеют квантовый характер. Во вторых, государство и общество почувствовали, насколько важно инвестировать ресурсы именно в науку, здравооохранение, которые способна спасти миллионы жизней.
Говоря о ЕАЭС, можно заметить, что каждая страна избрала свой метод борьбы. Поэтому, последствия будут различными. В целом, я надеюсь, что данный кризис
послужит своего рода катализатором для интеграции, в первую очередь, в научно- здравоохранительной сфере. Кардинальные изменения грядут в сфере труда, которая оказалась одной из наиболее уязвимых перед лицом пандемии. Потребность в высококвалифицированных кадрах вызовет необходимость пересмотра и образовательной политики. Предстоит решать эти важнейшие задачи, что обуславливает активизацию сотрудничества по трем направлениям: наука, образование, трудовая сфера. Синэнергетический эффект, который может быть достигнут благодаря объединению потенциалов государств ЕАЭС в этой сфере, позволит достичь прогресса в решении задач.
Глобальный кризис здравоохранения, может быть, сместит изменение климата в качестве ключевой политической повестки дня, поскольку опасения по поводу коронавируса становятся все более реальными. Кроме того, страны приложат максимум усилий и проявят свой потенциал в попытке перезапустить экономику, что потенциально усугубляет изменение климата и загрязнение воздуха, в связи с тем, что экологические правила, скорее всего, будут ослаблены или вовсе будут игнорироваться.
Два года назад, когда Вы вступили в должность президента, в Армении изменилось политическое устройство. По Конституции фактическим руководителем государства стал премьер . Реформа совпала с серьезным политическим кризисом, в результате которого бескровно сменилась власть. Все помнят Ваше участие в сложых процессах того времени. Это был вызов судьбы? Какой новый опыт Вы приобрели, как лидер?
Вся армянская история – это постоянные вызовы судьбы, которые наш народ преодолевал с достоинством, становясь сильнее и мудрее. Будучи у истоков Третьей Республики, я не хотел бы высказывать оценочные суждения относительно тех или иных точечных политических процессов. Моя задача, как президента, прошедшего длительный политический путь, состоит в поиске решений для системных проблем, а также в роли гаранта целостности армянской нации и государственности - в защите наших глубинных долгосрочных интересов. Именно в этом я вижу основную функцию института президента. При этом, нужно четко осознавать, что мои полномочия ограничены действующей Конституцией , и я не могу ни влиять на политические решения, ни давать им каких-либо оценок. Однако, я понимаю, что конечный успех нашего государственного строительства зависит от создания системы баланса и противовесов.
Убежден, что ни один отдельно взятый политик и ни одна ветвь власти не может справиться с тем широким кругом задач, которые стоят перед нами. Системный подход не просто необходим - он безальтернативен, ведь мы стоим на перепутье глобальных изминений, которые уже происходят у нас на глазах.
Большинство наших проблем имеет сложный, комплексный характер, что требует от нас нестандартного мышления для нахождения максимально эффективных решений. В противном случае, мы можем оказаться на обочине истории.
Какие у вас отношения с премьер-министром Николом Пашиняном? Вы общаетесь вне протокольных встреч?
В процессе государственного строительства взаимодействие президента с премьер-министром и другими политическими и общественными деятелями является необходимостью, поэтому ответ на данный вопрос абсолютно очевиден. Хочу еще раз подчеркнуть, что, как гарант государственности и Конституции, я не могу позволить себе роскошь говорить о личностных взаимоотношениях. Президент обязан мыслить исключительно государственными категорями, стремясь содействовать в формировании качественно иной политической культуры, от которой будет напрямую зависит наше будущее.
В Ваших выступлениях часто звучит мысль о том, что нужно эффективно использовать потенциал армян всего мира. Какие практические механизмы Вы видите для реализации этой идеи?
Наша история сложилась таким образом, что много веков мы были лишены государственности, но армяне в разных уголках мира никогда не оставляли мечту возродить независимую Армению. Без этой цели, которая передавалась из поколения в поколение, нам было бы гораздо сложнее вести эффективный процесс государственного строительства независимой Армении после распада Советского Союза.
Армянская диаспора поистине феноменальна и по праву считается образцовой в мире в своем отношении к родине-Армении. В отличие от многих стран с богатыми, но исчерпаемыми природными ресурсами, армянская диаспора- это неисчерпаемый потенциал, постоянном источником пополнения которого является любовь и преданность Армении. Армяне являются примерными, уважаемыми и успешными гражданами своих стран гражданства и проживания. Учитывая нашу геополитическую позицию, диаспора является мостом и связующим звеном между Арменией и миром.
За рубежом живет в 4-5 раз больше армян, чем в самой Армении. В России живет столько же армян, сколько в Армении. В Ереване живет столько же армян, сколько в Лос-Анджелесе, во Франции, или на Ближнем Востоке.
Я считаю, что для более эффективного использования потенциала армян диаспоры, особенно, их знаний и опыта, необходим институциональный подход с сочетанием законодательных и практических мер, направленных на расширение их участия в общественной, политической жизни и, особенно, в культурном и экономическом развитии страны.
К сожалению, по разным объективным и субъективным причинам нам пока не удалось найти необходимую современную модель по установлению системных долгосрочных стратегических отношений с диаспорой. С одной стороны, может быть,проблема заключается в отсуствии видения со стороны самой Армении, с другой- в самих общинах, идентичность которых во многом связана не столько с армянской государственностью , сколько с трагическими событиями геноцида. Я бы сказал, что диаспора- это сгусток мощной энергии, скованной болью, жаждой справедливости. Но я убежден в том, что успеха и справедливости можно достичь, лишь приняв активное участие в укреплении нашей страны- единственного гаранта безопасности не только граждан Армении, но и армянской национальной идентичности. Наша миссия понятна- прийти к сетевой модели нации через сильное государство.
Поговорим о сотрудничестве с Россией. Какие направления двусторонних отношений приоритетны? Где стоит усилить взаимодействие?
Россия является не только стратегическим партнером и союзником Армении- нас связывают многовековые дружеские и теплые отношения, испытанные совместно преодолеваемыми трудностями и укрепленные совместными успехами, а также естественное желание поддерживать друг друга в сложных ситуациях. Именно поэтому эти отношения сегодня стали нерушимыми. Хочу отметить, что в отношениях с Россией у армянской государственности есть фундаментальные задачи минимума и максимума. Наш минимум – сохранить прежний уровень стратегического диалога, основанного на глубоких историко-ценностных связах. Мы должны ценить наше общее наследие и ориентироваться именно на него при реализации той или иной политики. Тогда мы не совершим серьезных ошибок.
Задача-максимум – вывести наши взаимоотношения на новый уровень, открыть "нетронутые" сферы и создать новые возможности. Наша философия должна исходить из формулы "усиливать друг друга" на двустороннем и многостороннем уровнях, в региональном и глобальном форматах. Многое зависит от того, как на практике мы будем демонстрировать свой стратегический союз, невзирая на отдельные проблемы. Среди новых направлений я бы выделил необходимость расширения сотрудничества на региональном уровне, усиления культурных, гуманитарных и образовательных программ. Если быть более конкретным, – у нас имеется огромный потенциал.
Сотрудничество с Россией многослойно и охватывает весь спектр наших отношений. Сегодня мы должны суметь углублять эти отношения в региональных экономических проектах, особенно, в области высоких технологий, искуственного интеллекта и инноваций, продовольственной безопасности.
Необходимо теснее взаимодействовать в области энергетики, включая ядерную сферу. Потенциал нашей республики может сыграть одну из ключевых ролей в поддержании пищевой и продовольственной безопасности России.
К глубокому сожалению, новое поколение хуже знает великую русскую классическую культуру, не имеет возможности смотреть в Ереване театральные постановки и музыку, которые оставили глубокий след в нашем личностном становлении и взрослении. Мы не должны забывать о важности приумножения нашего общего наследия.
Я считаю, что двусторонние отношения могут также стать важным фактором в многосторонних связях наших стран. Армения может послужить мостом между разными интеграционными проектами и регионами, такими, как ЕАЭС и ЕС.
Армянская сторона включает в повестку переговоров с Москвой такие вопросы, как цена на газ, увеличение инвестиций, решение транспортных проблем. В то же время, некоторые российские компании в Армении испытывают затруднения. Было заявлено, что ими допущены серьезные нарушения и это отразилось на их деятельности и планах. Расследование до сих пор не дало четких ответов. Как Вы расцениваете эту ситуацию и как она должна разрешиться?
Проблемы, недопонимания и затруднения – совершенно нормальные явления, когда речь идет о межгосударственных и коммерческих отношениях. Однако они не должны влиять на качество наших стратегических связей. Есть важное слово - ДОВЕРИЕ. Высокий уровень доверия между нашими странами должен лечь в основу разрешения любых спорных ситуаций.
Как человек, стоявший недалеко от формирования основных стратегических направлений армяно-российских отношений, в том числе, в логистической, энергетической и других сфер, я приложу свои знания, возможности и опыт, чтобы помочь в рамках компетенций и возможностей института Президента.
Военное сотрудничество Армении и России в рамках ОДКБ становится более, чем актуальным, учитывая обстановку на Ближнем Востоке. Что Вас настораживает, когда анализируете ситуацию в Сирии и вокруг нее?
Военное и военно-техническое сотрудничество Армении и России в двустороннем и многосторонних форматах имеет для нас жизненно важное значение. Думаю, что мы одинаково заинтересованы в укреплении и расширении отношений в рамках ОДКБ, чтобы своевременно и эффективно отвечать на все вызовы и угрозы. Сирия для нас- страна не чужая, принимая во внимание тот факт, что на территории этого государства нашли дом сотни тысяч армян, спасшихся от геноцида. В Алеппо и Кесабе армяне жили с момента основания этих городов, и мы не могли по определению остаться безучастными. Вы знаете, что Армения – единственная страна - член ОДКБ, которая напрямую, вместе с Россией, участвует в гуманитарных операциях, включая отправку военных медиков и саперов. Конечно, мы ценим ту важную миссию, которую Россия выполняет в борьбе с терроризмом.
Надо признать, что армяне и армянские общины являются уникальным элементом ближневосточной мозаики, символом сосуществования цивилизаций и солидарности между христианским и мусульманским миром. Мы должны сохранить целостность этой мозаики.
Вопрос урегулирования карабахской проблемы для армянской стороны давно стал основополагающим. Как Вы видите развитие ситуации?
Проблемой урегулирования занимается правительство, поэтому я бы не хотел останавливаться на переговорной стороне вопроса, которая находится в компетенции премьер-министра и министерства иностранных дел.
Мы убеждены в том, что мирные переговоры в рамках Минской группы ОБСЕ, под председательством России, Франции и США, не имеют альтернативы.
Однако, несмотря на наши мирные намерения, мы готовы и будем отстаивать права и безопасность народа Арцаха в случае попытки военного реванша со стороны Азербайджана. Республика Армения является главным гарантом мирного урегулирования конфликта и защиты прав граждан Республики Арцах.
Угроза применения силы и военный сценарий решения проблемы абсолютно неприемлемы и должны строго пресекаться международным сообществом. Мы живем в непредсказуемое время перманентных "черных лебедей", и для меня совершенно очевидно, что военный сценарий приведет к непредсказуемым последствиям для всех. При этом, хочу особо отметить, что арцахский вопрос выходит далеко за пределы Армении и является крайне чувствительным для всего мирового армянства, имеющего хорошо слышимый голос и влияние на глобальном уровне.
Приоритетом для нас является вопрос справедливого регулирования карабахской проблемы на основе норм и принципов международного права, установление прочного мира, безопасность армянского народа и укрепление права на самоопределение, реализованное народом Арцаха.
Что вы думаете относительно судебного разбирательства по делу 1 марта, где серьезные обвинения выдвинуты против бывших высокопоставленных лиц, с которыми Вам приходилось работать?
Считаю крайне некорректным давать оценки, вмешиваясь в компетенции иных институтов власти, включая судебную.
Я продолжаю следить за данной ситуацией как с позиции гражданина, так и с позиции главы государства, и уверен, что справедливость восторжествует.
У Вас есть заветная цель на посту Президента Армении, при достижении которой будете считать, что проработали в этой должности не зря?
Целостность армянской государственности и недопущение серьезных национальных расколов – вот главная миссия, которую ставит перед собой институт Президента.
У меня множество заветных целей- начиная с признания геноцида и устранения его последствий до создания мощной экономически развитой Армении с достойным местом в регионе и в мире.
Я бы хотел увидеть Армению в качестве одной из наиболее технологически развитых стран, в числе лидеров по разработке и внедрению систем, основанных на использовании искуственного интеллекта. Этот путь, по моему мнению, позволит Армении найти свое новое место в мире и доказать, что маленькая страна может быть "успешной". Именно на это нацелены президентские инициативы.