ԱԺ­-ն վավերացրեց ՀՀ-ի համար ԵԱՏՄ մաքսային արտոնություները մեկ տարով երկարաձգող արձանագրությունը
ՀՀ Ազգային ժողովը վավերացրեց արձանագրությունը, որով Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ստանում է երրորդ երկրներից ապրանքների ներմուծման արտոնյալ մաքսատուրքերի ժամկետի երկարաձգման հնարավորություն, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
«Հայաստանի Հանրապետության` «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու մասին» 2014 թվականի հոկտեմբերի 10-ի պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը ԱԺ նիստում ստացավ 118 «կողմ» ձայն:
Հայաստանը, 2015-ին անդամակցելով ԵԱՏՄ-ին, 930 ապրանքատեսակների՝ սպառողական զամբյուղում ընդգրկված, ինչպես նաև մի շարք արդյունաբերական ապրանքատեսակների մասով ստացել էր արտոնություն 5 տարի ժամկետով՝ նախկինում ունեցած մաքսատուրքերը կիրառելու համար: Սակայն արտոնյալ ժամկետն ավարտվում էր 2020 թվականի հունվարի 1-ին:
Իրականացված աշխատանքների արդյունքում 2019 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի կողմից որոշում է կայացվել, որ ՀՀ-ի արտոնությունների կիրառումը ևս մեկ տարով երկարաձգվեն՝ բացառելով վերգետնյա տրանսպորտային միջոցները, որոնք ընդգրկվում են 87 ապրանքային խմբում:
Այսպիսով, մոտ 647 ապրանքատեսակների՝ երրորդ երկրներից ներմուծուման մաքսատուրքերը կլինեն նույնը, ինչ կիրառվում էին 2019-ին: Այդ ապրանքատեսակների խմբում են ընգրկված  ընտանի թռչնի միսը, կարագը, խոշոր եղջերավոր անասունի սառեցված միսը, արևածաղկի յուղը, մարգարինը և այլ յուղեր, մանկական պատրաստի կերերը, մշակված կաշվե հումքը, անտառանյութը, թանկարժեք, կիսաթանկարժեք քարերը և այլն:

Парламент Армении ратифицировал Протокол о продлении на год таможенных льгот ЕАЭС для Армении
Национальное Собрание Армении ратифицировало протокол, по которому Армения в рамках Евразийского экономического союза получает возможность продления срока льготных таможенных пошлин на импорт товаров из третьих стран.
Как передает "Арменпресс", проект Закона "О ратификации Протокола о внесении изменений в договор о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе" от 29 мая 2014 года получил 118 голосов "за".
Армения, вступив в ЕАЭС в 2015 году, получила льготу на 930 видов товаров, включенных в потребительскую корзину, а также ряда промышленных товаров сроком на 5 лет для применения ранее имеющихся таможенных пошлин. Однако льготный срок истек 1 января 2020 года.
В результате проведенных работ 20 декабря 2019 года Высшим советом ЕАЭС в Санкт-Петербурге было принято решение о продлении на год льгот  для Армении, исключив наземные транспортные средства, включаемые в торговую группу 87.
Таким образом, импортные пошлины на почти 647 видов товаров из третьих стран останутся такими же, как и в 2019 году. В группу этих продуктов входят мясо домашней птицы, масло, замороженное мясо крупного рогатого скота, подсолнечное масло, маргарин и другие масла, готовое детское питание, обработанное кожевенное сырье, лесоматериалы, драгоценные, полудрагоценные камни и т.д.
Это позволит хозяйственникам Армении, осуществляющим импорт из третьих стран, по предварительным расчетам Министерства экономики Армении, сэкономить около $ 30 млн за счет разницы в таможенной пошлине. У них будет возможность направить эти средства на развитие своего бизнеса. Правоотношения распространятся на отношения, возникшие с 1 января 2020 года.
Парламент ратифицировал также и другой протокол, которым продлевается срок льготных таможенных пошлин, выданных Кыргызстану еще на год.