Ներկայացվել է Էկոնոմիկայի նախարարության 2019 թվականի գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռավար կարգով վարել է Էկոնոմիկայի նախարարության 2019թ. գործունեության հաշվետվության վերաբերյալ քննարկումը:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը զեկուցել է կառավարության 2019-2023թթ. միջոցառումների ծրագրի շրջանակում կատարված աշխատանքների, փաստացի ոլորտային արդյունքների, ռազմավարությունների ընթացքի, վարչապետի հանձնարարականների կատարողականի, ինչպես նաև գերատեսչության առաջիկա անելիքների մասին:
Կառավարության 2019-2023 թթ. միջոցառումների ծրագրի շրջանակում՝ 2019թ. կատարվել է 56 միջոցառում, 2020թ. առաջին 4 ամսվա արդյունքով՝ 6 միջոցառում: 2019 թ. միջոցառումներն ուղղված են եղել գործարար միջավայրի բարելավմանը, պետություն-մասնավոր գործընկերության (ՊՄԳ) իրավական կարգավորումների սահմանմանը, միջազգային համագործակցության խորացմանը, զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների բարելավմանը, գյուղատնտեսության աջակցությանը, 2020թ. առաջին 4 ամսվա ընթացքում՝ ԵԱՏՄ շրջանակում և երրորդ երկրների հետ փոխադարձ առևտրում խոչընդոտների վերացմանը, երրորդ երկրներից ՀՀ ներմուծման և արտահանման ընթացակարգերի սահմանմանը, ՊՄԳ վերաբերյալ տվյալների շտեմարանի ստեղծմանը և այլն: Էկոնոմիկայի նախարարը նշել է, որ 2019թ. որոշ միջոցառումներ հաշվետու ժամանակահատվածում ամբողջությամբ չեն կատարվել և կիրականացվեն 2020թ. միջոցառումների ծրագրին զուգահեռ:
Գերակա ոլորտներում ներդրումային ծրագրերով մաքսատուրքից ազատման արտոնություն է տրամադրվել 57 ծրագրի՝ 175 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով, ԱԱՀ-ի հետաձգման արտոնություն՝ 15 ծրագրի՝ 58.8 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով: Զբոսաշրջության զարգացման ծրագրերի շրջանակում բարեկարգվել են Տաթևի վանք տանող ճանապարհը, «Սոճուտ» դենդրոպարկ տանող ճանապարհը, «Կումայրի պատմական թաղամասի» 6 փողոցները, «Քարերի սիմֆոնիա» բնական հուշարձան տանող ճանապարհը, իրականացվել են Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացման ճանաչողական միջոցառումներ: ԵԱՏՄ և երրորդ երկրների միջև համագործակցության ամրապնդման շրջանակում ստորագրվել են մի շարք համաձայնագրեր: Սկսնակ գործարարներին աջակցության շրջանակում ծրագրեր են իրականացվել ծառայությունների և արտադրության ոլորտի 400-ից ավելի ներկայացուցիչների և 100-ից ավելի գործարարների համար: Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումների շրջանակում տրամադրվել է 49.4 մլրդ դրամի աջակցություն, գործարարների համար կազմակերպվել են երկու տասնյակից ավելի վեբինարներ, որոնք հասանելի են նաև առցանց: Զեկուցվել է նաև Ներդրումների աջակցման կենտրոնում ու Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդում գտնող ծրագրերի մասին:
Նախարարը նշել է, որ համավարակով պայմանավորված իրավիճակն արտացոլելու նպատակով լրամշակման փուլում են արդյունաբերության, ՓՄՁ, զբոսաշրջության և չափագիտության ռազմավարությունները: Գյուղատնտեսության կայուն զարգացման ռազմավարության շրջանակում մեկնարկել է 23 միջոցառում, ընդունվել է գործարար միջավայրի բարելավման ռազմավարությունը: Առաջիկա անելիքների առումով իրականացվելու են գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավման, արդյունաբերության զարգացման, ՓՄՁ խթանման, գյուղատնտեսության աջակցության և արդիականացման շարունակական միջոցառումներ:
Նախարարի զեկուցումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվել է առաջնահերթ ուղղություններով տարվող աշխատանքների ընթացքով և որակով: Վարչապետի հարցադրումներին ի պատասխան, մասնավորապես, զեկուցվել է, որ
- պետություն-մասնավոր գործընկերության զարգացման նպատակով մշակվել են գործընթացի կազմակերպման ընթացակարգերը սահմանող իրավական կարգավորումներ, որոնք նախատեսվում է կիրառել թե՛ պետության, թե՛ մասնավոր հատվածի կողմից նախաձեռնությունների ներկայացման դեպքում: Վարչապետին ներկայացվել են ՊՄԳ կազմակերպման հիմնական սկզբունքները, նշվել է, որ նախագիծը կառավարությունում քննարկման փուլում է:
- Doing Business-ի բարելավման աշխատանքների շրջանակում ամփոփվել են ըստ պատասխանատու գերատեսչությունների կատարված միջոցառումները, ակնկալվում է որոշ ուղղություններով Հայաստանի դիրքերի բարելավում:
- Էկոնոմիկայի նախարարության վերլուծական կարողությունների զարգացման ուղղությամբ առաջարկներ են մշակվել՝ անհրաժեշտ գործիքակազմի ձևավորման, համապատասխան մասնագետների ներգրավման և տեղեկատվության հասանելիության օրենսդրական կարգավորումների բարելավման վերաբերյալ: Նախատեսվում է հաջորդ տարվա առաջին կիսամյակում արդեն ունենալ համապատասխան մոդել:
Վարչապետը հետաքրքրվել է գյուղատնտեսության զարգացման ռազմավարության իրականացման ընթացքով: Նախարարը զեկուցել է, որ աշխատանքները տարվում են գործող աջակցության ծրագրերի լավարկման, հարկային կարգավորումների բարելավման, հողային ռեֆորմի իրականացման, խոշոր եղջերավոր կենդանիների համարակալման ծրագրի իրականացման և պարտադիր սպանդանոցային մորթի իրականացման համակարգի գործարկման ուղղություններով:
Նշվել է, որ գյուղոլորտի պետական աջակցության շրջանակում իրականացվում է 12 ծրագիր, այդ թվում՝ գյուղոլորտին և ագրովերամշակման ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորում՝ 60 մլրդ դրամ, գյուղտեխնիկայի և ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների լիզինգի պետական աջակցություն՝ ավելի քան 5 մլրդ դրամ: Ներկայացվել է նաև ինտենսիվ այգիների, կաթիլային ոռոգման համակարգերի և հակակարկտային պաշտպանիչ ցանցերի ներդրման միջոցառումների ընթացքը: Վարչապետը կարևորել է գյուղոլորտի պետական աջակցության արդյունավետ իրականացումը և հանձնարարել ձեռնարկել առավել դանդաղ տեմպով իրականացվող միջոցառումները խթանող քայլեր:
Հողային ռեֆորմի մասով նշվել է, որ նախատեսվում է այն սկսել Արմավիրի և Արարատի մարզերից: Միջոցառումներն արդեն մեկնարկել են, իրականացվում են ֆերմերային տնտեսությունների հետ համատեղ: Նախարարի խոսքով՝ համավարակային իրավիճակի որոշակի կարգավորումը կնպաստի մինչև տարեվերջ չափելի արդյունքների արձանագրմանը:
Վարչապետին զեկուցվել է, որ խոշոր եղջերավոր կենդանիների համարակալման ծրագիրն արդեն պատրաստ է և ներկայացվել է կառավարության քննարկմանը: Ծրագրում սահմանված են գործընթացի ուղղություններն ու քայլերը: Պատասխանատուների վստահեցմամբ՝ կառավարության հաստատումից հետո այն հնարավոր կլինի սկսել, նախատեսվում է զուգահեռ կազմակերպել նաև շահառուների լայն իրազեկման գործընթաց: Այս համատեքստում ներկայացվել են նաև ոչխարաբուծության, տոհմային անասնաբուծության ծրագրերի իրականացման ընթացքը, սպանդանոցների կառուցման աշխատանքները:
Գյուղոլորտի հարկային կարգավորումների բարելավման հարցի առնչությամբ նախարարը նշել է, որ դրա նպատակը հարկային ռեժիմների ներդաշնակեցման, լավարկման ճանապարհով փոքր ֆերմերային տնտեսություններին աջակցությունն է և տեղական արտադրության խթանումը: Վարչապետի հարցադրմանն ի պատասխան՝ նշվել է, որ այս տարվա հուլիսին կներկայացվի կոնկրետ առաջարկների փաթեթ:
Անդրադարձ է եղել նաև հանձնարարականների կատարողականին:
Վարչապետն ընդհանուր առմամբ դրական է գնահատել նախարարության 2019թ. գործունեությունը՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ աշխատանքներին տեմպ և արդյունավետություն հաղորդելու կարիք կա: Այս առնչությամբ կառավարության ղեկավարը տվել է համապատասխան հանձնարարականներ:

Представлен отчет о деятельности министерства экономики Армении за 2019 год
Премьер-министр Никол Пашинян в режиме видеоконференции провел обсуждение отчета о деятельности министерства экономики за 2019 год.
Министр экономики Тигран Хачатрян доложил о работах в рамках программы мероприятий правительства на 2019-2023 гг., фактических отраслевых результатах, процессе осуществления стратегий, выполнении поручений премьер-министра, а также предстоящих шагах ведомства.
В рамках программы мероприятий правительства на 2019-2023 гг. в 2019 году осуществлено 56 мероприятий, а по итогам четырех месяцев 2020 года - 6 мероприятий. Осуществленные в 2019 году мероприятия были направлены на улучшение предпринимательской среды, установление правовых регулирований партнерства государство-частный сектор, углубление международного сотрудничества, улучшение туристических инфраструктур, содействие сельскому хозяйству, а осуществленные в первые четыре месяца мероприятия - на устранение барьеров во взаимной торговле в рамках ЕАЭС и с третьими странами, установление процедур импорта и экспорта Армении с третьими странами, создание базы данных о партнерстве государство-частный сектор и др. Министр экономики отметил, что в 2019 году некоторые мероприятия не были полностью осуществлены в течение отчетного периода и будут реализованы в 2020 году, параллельно с программой мероприятий на текущий год.
В приоритетных областях льготы по освобождению от таможенных пошлин по инвестиционным программам были предоставлены 57 программам на общую сумму 175 млрд драмов, отсрочка НДС была предоставлена 15 программам на общую сумму 58,8 млрд драмов. В рамках программ развития туризма благоустроена ведущая к монастырю Татев дорога, ведущая к дендропарку “Сочут” дорога, 6 улиц “Исторического района Кумайри”, ведущая к природному памятнику “Симфония камней” дорога, осуществлены информационные мероприятия по повышению туристической привлекательности Армении.
В рамках укрепления сотрудничества между ЕАЭС и третьими странами подписан ряд соглашений. В рамках поддержки начинающих предприятий реализованы программы для более 400 представителей сферы услуг и производства и более 100 бизнесменов. В рамках мер по нейтрализации экономических последствий коронавируса предоставлена помощь на сумму 49,4 млрд драмов, для бизнесменов организовано более двух десятков вебинаров, которые также доступны в интернете. Было также доложено о программах Центра поддержки инвестиций и Фонда государственных интересов Армении.
Министр отметил, что с целью отражения обусловленной пандемией ситуации дорабатываются стратегии промышленности, МСП, туризма и метрологии. В рамках Стратегии устойчивого развития сельского хозяйства начато 23 мероприятия, принята стратегия по улучшению предпринимательской среды. В контексте предстоящих мероприятий будут осуществлены продолжительные мероприятия по улучшению предпринимательской и инвестиционной среды, развитию промышленности, продвижению МСП, поддержке и модернизации сельского хозяйства.
После доклада министра Никол Пашинян поинтересовался процессом и качеством осуществляемых работ по приоритетным направлениям. В частности, в ответ на вопросы премьер-министра было доложено, что:
- в целях развития партнерства государство-частный сектор разработаны устанавливающие процедуры организации процесса правовые регулирования, которые предназначены для применения при представлении инициатив как государства, так и частного сектора. Премьер-министру были представлены основные принципы организации партнерства государство-частный сектор, было отмечено, что проект находится на этапе обсуждения в правительстве.
- в рамках работ по улучшению Doing Business подведены итоги мероприятий по ответственным ведомствам, ожидается улучшение позиций Армении по некоторым направлениям.
- по части развития аналитического потенциала министерства экономики разработаны предложения о формировании необходимого инструментария, привлечении соответствующих специалистов и улучшении законодательных регулирований доступности информации. Планируется уже в первом полугодии следующего года иметь соответствующую модель.
Премьер-министр поинтересовался ходом реализации стратегии развития сельского хозяйства. Министр отметил, что работы ведутся в направлении совершенствования существующих программ поддержки, совершенствования налогового регулирования, осуществления земельных реформ, реализации программы по нумерации крупного рогатого скота и запуска системы обязательного внедрения скотобоен.
Было отмечено, что в рамках государственной поддержки сферы сельского хозяйства реализуется 12 программ, в том числе субсидирование процентных ставок по кредитам для сельского хозяйства и агропереработки (60 млрд драмов), государственная поддержка лизинга сельскохозяйственной техники и агропродовольственного оборудования (более 5 млрд драмов). Был также представлен процесс внедрения интенсивных садов, систем капельного орошения и противоградовых сетей. Премьер-министр подчеркнул важность эффективного осуществления государственной поддержки сельского хозяйства и поручил принять меры для ускорения темпов реализуемых мероприятий.
По части земельных реформ было отмечено, что планируется начать их с Армавирской и Араратской областей. Мероприятия уже начались и проводятся совместно с фермерскими хозяйствами. По словам министра, определенное регулирование эпидемиологической ситуации будет способствовать достижению ощутимых результатов до конца года.
Премьер-министру доложили, что программа по нумерации крупного рогатого скота готова и представлена на обсуждение правительства. Программой устанавливаются направления и этапы процесса. По словам ответственных лиц, после утверждения правительством возможно будет начать ее реализацию, параллельно планируется организовать процесс широкого информирования бенефициаров. В этом контексте также были представлены процессы реализации программ овцеводства, племенного скотоводства, строительства скотобоен.
По части совершенствования налогового регулирования в сельском хозяйстве министр отметил, что целью является поддержка мелких фермерских хозяйств путем гармонизации и совершенствования налоговых режимов и стимулирования местного производства. В ответ на вопрос премьер-министра было отмечено, что в июле этого года будет представлен пакет конкретных предложений.
Было также затронуто выполнение поручений.
Премьер-министр в целом положительно оценил отчет о деятельности министерства на 2019 год, в то же время подчеркнув необходимость ускорения темпов и повышения эффективности работ. В этой связи премьер-министр дал соответствующие поручения.