Արցախի Հանրապետության նախագահն ընդունել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 6-ին ընդունել է ՀՀ տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱՀ տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը և ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ պարենային անվտանգության ընդհանուր խնդիրների լուծման համար առկա են բոլոր նախադրյալները: Նա համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀ կառավարության հետ փոխգործակցված և սերտ աշխատանքի միջոցով նախանշված բոլոր ծրագրերն իրականություն կդառնան: «Նոր տիպի կորոնավիրուսի հետևանքով մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ զրկվել են արտագնա աշխատանքից: Կարծում եմ՝ այս փուլում մեր ջանքերը մեծապես նպաստելու են նաև մեր հայրենակիցների համար հայրենիքում կայուն աշխատանք ունենալուն»,- ընդգծել է Ա. Հարությունյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է նախանշված հարցերի քննարկումը և պատրաստակամություն հայտնել այդ խնդիրների համապարփակ լուծման նպատակով օր առաջ քայլերի ձեռնարկման ուղղությամբ:
Այնուհետև ԱՀ տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը ներկաների ուշադրությանն է ներկայացրել ոռոգման նպատակով ջրային ռեսուրսների վերաբերյալ պրեզենտացիան, որի իրականացման արդյունքում Արցախում կայուն ոռոգովի կդառնան 50 հազար հեկտար հողատարածք, որից 10.000 հա-ի վրա նախատեսվում է հիմնել նոր այգիներ: Մնացած տարածքներն, ըստ նախարարի, կօգտագործվեն դաշտավարական նպատակով՝ ցանքաշրջանառության կիրառմամբ՝ մշակելով հացահատիկ, յուղատու բույսեր, ընդեղեն և ձավարեղեն՝ էականորեն բարձրացնելով ԱՀ և ՀՀ պարենային անվտանգության մակարդակը:

Созданы все условия для обеспечения продовольственной безопасности Арцаха
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 6 июня принял делегацию во главе с министром регионального развития и инфраструктур Республики Армения Суреном Папикяном.
Во встрече приняли участие министр регионального управления и развития Арцаха Жирайр Мирзоян и министр сельского хозяйства Ашот Бахшиян.
Приветствуя гостей, Араик Арутюнян отметил, что для решения общих задач продовольственной безопасности имеются все предусловия. Он выразил уверенность, что посредством тесного сотрудничества с правительством РА все намеченные программы будут реализованы. "Вследствие нового коронавируса наши многочисленные соотечественники лишились выездной работы. Думаю, на этом этапе наши усилия окажут также содействие обеспечению наших соотечественников стабильной работой на родине ",- подчеркнул А.Арутюнян.
Выразив признательность президенту за теплый прием, Сурен Папикян отметил важность обсуждения подобных вопросов и выразил готовность предпринять меры для всеобъемлющего решения этих задач.
Затем министр регионального управления и развития Арцаха Жирайр Мирзоян представил вниманию присутствующих презентацию программы по использованию водных ресурсов с целью орошения земель, в результате реализации которой в Арцахе 50 тысяч гектаров земельных угодий станут орошаемыми. На 10 тысячах гектарах из них будут заложены новые сады, а остальные территории, по словам министра, будут использованы для полеводства с применением севооборота. На них будут возделываться зерновые, эфирномасличные, злаковые, крупяные культуры, что значительно повысит уровень продовольственной безопасности Арцаха и Армении.