Արցախի Հանրապետության նախագահն ընդունել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 6-ին ընդունել է ՀՀ տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱՀ տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը և ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ պարենային անվտանգության ընդհանուր խնդիրների լուծման համար առկա են բոլոր նախադրյալները: Նա համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀ կառավարության հետ փոխգործակցված և սերտ աշխատանքի միջոցով նախանշված բոլոր ծրագրերն իրականություն կդառնան: «Նոր տիպի կորոնավիրուսի հետևանքով մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ զրկվել են արտագնա աշխատանքից: Կարծում եմ՝ այս փուլում մեր ջանքերը մեծապես նպաստելու են նաև մեր հայրենակիցների համար հայրենիքում կայուն աշխատանք ունենալուն»,- ընդգծել է Ա. Հարությունյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է նախանշված հարցերի քննարկումը և պատրաստակամություն հայտնել այդ խնդիրների համապարփակ լուծման նպատակով օր առաջ քայլերի ձեռնարկման ուղղությամբ:
Այնուհետև ԱՀ տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը ներկաների ուշադրությանն է ներկայացրել ոռոգման նպատակով ջրային ռեսուրսների վերաբերյալ պրեզենտացիան, որի իրականացման արդյունքում Արցախում կայուն ոռոգովի կդառնան 50 հազար հեկտար հողատարածք, որից 10.000 հա-ի վրա նախատեսվում է հիմնել նոր այգիներ: Մնացած տարածքներն, ըստ նախարարի, կօգտագործվեն դաշտավարական նպատակով՝ ցանքաշրջանառության կիրառմամբ՝ մշակելով հացահատիկ, յուղատու բույսեր, ընդեղեն և ձավարեղեն՝ էականորեն բարձրացնելով ԱՀ և ՀՀ պարենային անվտանգության մակարդակը:

Artsakh Republic President Received Republic of Armenia Minister of Territorial Administration and Infrastructures Souren Papikyan
On 6 June Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan received the delegation led by Republic of Armenia Minister of Territorial Administration and Infrastructures Souren Papikyan.
Artsakh Republic Minister of Territorial Administration and Development Zhirayr Mirzoyan and Minister of Agriculture Ashot Bakhshiyan attended the meeting.
Welcoming the guests, President Harutyunyan noted that there are all the preconditions for the solution of common food security problems. He expressed confidence that all the envisaged programs will become a reality through close cooperation with the Government of the Republic of Armenia. "As a result of the novel coronavirus, our numerous compatriots have been deprived of the opportunity to work abroad. I think, our efforts in this stage will greatly contribute to creating stable work places for our fellow countrymen in the homeland", underlined A. Harutyunyan.
Expressing gratitude to the President for warm reception, Souren Papikyan highlighted the discussion of the identified issues and expressed readiness to take steps for comprehensive solution of those problems as soon as possible.
Thereafter Artsakh Republic Minister of Territorial Administration and Development Zhirayr Mirzoyan presented to the attention of the attendees a presentation on water resources for irrigation purposes. In the result of the usage of those resources, 50,000 hectares of land in Artsakh will become irrigated in a stable manner, on 10,000 hectares of which it is planned to establish new gardens. According to the minister, the remaining areas will be used for field purposes, with the application of a crop rotation principle, cultivating grain, oilseeds, legumes and cereals, significantly increasing the level of food security in Artsakh and Armenia.