«ԱԱԾ-ն պետք է ավելի էֆեկտիվ կարողանա արձագանքել անվտանգության ոլորտի մարտահրավերներին». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ազգային անվտանգության ծառայության ղեկավար կազմին է ներկայացրել ԱԱԾ նորանշանակ տնօրեն Արգիշտի Քյարամյանին:
Վարչապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել Էդուարդ Մարտիրոսյանին ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնում և դրանից առաջ էլ տնօրենի տեղակալի պաշտոնում կատարած աշխատանքի համար: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նա ԱԱԾ տնօրեն է աշխատել բավական բարդ ժամանակաշրջանում, և առաջիկայում առիթ կլինի քննարկել այս ընթացքում կատարած համատեղ աշխատանքը, հետագա անելիքները:
Ներկայացնելով ԱԱԾ նորանշանակ տնօրեն Արգիշտի Քյարամյանին՝ կառավարության ղեկավարը նրան հաջողություն է մաղթել այս կարևորագույն պաշտոնում գործունեության համար: «Ուզում եմ ընդգծել, որ, իհարկե, ԱԱԾ-ն ուժեղ, կայացած, դինամիկ կառույց է, բայց պետք է արձանագրենք նաև, որ մարտահրավերները և դրանց արձագանքելու տեմպը, արագությունը, որակն անընդհատ բարելավվելու և բարեփոխվելու, լավարկվելու կարիք ունեն: Պարոն Քյարամյանի առաջ ես հենց այդ խնդիրն եմ դրել, որպեսզի ԱԱԾ-ն ավելի էֆեկտիվ կարողանա արձագանքել այն մարտահրավերներին, որոնք մենք ունենում ենք անվտանգության ոլորտում: Ընդ որում՝ անվտանգություն ասելով - և այդ հասկացության նշանակությունը ժամանակի ընթացքում փոխվում է - ի հայտ են գալիս նոր մարտահրավերներ, որոնք նախկինում գուցե ընդհանրապես կանխատեսված չէին՝ սկսած ընթացիկ ամենամեծ խնդրից՝ կորոնավիրուսի համավարակից, շարունակած տեղեկատվության անվտանգության, քաղաքական անվտանգության և մնացած բոլոր խնդիրներով՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի, կոռուպցիոն գործերի քննության որակի և դինամիկայի հետ կապված: Այդ հարցերը պետք է լուծենք»:
Վարչապետը նկատել է՝ երկու տարին բավարար ժամանակ էր, որպեսզի ԱԱԾ բոլոր աշխատակիցները դիրքավորվեն ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության, այսինքն՝ ժողովրդի իշխանության և նրա արժեքների նկատմամբ: Հիմա պետք է ամփոփել, թե տրված հնարավորությունն ով ինչպես է օգտագործել, և այս առումով պետք է հնչեն շատ կոնկրետ պատասխաններ. «2018 թվականին ՀՀ վարչապետի պաշտոնն ստանձնելով՝ ինձ համար կարևորագույն խնդիր է եղել հատկապես այնպիսի կառույցներում, ինչպիսին ԱԱԾ-ն է, ուժային մարմիններն են, ապահովել համակարգերի կայունությունը, չանել անկանոն գործողություններ և շարժումներ և ստեղծել հնարավորություններ, որպեսզի բոլորը, ովքեր ունեն դրա մղումը և ձգտումը, ադապտացվեն և դիրքավորվեն նոր իրողությունների նկատմամբ: Եվ հիմա, ինչպես ասում են, եկել է արդյունքներն ամփոփելու ժամանակը»:
Կառավարության ղեկավարը մեկ այլ կարևոր խնդիր է համարել պաշտոնեական առաջխաղացման հնարավորությունը. «Ինչպես ամբողջ պետական համակարգում, այնպես էլ ԱԱԾ-ում պետք է անշրջելիորեն գործեն աշխատանքային, պաշտոնեական առաջխաղացման շատ հստակ սկզբունքներ: Առաջխաղացման հիմքում պետք է դրվի աշխատանքը, պրոֆեսիոնալիզմը, նվիրվածությունը ԱԱԾ կանոնադրական և օրենսդրական խնդիրների լուծմանը և ՀՀ ազգային անվտանգության ապահովմանը՝ բոլոր ոլորտներում: Ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ պետական կառավարման շատ մարմիններում դեռևս կան մարդիկ, ովքեր գործում են այս շահերին և տրամաբանությանը հակառակ և երբեմն չարաշահում են գերատեսչական համերաշխությունը, որը շատ կարևոր է ցանկացած կառույցի գործունեության համար»: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ պետք է ապահովել, որպեսզի գերատեսչական համերաշխությունը որևէ մեկի համար չարաշահելու և ծառայության կանոններին ու շահերին հակառակ գործելու առիթ չդառնա:
Վարչապետը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել Է. Մարտիրոսյանին և արդյունավետ գնահատել նրա հետ համատեղ աշխատանքը, որի շրջանակում հաստատվել են շատ լավ մարդկային հարաբերություններ: Կրկին շնորհավորելով Ա.Քյարամյանին նշանակման առիթով՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Պարոն Քյարամյան, մենք խոսել ենք և գիտենք, թե ինչ բարդ առաքելություն է դրվում Ձեր ուսերին: Համոզված եմ, որ կկարողանաք ԱԱԾ պրոֆեսիոնալ, կարող, ազնիվ ներուժը համախմբել Ձեր շուրջ և ԱԱԾ-ն նոր հաջողությունների, նոր փառքի և նոր իմիջի հասցնել, որն ընդունելի կլինի ՀՀ քաղաքացիների, մեր ժողովրդի համար և կլինի ավելի համապատասխան: Ժամանակակից աշխարհը, կյանքը դինամիկ է, և մենք պետք է կարողանանք մեր մատը պահել փոփոխությունների զարկերակի վրա, որպեսզի Հայաստանի շահերից բխող փոփոխությունները խթանենք և Հայաստանի շահերին հակասող փոփոխությունները կասեցնենք վճռականորեն և առանց սասանվելու»:
ԱԱԾ նախկին տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին վստահության համար և մեծ պատիվ համարել ԱԱԾ-ն ղեկավարելը, որտեղ ծառայել է ավելի քան 20 տարի:
ԱԱԾ նորանշանակ տնօրեն Արգիշտի Քյարամյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին՝ բարձր վստահության համար և ընդգծել, որ կներդնի առավելագույն ջանքերը՝ կառույցի առաջ դրված խնդիրները լավագույնս իրականացնելու համար:

СНБ должна уметь более эффективно реагировать на вызовы сферы безопасности: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня представил аппарату Службы национальной безопасности новоназначенного директора СНБ Аргишти Кярамяна.
Премьер-министр сначала выразил благодарность бывшему директору СНБ Эдуарду Мартиросяну за проделанную им работу в должности директора, а до этого и заместителя директора ведомства. Никол Пашинян отметил, что Мартиросян работал директором СНБ в довольно сложный период и в будущем будет повод обсудить проделанную за это время совместную работу и дальнейшие шаги.
Представляя новоназначенного директора СНБ Аргишти Кярамяна, глава правительства пожелал ему успехов на этом важнейшем посту. “Хочу подчеркнуть, что СНБ - сильная, состоявшаяся, динамичная структура, но нужно также констатировать и то, что вызовы и темпы и качество реагирования на них нуждаются в постоянном улучшении. Я поставил перед господином Кярамяном именно эту задачу, чтобы СНБ могла более эффективно реагировать на вызовы сферы безопасности. Значение понятия безопасности с течением времени меняется, появляются новые вызовы, которые раньше, возможно, и не были спрогнозированы - начиная с пандемии коронавируса, заканчивая проблемами информационной, политической безопасности, борьбой с коррупцией, качеством и динамикой расследования коррупционных дел. Мы должны решить эти проблемы”, - отметил премьер-министр.
Премьер-министр отметил, что двух лет было достаточно, чтобы все сотрудники Службы национальной безопасности позиционировали бы себя по отношению к ненасильственной бархатной народной революции, то есть к власти народа и к его ценностям. Сейчас же необходимо подытожить, кто и как воспользовался возможностью, и в этом отношении должны быть озвучены четкие ответы: “После вступления в должность премьер-министра Армении в 2018 году важнейшей задачей для меня стало обеспечение стабильности таких структур, как СНБ и другие силовые органы, стремление не предпринимать невзвешенных действий и движений и создавать возможности, чтобы все, у кого есть его стремление, смогли адаптироваться к новым реалиям и позиционировать себя. И сейчас, как говорится, настало время подвести итоги”.
Глава правительства посчитал еще одной важной задачей возможность служебного продвижения: “Как во всей государственной системе, так и в СНБ должны действовать очень четкие принципы служебного продвижения. В основе продвижения должны быть работа, профессионализм, преданность решению уставных и законодательных задач Службы национальной безопасности во всех сферах. К сожалению, мы видим, что во многих органах государственного управления все еще есть люди, которые действуют вопреки этой логике и этим интересам, и иногда злоупотребляют ведомственной солидарностью, которая очень важна для деятельности любой структуры”.
По словам Никола Пашиняна, нужно сделать так, чтобы ведомственная солидарность ни для кого не стала инструментом злоупотребления и действий вопреки правилам и интересам службы.
Премьер-министр еще раз поблагодарил Эдуарда Мартиросяна и назвал эффективной совместную работу с ним, в рамках которой были установлены очень хорошие человеческие отношения. Еще раз поздравив Аргишти Кярамяна с назначением, Никол Пашинян отметил: “Господин Кярамян, мы говорили и знаем, какая сложная миссия перекладывается на ваши плечи. Уверен, Вы сможете объединить профессиональный, способный, честный потенциал СНБ вокруг себя и принести СНБ к новым успехам, новой славе и новому имиджу, который будет приемлем для граждан Армении, для нашего народа. Современный мир, жизнь динамичны, и мы должны быть в состоянии держать руку на пульсе перемен, чтобы способствовать происходящим в интересах Армении изменениям и решительно и без колебаний пресекать изменения, которые противоречат интересам Армении”.
Бывший директор Службы национальной безопасности Эдуард Мартиросян поблагодарил Никола Пашиняна за доверие и посчитал большой честью руководить СНБ, где он прослужил более 20 лет.
Новоназначенный директор Службы национальной безопасности Аргишти Кярамян поблагодарил премьер-министра Республики Армения за высокое доверие и подчеркнул, что приложит все усилия для наилучшего выполнения поставленных перед структурой задач.