Արցախի նախագահն այցելել է տոհմային տնտեսություններ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 13-ին գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանի և ոլորտի այլ պատասխանատուների ուղեկցությամբ այցելել է Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ և Խանապատ համայնքներում գործող տոհմային կայաններ:
Հանրապետության նախագահը ծանոթացել է մասնավոր ու պետական հիմունքներով գործող անասնապահական տնտեսությունների պայմաններին, ծրագրերին և առկա խնդիրներին: Երկրի ղեկավարին ներկայացվել է, որ, չնայած նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված տեղաշարժի սահմանափակումներին, վերջերս երկու տնտեսությունների հաջողվել է «Ջերսեյ» և «Ֆլեկվի» ցեղատեսակների տոհմային անասունների խոշոր գլխաքանակ ներկրել եվրոպական երկրներից:
Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է կատարվող աշխատանքը՝ ընդգծելով, որ պետական քաղաքականության շրջանակում անասնապահությամբ զբաղվող փոքր ու միջին տնտեսությունների համար տոհմային անասունների ձեռքբերումը պետք է ավելի մատչելի դարձնել: Նա տեղում հանձնարարել է գյուղատնտեսության նախարարին՝ այս բնագավառում գործող կարգի և պայմանների վերաբերյալ կատարել համապատասխան ուսումնասիրություն՝ նոր առաջարկներ ներկայացնելու նպատակով:

On 13 June Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan accompanied by Minister of Agriculture Ashot Bakhshiyan and other responsible officials of the sphere visited the pedigree farms in Noragyugh and Khanapat communities of the Askeran region.
The President of the Republic got acquainted with the conditions, programs and existing problems of the livestock farms operating on a private and state basis. The Head of the State was told that despite the movement restrictions due to the novel coronavirus, two farms have recently managed to import large numbers of pedigree animals of the "Jersey" and "Fleckvieh" breeds from European countries.
Arayik Harutyunyan highlighted the work being carried out, underlining that within the framework of the state policy the acquisition of pedigree animals for small and medium-sized farms should be made more affordable. He instructed the Minister of Agriculture to conduct a relevant study on the current procedure and conditions of the field in order to submit new proposals.