Արցախի նախագահն այցելել է տոհմային տնտեսություններ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 13-ին գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանի և ոլորտի այլ պատասխանատուների ուղեկցությամբ այցելել է Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ և Խանապատ համայնքներում գործող տոհմային կայաններ:
Հանրապետության նախագահը ծանոթացել է մասնավոր ու պետական հիմունքներով գործող անասնապահական տնտեսությունների պայմաններին, ծրագրերին և առկա խնդիրներին: Երկրի ղեկավարին ներկայացվել է, որ, չնայած նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված տեղաշարժի սահմանափակումներին, վերջերս երկու տնտեսությունների հաջողվել է «Ջերսեյ» և «Ֆլեկվի» ցեղատեսակների տոհմային անասունների խոշոր գլխաքանակ ներկրել եվրոպական երկրներից:
Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է կատարվող աշխատանքը՝ ընդգծելով, որ պետական քաղաքականության շրջանակում անասնապահությամբ զբաղվող փոքր ու միջին տնտեսությունների համար տոհմային անասունների ձեռքբերումը պետք է ավելի մատչելի դարձնել: Նա տեղում հանձնարարել է գյուղատնտեսության նախարարին՝ այս բնագավառում գործող կարգի և պայմանների վերաբերյալ կատարել համապատասխան ուսումնասիրություն՝ նոր առաջարկներ ներկայացնելու նպատակով:

Президент Арцаха посетил племенные скотоводческие хозяйства
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян в сопровождении министра сельского хозяйства Ашота Бахшияна и других ответственных сотрудников сферы посетил племенные станции, действующие в населенных пунктах Норагюх и Ханапат Аскеранского района.
Президент республики ознакомился с условиями, будущими планами и существующими проблемами в племенных скотоводческих хозяйствах, действующих на частной и государственной основах. Главе государства рассказали, что, несмотря на ограничения свободы передвижения в связи с пандемией коронавируса нового типа, двум хозяйствам удалось импортировать из европейских стран крупную партию племенного скота породы "Джерсей" и "Флекви".
Араик Арутюнян отметил важность проводимой работы, подчеркнув, что в рамках государственной политики приобретение племенного скота для малых и средних хозяйств, занимающихся животноводством, должно стать более доступным. Он на месте поручил министру сельского хозяйства изучить порядок и условия, действующие в данной отрасли, и представить новые предложения.