Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է ֆրանսիացի բուժաշխատողների խմբին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է ֆրանսիացի բուժաշխատողների խմբին, որոնք Հայաստան են ժամանել օգնելու իրենց հայ գործընկերներին կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում: Հաղորդում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Ողջունելով հյուրերին և ի դեմս նրանց իր շնորհակալության խոսքը փոխանցելով բարեկամ Ֆրանսիային, նրա նախագահին ու ժողովրդին՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է. «Հայաստանի համար դժվար ժամանակներ են: Դուք եկել եք Հայաստան՝ աջակցելու մեր երկրին, աջակցելու, որ կյանքեր փրկվեն: Լինելով այստեղ՝ դուք ոչ միայն օգնում եք հիվանդներին, բժիշկներին, այլ նաև նախարարությանը, որը պետք է դասեր քաղի ձեր փորձառությունից, ձեր հաջողություններից և ձախողումներից»:
Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, շնորհակալություն հայտնելով Հանրապետության նախագահին հյուրընկալության համար, նշել է, որ հաջորդ շաբաթվա ընթացքում Ֆրանսիայի կառավարության աջակցությամբ Հայաստան են ժամանելու նոր բուժաշխատողներ: Նա հատկանշական է համարել, որ Ֆրանսիայից ժամանած բժիշկներից ոչ մեկը հայկական արմատներ չունի և առաջին անգամ է բացահայտելու Հայաստանը: «Ես հույս ունեմ եմ, որ այս առաքելությունը նոր էջ կբացի հայ-ֆրանսիական հարաբերություններում»,-ասել է դեսպանը: Նա նշել է, որ ֆրանսիացի մասնագետները Հայաստանում են՝ կիսելու իրենց փորձը և օգնելու Հայաստանին դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից:
Նախագահ Սարգսյանը, բարձր գնահատելով ֆրանսիացի բժիշկների շնորհակալ աջակցությունը՝ նրանց առողջություն և ապահով վերադարձ է մաղթել Ֆրանսիա: «Մենք երբեք չենք մոռանալու, թե դուք ինչ եք արել Հայաստանի համար: Խնդրում եմ Հայաստան գալ նաև կորոնավիրուսից հետո,-ասել է նախագահը: -Ես հույս ունեմ, որ դուք այստեղ նաև ընկերներ ձեռք կբերեք: Ձեզ հետ Ֆրանսիա տարեք իմ սերն առ Ֆրանսիայի ժողովուրդ և նախագահ, ով ոչ միայն իմ, այլև մեր երկրի լավ բարեկամն է»:
Ֆրանսիացի բժիշկները նշել են, որ քննարկումներ են ունեցել հայ գործընկերների հետ, նրանց ներկայացրել իրենց փորձը:

Президент Армении принял прибывших в Ереван французских медработников
Президент Армении Армен Саркисян 20 июня принял группу французских медицинских работников, которые прибыли в Ереван для того, чтобы помочь своим армянским коллегам в борьбе с коронавирусом.
Как сообщили в пресс-службе президента республики, приветствуя гостей, Саркисян, в частности, заявил, что сейчас для Армении трудные времена. "Вы приехали в Армению, чтобы поддержать нашу страну, спасти жизни. Будучи здесь, вы  не только помогаете больным, врачам, но и министерству, которое должно учиться на вашем опыте, ваших успехах и ваших неудачах".
В свою очередь, Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакотт поблагодарил Саркисяна за гостеприимство и отметил, что при поддержке правительства Франции на следующей неделе в Армению прибудет новая группа  медработников. Он посчитал примечательным то, что ни один из врачей, прибывших из Франции, не имеет армянских корней, и  все они впервые откроют для себя Армению. "Надеюсь, что эта миссия откроет новую страницу в армяно-французских отношениях", - сказал посол, отметив при этом, что французские специалисты находятся в РА для того, чтобы поделиться своим опытом и помочь республике выйти из сложившейся ситуации.
Саркисян высоко оценил благодарную миссию  французских врачей и пожелал им крепкого здоровья, благополучного возвращения во Францию. "Мы никогда не забудем то, что вы сделали для Армении. Пожалуйста, приезжайте к нам и после коронавируса. Надеюсь, что вы   здесь приобретете и  друзей. Заберите с собой во Францию мою любовь к народу и президенту вашей страны, который является хорошим другом, причем не только моим, но и нашей страны".
Французские врачи же отметили, что у них были обсуждения с   армянскими коллегами, и они поделились с ними своим опытом.