Ինչո՞ւ Նիկոլ Փաշինյանը չի ծառայել բանակում. Պարզաբանում է վարչապետի մամուլի խոսնակը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ բանակում չծառայելու վերաբերյալ պարզաբանումներ է ներկայացրել վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը.
«1991 թ. դեկտեմբերին ուժի մեջ մտած Զինապարտության մասին Ն-0445 օրենքի 23 հոդվածում սահմանվել են պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատման հիմքերը, որոնց շարքում ազատման իրավունք է սահմանվել նաև այն անձի համար, որի երկու եղբայրներն անցել են պարտադիր զինվորական ծառայություն։
Նիկոլ Փաշինյանի 18 տարին լրացել է 1993 թ-ի հունիսի 1-ին, և նա ենթակա է եղել պարտադիր զինվորական ծառայության 1993 թ-ի գարնանային զորակոչին, միաժամանակ նրա երկու եղբայրների՝ պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած լինելու հանգամանքի հիման վրա զորակոչային հանձնաժողովի 01․06 թիվ 8 արձանագրությամբ ձևակերպվել է նրա ազատումը պարտադիր զինվորական ծառայությունից։ Օրենքի 35-րդ հոդվածի պահանջով Նիկոլ Փաշինյանը հաշվառվել է ՀՀ ԶՈՒ պահեստազորում, իսկ 1995 թ-ին նրան, որպես պահեստազորայինի, տրվել է զինվորական գրքույկ։ Օրենքի 23-րդ հոդվածի տվյալ խմբագրումը գործել է մինչեւ 1993 թ-ի նոյեմբերի 8-ը և այդ օրն ուժի մեջ մտած օրենքի փոփոխությունով ազատման վերոնշյալ հիմքը վերացվել է, ինչը, սակայն, արդեն իսկ ձեւակերպված ազատման իրավունքը դադարեցնելու հիմք չէր կարող հանդիսանալ, քանի որ այն բացարձակ իրավունք է և կատարված փոփոխություններին հետադարձ ուժ չէր կարող տրվել։
Իրեն իրավունքի բարձրակարգ մասնագետ համարող Տիգրան Աթանեսյանը պետք է որ իմանար՝ անձի ազատումը կամ տարկետումը ձեւակերպվում է 18 տարեկանից հետո, ինչպես նաև՝ վատթարացնող նորմը չի կարող ունենալ հետադարձ ուժ և տարածվել նախկինում ծագած իրավահարաբերությունների վրա կամ չեղարկել դրանք։ Հետևաբար հասկանալի չէ, թե ինչի մասին է խոսում փաստաբանը։
Ցավոք, այս հարցը որոշ շրջանակների հանգիստ չի տալիս և հանրությանը մոլորեցնելու իրենց անպատվաբեր գործում այն պարբերաբար դաշտ են նետում՝ չհասկանալով, որ ինչ պարբերականությամբ էլ այս թեմայով լուրջ դեմքով «բացահայտումներ» անեն, միևնույն է փաստերը դրանից չեն փոխվելու։ 2014-ին՝ այս հարցի շահարկման հերթական ալիքի ժամանակ դեռևս ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը մանրակրկիտ անդրադարձել է արել։ Առաջարկում եմ ևս մեկ անգամ ընթերցել այն», - հայտարարել է Մանե Գևորգյանը։

Почему Пашинян не служил в армии: разъяснение Мане Геворкян
Пресс-секретарь премьера Мане Геворкян представила разъяснения в связи тем, почему премьер-министр Армении Никол Пашинян не служил в армии, передает Aysor.am.
"В статье 23 вступившего в силу в декабре 1991 года закона "О военной службе" Н-0445 установлены основания освобождения от военной службы, в числе которых предусмотрено также право на освобождение для лица, два брата которого прошли обязательную военную службу.
Николу Пашиняну исполнилось 18 лет 1 июня 1993 года, и он подлежал призыву на обязательную военную службу во время весеннего призыва 1993 года, одновременно призывная комиссия на основании обстоятельства прохождения обязательной военной службы его двумя братьями, 01.06. оформила протоколом №8 его освобождение от обязательной военной службы. Согласно требованию статьи 35 закона, Никол Пашинян был поставлен на учет в резерве ВС Армении, а в 1995 году ему, как резервисту, был выдан военный билет. Данная редакция статьи 23 закона действовала до 8 ноября 1993 года и в силу вступившим в этот день изменениям, вышеуказанное основание было устранено, что однако не является основанием для прекращения уже оформленного права на освобождение, поскольку оно является исключительным правом и внесенные изменения не могут иметь обратной силы.
Считающий себя высококлассным специалистом Тигран Атанесян должен был знать о том, что освобождение или отсрочка оформляются после 18 лет, а также что ухудшающая положение граждан норма закона не может иметь обратной силы и распространяться на возникшие в прошлом правоотношения или отменять их. Следовательно, непонятно, о чем говорит юрист. К сожалению, этот вопрос не дает покоя некоторым кругам и периодически используется для введения в заблуждение общества, не осознавая того, что с каким бы "серьезным" выражением лица не делались разоблачения по этой теме, факты от этого не меняются. В 2014 году, во время очередной волны спекуляции этим вопросом, в то время еще депутат Никол Пашинян обстоятельно обратился к этой теме. Предлагаю еще раз прочитать", - заявила Мане Геворкян.