ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները շեշտել են՝ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները (Իգոր Պոպովը ՌԴ-ից, Ստեփան Վիսկոնտին Ֆրանսիայից և էնդրյու Շոֆերը ԱՄՆ-ից) առանձին-առանձին և համատեղ տեսակոնֆերանսներ են անցկացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ՝ հունիսի 29-30-ին՝ քննարկելու տարածաշրջանում հանրային առողջության իրավիճակը, ԼՂ հակամարտության ներկայիս դինամիկան և խաղաղ գործընթացի հաջորդ քայլերը: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը նույնպես մասնակցել է այս քննարկումներին:
Համանախագահները շեշտել են խաղաղության տանող և սուբստանտիվ բանակցությունների համար նպաստավոր միջավայրի խթանման և պահպանման կարևորությունը: Նրանք դրական են գնահատել տեղում առկա հարաբերական կայունությունը և բավարարվածություն են հայտնել, որ կողմերը շարունակում են օգտագործել առկա ուղիղ հաղորդակցության ուղիները՝ էսկալացիայից խուսափելու համար: Հղվելով 2019թ. մարտի 9-ի իրենց հայտարարությանը, այնուամենայնիվ, համանախագահները մտահոգությամբ նշել են, որ վերջին պռովոկատիվ հայտարարությունները, ռազմատենչ հռետորաբանությունը և հնարավոր քայլերը, միտված շոշափելիորեն փոխելու իրավիճակը տեղում, կարող էին վնաս հասցնել կարգավորման գործընթացին:
Համանախագահները շեշտել են, որ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում: Նրանք կոչ են արել կողմերին լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել՝ ամրապնդելու հրադադարը և պատրաստելու հանրություններին խաղաղության: Համանախագահները նաև շեշտել են Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գլխավորությամբ մշտադիտարկման առաքելության վերականգնման հրատապությունը՝ պայմանների թույլ տալուն պես:
Համանախագահները և ԱԳ նախարարները պայմանավորվել են մեկ այլ համատեղ տեսակոնֆերանս անկացնել հուլիսին և հնարավորինս շուտ անձամբ հանդիպել:

The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group Stressed that There is No Military Solution to the Nagorno-Karabakh Conflict
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America)‎ met separately and jointly via video conference on 29-30 June with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov to discuss the public health situation in the region, current dynamics in the Nagorno-Karabakh conflict, and next steps in the peace process. Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (PRCIO) Andrzej Kasprzyk also participated in these discussions.
The Co-Chairs emphasized the importance of promoting and maintaining an atmosphere conducive to peace and favorable to substantive negotiations. They assessed positively the relative stability on the ground and expressed satisfaction that the sides continue to use existing direct communication links to avoid escalation. Recalling their statement of 9 March, 2019, however, the Co‑Chairs noted with concern that recent provocative statements, inflammatory rhetoric, and possible steps intended to change the situation on the ground in tangible ways could undermine the settlement process.
The Co‑Chairs stressed that there is no military solution to the conflict. They urged the sides to take additional steps to strengthen the ceasefire and to prepare the populations for peace. The Co-Chairs also stressed the urgency of resuming monitoring exercises under the leadership of the PRCIO as soon as conditions allow.
The Co‑Chairs and Foreign Ministers‎ agreed to hold another joint video conference in July and to meet in person as soon as possible.