ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները շեշտել են՝ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները (Իգոր Պոպովը ՌԴ-ից, Ստեփան Վիսկոնտին Ֆրանսիայից և էնդրյու Շոֆերը ԱՄՆ-ից) առանձին-առանձին և համատեղ տեսակոնֆերանսներ են անցկացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ՝ հունիսի 29-30-ին՝ քննարկելու տարածաշրջանում հանրային առողջության իրավիճակը, ԼՂ հակամարտության ներկայիս դինամիկան և խաղաղ գործընթացի հաջորդ քայլերը: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը նույնպես մասնակցել է այս քննարկումներին:
Համանախագահները շեշտել են խաղաղության տանող և սուբստանտիվ բանակցությունների համար նպաստավոր միջավայրի խթանման և պահպանման կարևորությունը: Նրանք դրական են գնահատել տեղում առկա հարաբերական կայունությունը և բավարարվածություն են հայտնել, որ կողմերը շարունակում են օգտագործել առկա ուղիղ հաղորդակցության ուղիները՝ էսկալացիայից խուսափելու համար: Հղվելով 2019թ. մարտի 9-ի իրենց հայտարարությանը, այնուամենայնիվ, համանախագահները մտահոգությամբ նշել են, որ վերջին պռովոկատիվ հայտարարությունները, ռազմատենչ հռետորաբանությունը և հնարավոր քայլերը, միտված շոշափելիորեն փոխելու իրավիճակը տեղում, կարող էին վնաս հասցնել կարգավորման գործընթացին:
Համանախագահները շեշտել են, որ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում: Նրանք կոչ են արել կողմերին լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել՝ ամրապնդելու հրադադարը և պատրաստելու հանրություններին խաղաղության: Համանախագահները նաև շեշտել են Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գլխավորությամբ մշտադիտարկման առաքելության վերականգնման հրատապությունը՝ պայմանների թույլ տալուն պես:
Համանախագահները և ԱԳ նախարարները պայմանավորվել են մեկ այլ համատեղ տեսակոնֆերանս անկացնել հուլիսին և հնարավորինս շուտ անձամբ հանդիպել:

Военного решения карабахского конфликта не существует: сопредседатели МГ ОБСЕ
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Игорь Попов, Россия, Стефан Висконти, Франция, и Эндрю Шофер, США) 29-30 июня провели отдельные и совместную видеоконференции с  главами МИД Армении и Азербайджана Зограбом Мнацаканяном и Эльмаром Мамедъяровым для обсуждения ситуации в области общественного здравоохранения в регионе, текущей динамики нагорно-карабахского конфликта и дальнейших шагов в мирном процессе. Личный представитель действующего председателя ОБСЕ (PRCIO) Анджей Каспршик также принял участие в этих обсуждениях. Как передает News.am, об этом говорится в заявлении сопредседателей по итогами видеоконференции.
Сопредседатели подчеркнули важность создания и поддержания атмосферы, способствующей миру и благоприятной для предметных переговоров. Они положительно оценили относительную стабильность на местах и выразили удовлетворение тем, что стороны продолжают использовать существующие прямые каналы связи, чтобы избежать эскалации. Вместе с тем, ссылаясь на свое заявление от 9 марта 2019 года, сопредседатели с обеспокоенностью отметили, что недавние провокационные заявления, подстрекательская риторика и возможные шаги, направленные на изменение ситуации на местах ощутимыми способами, могут подорвать процесс урегулирования.
Сопредседатели подчеркнули, что военного решения конфликта не существует. Они настоятельно призвали стороны предпринять дополнительные шаги для укрепления режима прекращения огня и подготовки населения к миру. Сопредседатели также подчеркнули настоятельную необходимость возобновления мониторинга под руководством PRCIO, как только позволят условия.
Сопредседатели и министры иностранных дел договорились провести еще одну совместную видеоконференцию в июле и встретиться лично как можно скорее.