Հայաստանում տարեկան արտադրվելու է 50 հազար միավոր ինքնաձիգ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի ուղեկցությամբ այցելել է Հայաստանում բացված «Կալաշնիկով» ինքնաձիգի արտադրամաս: Վարչապետը շրջայց է կատարել «Նեյտրոն ԳԱՄ» ՓԲԸ գործարանի բազայի վրա հիմնված «ԱԿ-103 Կալաշնիկով» ինքնաձիգի հավաքման արտադրամասում՝ ծանոթացել արտադրական գործընթացին: Շրջայցին մասնակցել է նաև Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Վարչապետին տեղեկացվել է, որ արտադրամասում տարեկան արտադրվելու է 50 հազար միավոր ինքնաձիգ։ Նախատեսված է նաև նանո մանրաթելերի, ինչպես նաև նանո մանրաթելից տարբեր իրերի արտադրություն։
Մասնավորապես, այստեղ արտադրվելու են օպտիկա-էլեկտրոնային սարքեր, գիշերային ջերմային նշանոցներ: Ամբողջական փորձարկումից հետո կսկսվի արտադրությունը և մեկ տարվա ընթացքում կբավարարվի ՀՀ Պաշտպանության նախարարության պահանջարկը:
Հայաստանում ռուսական հայտնի ինքնաձիգի արտադրության համաձայնագիրը ստորագրվել է 2018 թվականի օգոստոսին՝ «Royalsys Engineering ltd.» ընկերության և «Կալաշնիկով» կոնցեռնի միջև: Արտադրանքի մի մասը կհամալարի ՀՀ Զինված ուժերը, իսկ մյուսը կարտահանվի:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է մեր երկրում «Կալաշնիկով» ինքնաձիգի արտադրության հիմնումը և այն գնահատել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմարդյունաբերության ոլորտում սերտ համագործակցության արդյունք:
Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է նաև «Նեյտրոն ԳԱՄ» ՓԲԸ գործարանի առաջիկա ծրագրերին: Նշվել է, որ գործարանի կողմից փամփուշտների արտադրությունը Երևան քաղաքից տեղափոխվում է Կոտայքի մարզում գտնվող արտադրական տարածք։ Տվյալ տարածքները վերանորոգելուց և արդիականացված հոսքագծերով համալրելուց հետո, կսկսվի 7,62x39 մմ, 7,62x54 մմ, 12,7 մմ, 9x18 մմ և 9x19 մմ տրամաչափերի փամփուշտների արտադրություն, որի արդյունքում նաև կավելանան նոր աշխատատեղեր։
ՌԴ «Սպեցմաշինժինիրինգ» ԲԸ-ի հետ կքնվել են մոտ 24 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ պայմանագրեր 7,62x39 մմ, 7,62x54 մմ, 12,7 մմ տրամաչափերի փամփուշտների արտադրության համար ժամանակակից և արդիականացված հոսքագծեր ու սարքավորումներ ձեռք բերելու, ինչպես նաև խորհրդային արտադրության առկա հոսքագծերը վերանորոգելու վերաբերյալ։
Կոտայքի մարզում գտնվող մասնաճյուղի բազայի հիման վրա նախատեսվում է հիմնել ավտոտեխնիկայի և զրահատեխնիկաների վերանորոգման արտադրամասեր։

В Армении будет ежегодно выпускаться 50 тыс единиц автоматов
Премьер-министр Никол Пашинян в сопровождении министра обороны Давида Тонояна и министра высокотехнологической промышленности Акопа Аршакяна посетил завод по производству в Армении автоматов Калашникова. Премьер-министр прошелся по созданной на базе завода ЗАО "Нейтрон ГАМ" цеху по сборке "АК-103", ознакомился с процессом работы. В посещении завода принял участие также Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в Республике Армения Сергей Копыркин.
Премьер-министра проинформировали, что на заводе будет ежегодно выпускаться 50 тыс единиц автоматов. Предусмотрено также производство нановолокон, а также различных изделий из нановолокон.
В частности, здесь будут производиться оптико-электронные приборы, ночные тепловые прицелы. После окончательных испытаний начнется производство и в течение года будет полностью удовлетворен спрос министерства обороны Армении.
Соглашение о производстве известного российского автомата в Армении между компанией "Royalsys Engineering ltd." и концерном "Калашников" было подписано в августе 2018 года. Часть продукции пополнит Вооруженные силы Армении, а другая - будет экспортирована.
Премьер-министр Пашинян отметил важность создания в нашей стране завода по выпуску автоматов Калашникова и оценил его как результат тесного сотрудничества между Арменией и Россией в сфере военной промышленности.
Глава правительства ознакомился также с дальнейшими проектами завода ЗАО "Нейтрон ГАМ". Было отмечено, что производство патронов заводом из Еревана переносится на производственную территорию Котайкской области. После ремонта и оснащения данной территории модернизированными поточными линиями начнется производство патронов калибров 7,62x39 мм, 7,62x54 мм, 12,7 мм, 9x18 мм и 9x19 мм, в результате чего прибавятся и новые рабочие места.
С российской компанией "Спецмашинжиниринг" заключены договоры на сумму около 24 млн долларов США о приобретении современных и модернизированных поточных линий и оборудования для производства патронов калибров 7,62x39 мм, 7,62x54 мм, 12,7 мм, а также о ремонте существующих поточных линий советского производства.
На базе филиала в Котайкской области также планируется основать цех по ремонту автотехники и бронетехники.