Հայաստանում տարեկան արտադրվելու է 50 հազար միավոր ինքնաձիգ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի ուղեկցությամբ այցելել է Հայաստանում բացված «Կալաշնիկով» ինքնաձիգի արտադրամաս: Վարչապետը շրջայց է կատարել «Նեյտրոն ԳԱՄ» ՓԲԸ գործարանի բազայի վրա հիմնված «ԱԿ-103 Կալաշնիկով» ինքնաձիգի հավաքման արտադրամասում՝ ծանոթացել արտադրական գործընթացին: Շրջայցին մասնակցել է նաև Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Վարչապետին տեղեկացվել է, որ արտադրամասում տարեկան արտադրվելու է 50 հազար միավոր ինքնաձիգ։ Նախատեսված է նաև նանո մանրաթելերի, ինչպես նաև նանո մանրաթելից տարբեր իրերի արտադրություն։
Մասնավորապես, այստեղ արտադրվելու են օպտիկա-էլեկտրոնային սարքեր, գիշերային ջերմային նշանոցներ: Ամբողջական փորձարկումից հետո կսկսվի արտադրությունը և մեկ տարվա ընթացքում կբավարարվի ՀՀ Պաշտպանության նախարարության պահանջարկը:
Հայաստանում ռուսական հայտնի ինքնաձիգի արտադրության համաձայնագիրը ստորագրվել է 2018 թվականի օգոստոսին՝ «Royalsys Engineering ltd.» ընկերության և «Կալաշնիկով» կոնցեռնի միջև: Արտադրանքի մի մասը կհամալարի ՀՀ Զինված ուժերը, իսկ մյուսը կարտահանվի:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է մեր երկրում «Կալաշնիկով» ինքնաձիգի արտադրության հիմնումը և այն գնահատել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմարդյունաբերության ոլորտում սերտ համագործակցության արդյունք:
Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է նաև «Նեյտրոն ԳԱՄ» ՓԲԸ գործարանի առաջիկա ծրագրերին: Նշվել է, որ գործարանի կողմից փամփուշտների արտադրությունը Երևան քաղաքից տեղափոխվում է Կոտայքի մարզում գտնվող արտադրական տարածք։ Տվյալ տարածքները վերանորոգելուց և արդիականացված հոսքագծերով համալրելուց հետո, կսկսվի 7,62x39 մմ, 7,62x54 մմ, 12,7 մմ, 9x18 մմ և 9x19 մմ տրամաչափերի փամփուշտների արտադրություն, որի արդյունքում նաև կավելանան նոր աշխատատեղեր։
ՌԴ «Սպեցմաշինժինիրինգ» ԲԸ-ի հետ կքնվել են մոտ 24 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ պայմանագրեր 7,62x39 մմ, 7,62x54 մմ, 12,7 մմ տրամաչափերի փամփուշտների արտադրության համար ժամանակակից և արդիականացված հոսքագծեր ու սարքավորումներ ձեռք բերելու, ինչպես նաև խորհրդային արտադրության առկա հոսքագծերը վերանորոգելու վերաբերյալ։
Կոտայքի մարզում գտնվող մասնաճյուղի բազայի հիման վրա նախատեսվում է հիմնել ավտոտեխնիկայի և զրահատեխնիկաների վերանորոգման արտադրամասեր։

Kalashnikov Factory in Armenia to Produce 50,000 Rifles Annually
Accompanied by Minister of Defense David Tonoyan and Minister of High-Tech Industry Hakob Arshakyan, Prime Minister Nikol Pashinyan visited the newly-commissioned Kalashnikov sub-machine-gun factory in Armenia.
The Prime Minister toured the AK-103 assembly shop, created on the basis of Neutron CJSC. RF Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Sergey Kopyrkin attended the Premier during the factory tour.
The Prime Minister was told that 50 thousand sub-machine-guns will be produced annually at the plant. In addition, the plant will manufacture nano-fibers and various nano-fiber-based products, including optoelectronic devices and night thermal back-sighs. After the final tests, the plant will come into operation within a year to fully meet the demand of the Ministry of Defense. A relevant agreement between Royalsys Engineering ltd. and the Kalashnikov Concern was signed as early as in August, 2018. Part of the output will be exported following the plant’s full commissioning.
Prime Minister Pashinyan highlighted the importance of the Armenian Kalashnikov sub-machine-gun factory, noting that the project came into life owing to close cooperation between Armenia and Russia in the field of military industry.
The Head of Government was next briefed on Neutron’s future projects. He was told that the cartridge manufacturing facility is being moved from Yerevan to Kotayk Marz. After refurbishment, the host factory will produce cartridges of 7.62x39, 7.62x54, 12.7, 9x18 and 9x19 mm calibers. This will help create several new jobs.
USD 24 million-worth contracts have been signed with the Russian Specmachengineering company, which imply the purchase of modernized production lines and equipment for the production of cartridges of 7.62x39 mm, 7.62x54 mm, 12.7 mm calibers, as well as for the refurbishment of Soviet-era production lines. The Kotayk subsidiary is supposed to launch a workshop for the repair of motor vehicles and armored vehicles.