ԱԽ նիստում վարչապետը հանդես է եկել Ազգային անվտանգության ռազմավարության վերաբերյալ ուղերձով
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Երևանում տեղի է ունենում Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը: Նիստում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվում է Ազգային անվտանգության ռազավարությանը հավանություն տալու մասին հարցը:
Այդ համատեքստում վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ուղերձով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ
Այսօր անվտանգության խորհրդի նիստի օրակարգում չափազանց կարևոր հարցեր են ընդգրկված, բայց ես ուզում եմ ընդգծել նրանցից մեկը՝ Ազգային անվտանգության ռազավարությանը հավանություն տալու մասին հարցը: Իհարկե, կարծում եմ մենք բավականին լավ նախագիծ ենք ստացել, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ այստեղ կարևոր է ոչ միայն բուն տեքստը, այլև կոնտեքստը:
Եվ մեր ազգային անվտանգության հարցը քննելիս, կարծում եմ նախ պետք է քննենք մեր ազգային ինքնության հարցը, որովհետև՝ ազգային անվտանգությունն ազգային ինքնության պահպանման, ֆիզիկական և բովանդակային սպառնալիքներից դրա պաշտպանության մասին է: Բայց մյուս կողմից՝ ազգային ինքնությունը նույնը չի մնում: Մեր ազգը, ժողովուրդն արդեն հազարամյակներ գոյություն ունի, բայց լինել հայ, նույն բանը չի նշանակել այդ հազարամյակների ողջ ընթացքում և հասկացության նշանակությունը փոխվել է ժամանակի հետ՝ տարբեր հանգամանքների, իրադարձությունների, գործոնների բերումով:
Մենք հիմա չգիտենք՝ ինչ է նկատի ունեցել Արտաշես արքայի ժամանակների մեր հայրենակիցը, երբ ասել է հայ: Բայց հաստատ գիտենք, որ նույն բանը նկատի չի ունեցել, ինչ մենք ենք այսօր նկատի ունենում հայ ասելով: Առնվազն՝ նա չի իմացել մեր գոյության մասին, իսկ մենք նրա գոյության մասին գիտենք վստահաբար: Հենց միայն այս հանգամանքն ազգային ինքնության զարգացման էական գործոն է:
Մենք հիմա չգիտենք, թե արդյոք 2000 տարի առաջ ապրած հայն իր գործողությունները դիտարկել է այսօրվա մեր գոյության շահերի տեսակետից, չգիտենք ընդհանրապես, այն ժամանակ մտքերի նման ընթացք եղե՞լ է, թե ոչ: Բայց հիմա կարող ենք այդպես վարվել՝ իմանալով անցյալը, մտածել ոչ միայն ներկայի ու ապագայի, այլև հազարամյա հորիզոնի մասին:
Եվ թերևս սա է այն շրջադարձային կետը, որտեղ ազգային գաղափարախոսությունը դառնում է կենսական անհրաժեշտություն, կիրառական նշանակության ինստիտուտ, երբ կա խնդիր՝ անցյալի ու ներկայի փորձի հիման վրա ոչ միայն այսօրվա անելիքը ձևակերպել, այլև ապագային միտված մեր ուղերձը, որը հազար տարի հետո ապրող հային պետք է կապի հազար տարի առաջ ապրած հայի հետ:
Թերևս հենց այսպիսին է ազգային ինքնության ու գիտակցության զարգացման գործընթացը: Ազգային ինքնությունը զարգանում է սեփական պատմության բերած փորձով, այդ փորձի իմացությամբ, այս փորձառության ու կյանքի ընթացքում ունեցած դրական և բացասական տպավորություններով, ինչպես նաև ապագայի ձգտումներով, որն օրգանական կապի մեջ է անցյալի ու ներկայի հետ:
Երկար տարիների ընթացքում մեր ազգային ինքնությունը զարգացել է այնքան, որ այսօր կարող ենք ձևակերպել մեր նպատակադրումը՝ գալիք հազարամյակներում ապահովել մեր սերունդների գոյությունն ու բնականոն զարգացումը երկիր մոլորակի վրա, Հայաստան պետության տարածքում և մեր այսօրվա անելիքը դիտարկել նաև այդ տեսանկյունից:
2000 տարի հետո երկրի վրա ապրող հայը չի լինելու այնպիսին, ինչպիսին մենք ենք այսօր, ինչպես և մենք այսօր այնպիսին չենք, ինչպիսին եղել է 2000 տարի առաջ ապրած հայը: Բայց ի տարբերություն 2000 տարի առաջ ապրած հայի, մենք կարող ենք ուղերձ հղել 2000 տարի հետո ապրող հային: Եվ այդ ուղերձի հիմնական իմաստն այն պիտի լինի, թե ինչն է իրեն կապում մեզ ու մեզնից 2000 տարի առաջ ապրած հայի հետ և որոնք են այն պայմանները, որ պիտի ուժեղացնեն, կենսունակ դարձնեն այդ կապը: Մյուս կողմից, այդ կապը կապանք չպիտի՛ լինի: Այն ոչ թե պիտի հետ քաշի, այլ առաջ մղի, խթանի, ոգևորի, այն չպիտի դառնա մի ճնշող ներկայություն, այլ յուրաքանչյուր հայի հազարամյա առաքելության մասը զգալու, այդ առաքելության մասը դառնալու, այդ առաքելության շրջանակն ընդլայնելու, բովանդակությունը հարստացնելու խթան պիտի տա, վստահություն, ձգտում, ինքն իրեն ճանաչելու և գիտակցելու հետաքրքրություն պիտի պարգևի:
Ազգային ինքնության ամենաառանցքային բաղադրիչը հենց կապն է արմատների հետ և ազգի պատմության ընթացքում ձևավորված ժառանգության, արժեքների նկատմամբ սեփականատիրական զգացումը, ինչը պիտի ուժեղացնի յուրաքանչյուր անհատի հավատն ու վստահությունը սեփական ուժերի նկատմամբ, այսպիսով նաև՝ ազգի, ժողովրդի հավատն ու վստահությունը սեփական ուժերի նկատմամբ: Այս է պատճառը, որ Ազգային անվտանգության ռազմավարության առաջաբանում հարկ եմ համարում գծագրել հենց այսպիսի ուղեգիծ, որը ձևակերպված է ստորև: Ընդ որում, այդ ասելիքի համար որպես բնաբան ընդտրել եմ Վահան Տերյանի հայտնի տողերը, որը հնչում է հետևյալ կերպ.
Բաբելոնն է եղել մեր ախոյանը՝ տե՛ս –
Անհետ կորել, անցել է – չար մշուշի պես:
Եվ ուրեմն, մենք սերել ենք հայկական լեռնաշխարհում, Հայկ Նահապետից և մեր անունն է հայ: Մենք հետնորդներն ենք Վանի թագավորության, Երվանդունիների հարստության, Արտաշեսյանների հարստության, Արշակունիների հարստության, Բագրատունիների հարստության, Կիլիկյան թագավորության, Հայաստանի Առաջին Հանրապետության: Մենք ճանաչում ենք Հայկական ԽՍՀ բացառիկ դերը Հայաստանում կրթության, գիտության, մշակույթի, արդյունաբերության զարգացման գործում: Մենք Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներն ենք, Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը հիմնադրած և Արցախն ազատագրած հայ ժողովրդի զավակները: Հայաստանի Հանրապետությունն Արցախի հայության անվտանգության և ազատության երաշխավորն է: Հայաստանի Հանրապետությունը համահայկական պետություն է և ներկայացնում է աշխարհի բոլոր հայերին:
Հայ ժողովուրդը պատմական բազմաթիվ արհավիրքներ հաղթահարելու և 21-րդ դար հասնելու ուժ և կարողություն է ձեռք բերել այն հմտությունների, գիտելիքի և հատկանիշների շնորհիվ, որոնք զարգացրել է պետականություն ունենալու շրջանում: Այս պատմական գիտակցության վրա հենվելով է, որ հայ ժողովուրդը Մեծ Եղեռնից անմիջապես հետո կարողացավ վերստեղծել իր անկախ պետությունը:
Հայկական պետությունը հայ ժողովրդի գոյության և զարգացման միակ երաշխավորն է: Հետևաբար հայկական պետությունը պետք է գոյություն ունենա հավիտյան, որովհետև հայ ժողովուրդը պետք է գոյություն ունենա հավիտյան:
Ազգային արժեքներ
Հայ ժողովրդի ազգային արժեքներն են՝
- Հայոց պետականությունը, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը:
- Հայ ժողովրդի պատմությունը, բանահյուսությունը. էպոսը, հավատալիքները, լեգենդները, առասպելները:
- Հայոց լեզուն եւ գրերը, հայ գրականությունը, ներառյալ թարգմանական գրականությունը, գիտելիքը, գիտությունը:
- Համահայկական ներուժը, հայկական սփյուռքը:
- Հայրենիքը, ընտանիքը, անհատը:
- Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցին, Հայ կաթողիկե եկեղեցին, Հայ ավետարանական եկեղեցին. քրիստոնեությունը:
- Հայ աշուղական, գուսանական, ժողովրդական, դասական, հեղինակային և էստրադային երաժշտությունը, հայկական պարարվեստը, հայկական կերպարվեստը, հայկական բեմարվեստը, հայկական ճարտարապետությունը:
- Հեղինակային և հայկական կերպարվեստը:
- Հայրենի բնաշխարհը՝ իր կենսաբազմազանությամբ:
- Առաջադիմությունը, ազատասիրությունը, ինքնասիրությունը, հյուրասիրությունը, կրթասիրությունը, աշխատասիրությունը, օրինապահությունը, հարգանքը և հանդուրժողականությունը ուրիշ մարդկանց, ժողովուրդների, կրոնների նկատմամբ: Եղբայրական զգացմունքները և հարաբերությունները Հայաստանում և Արցախում ապրող ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ և անքակտելի միությունը նրանց հետ՝ արտահայտված Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի քաղաքացիությամբ:
- Հայկական խոհանոցը, նյութական և ոչ նյութական ժառանգության բոլոր այն նմուշները, որոնք արտահայտում, պատկերում, նկարագրում կամ խորհրդանշում են հայ ժողովրդի վերը նկարագրված ազգային արժեքները:
Հաջորդ ենթավերնագիրն այս ուղերձում հետևյալն է. Ազգային նպատակներ
Հայ ժողովրդի ազգային նպատակներն են՝
- Հայկական պետության հավիտենության համար անհրաժեշտ գաղափարական,
անվտանգային, հանրային, քաղաքական, իրավական, տնտեսական, ժողովրդագրա-
կան, միջազգային, կրթական, ինտելեկտուալ, մշակութային՝ ինստիտուցիոնալ պայմանների ապահովումը:
- Արցախի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումը՝ առանց որևէ սահմանափակման:
- Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը, հետեւանքների հաղթահարումը և վերացումը:
- Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անվտանգության, բարեկեցության, ազատության և երջանկության, ինչպես նաև հանրահռչակ մյուս իրավունքների ապահովումը և պաշտպանությունը:
- Օրենքի առաջ բոլորի հավասարությունը, կանանց եւ տղամարդկանց իրավահավա-
սարությունը, հանրային, պետական, տնտեսական կյանքում ներգրավվելու կանանց և տղամարդկանց հավասար հնարավորությունների ապահովումը, իրավունքների պաշտպանության եւ պարտականությունների կատարման վրա հիմնված ազգային միասնության հաստատումը:
- Հայ ժողովրդի ազգային-պետական ինքնության, ինքնուրույնության եւ ինքնիշխանու
թյան պահպանումը և զարգացումը, ներառյալ ազգային ինքնության վերականգնումը և զարգացումը՝ ազգային ինքնագիտակցությունից հեռացած և հեռացող հայության շրջանում, ներառյալ հայության շրջանում հայոց լեզվի իմացության մակարդակի և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ունեցողների թիվը էականորեն մեծացնելու միջոցով:
- Համահայկական ներուժի համախմբումը՝ ազգային նպատակների իրագործման շուրջ հանուն ազգային արժեքների պահպանման և զարգացման:
Հաջորդ ենթավերնագիրը, որ տեղադրել եմ այս ուղերձում՝ կոչվում է Համակեցության համահայկական կանոններ
1. Բռնությունը պետք է բացառվի ներհայկական որևէ հարցի լուծման գործիքակազմից: Բոլոր այն ուժերը, անհատները, որ բռնությունը դիտարկում են որպես ներհայկական որևէ հարցի լուծման միջոց, պետք է մերժվեն: Բռնությունից զերծ հանրության, բռնությունից զերծ ժողովրդի տեսլականը պետք է մեր համազգային միավորման անկյունաքարային դրույթը դառնա: Ասվածը չի կարող վերաբերվել օրինական ուժի կիրառմանը՝ հանցագործությունների կանխման և բացահայտման, հանրության բնականոն կյանքի ապահովման, ինչպես նաև արտաքին ագրեսիայից հայրենիքի պաշտպանության նպատակով:
2. Ժողովուրդը և նրա ազատ կամարտահայտությունն իշխանության ձևավորման
միակ աղբյուրն է: Ժողովրդի ազատ կամքի աղճատման, աղավաղման ցանկացած
փորձ պետք է դիտարկվի որպես հակապետական, հակազգային գործունեություն:
3. Հայաստանի և Արցախի, հայ ժողովրդի ինքնիշխանությունը բարձրագույն արժեք է: Օտար ուժերին ներհայկական, ներհայաստանյան հարցերի լուծմանը ներգրավելու, մեր երկրում որպես օտարերկրյա շահերի ներկայացուցիչ հանդես գալու պատրաստակամություն ունեցող ուժերը պիտի արժանանան հայ ժողովրդի և նրա լեգիտիմ ներկայացուցիչ Հայաստանի կառավարության կոշտ հակազդեցությանը:
4. Հայաստանը և Արցախը պետք է զերծ լինեն կոռուպցիայից. կոռուպցիայի բոլոր
Դրսևորումները, այդ թվում՝ հովանավորչությունը, արհեստական մենաշնորհները,
մրցակիցների նկատմամբ արհեստական խոչընդոտներ հարուցելը պետք է արմատախիլ արվեն, կոռուպցիոն գործունեության արդյունքում պետությանը և ժողովրդին հասցված նյութական վնասները պետք է վերականգնվեն:
5. Իրավունքի և օրենքի գերակայությունը, օրենքի առաջ բոլորի հավասարությունը, իրավունքների պաշտպանությունը և պարտականությունների կատարումը պետք է դառնա ներազգային հարաբերությունների առանցք: Արտաքին կամ ներքին ազդեցությունների տրվող դատարանների գոյությունը սպառնալիք է ազգային անվտանգությանը: Դատարանները պետք է լինեն անկախ: Տնտեսության, քաղաքականության մեջ և հանրային կյանքի որևէ բնագավառում արտոնյալ խավի, շրջանակների, անհատների առկայությունը պետք է բացառել:
6. Արցախի հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացի նպատակը պետք է լինի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանությունը: Բանակցությունների արդյունքում Հայաստանի և Արցախի կառավարությունների համար ընդունելի համարված որևէ լուծում կարող է ընդունելի դիտվել միայն Հայաստանում և Արցախում ժողովրդական հավանության դեպքում։
Հաջորդ՝ վերջին ենթավերնագիրն այս ուղերձի. Մենք և աշխարհը
Հայաստանն իր ողջ պատմության ընթացքում գտնվել է «արևելքի արևմուտքում» և «արևմուտքի արևելքում»՝ հաճախ դառնալով քաղաքակրթությունների բախման թատերաբեմ: Մենք մերժում ենք քաղաքակրթությունների բախման կանխավարկածը և միջազգային հարաբերություններում մեզ դիրքավորում որպես քաղաքակրթությունների երկխոսության ջատագով: Միջազգային և ազգամիջյան երկխոսությունը արտաքին հարաբերությունների մեր առանցքային տեսլականն է՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի, հասկանալու և հասկանալի դառնալու ձգտման վրա: Քաղաքակրթությունների, ժողովուրդների, պետությունների երկխոսությանը և բազմակողմ հարաբերություններին նպաստելը պիտի դառնա միջազգային խաղաղությանն ու կայունությանը աջակցելու մեր հանձնառության արտահայտությունը: Հայաստանը պատրաստ է դառնալ նման երկխոսության հարթակ:
Այսքանը՝ որպես ուղերձ:
Անդրադառնալով այսօր մեր կողմից ընդունվելիք Ազգային անվտանգության ռազմավարության տեքստին՝ ես ցանկանում եմ ընդգծել ևս մեկ կարևոր նրբություն: Այդ նրբությունը հետևյալն է, որ ռազմավարության մեջ Հայաստանի պետության գոյության աղբյուրը և երաշխիքը համարվում է հայ ժողովրդի կամքը, այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության գոյությունը պայմանավորված է, պայմանավորվում է և պիտի պայմանավորվի հայ ժողովրդի կամքով: Եվ եթե առարկայական ձևակերպելու լինենք, թե ինչ նկատի ունենք՝ ասելով հայ ժողովրդի կամք, և ինչպես պետք է այդ կամքն արտահայտվի ամենօրյա իրավիճակներում, իմ ընկալումն այսպիսին է, որ կամքը գոյանում է իրավունքների և պարտականությունների իրացման խաչմերուկում, երբ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, հայ ժողովուրդը՝ որպես ամբողջություն, հնարավորություն ունի իրացնել իր իրավունքները՝ միևնույն ժամանակ նույնքան նախանձախնդիր լինելով իր պարտականությունների կատարման մեջ, և այս երկու հասկացությունների հատման կետում է, որ գոյանում է այն կամքը, որի վրա իսկապես կարող է հենվել հայոց պետականությունը:
Սա կարևոր առանձնահատկություն եմ համարում և կարևոր ընդգծում եմ համարում Ազգային անվտանգության ռազմավարության տեքստի և հայեցակարգի մեջ, որովհետև, ինչպես նախկինում մի քանի անգամ առիթ ունեցել ենք ասելու, սովորաբար հայոց պետականության գոյությունը և նաև, ցավոք, հետագայում չգոյությունը՝ մեր պատմության ընթացքի պայմանավորվել է հաճախ աշխարհաքաղաքական հանգամանքների նպաստավոր կամ աննպաստ լինելու հետ: Եվ մեր մեծագույն խնդիրն է՝ մեր ժողովրդի և պետության ճակատագիրը դուրս բերել այս ցիկլից, երբ աշխարհաքաղաքական գործոններն են դառնում այն առանցքային հանգամանքը, որոնք պայմանավորում են մեր պետության գոյությունը կամ չգոյությունը, և մեր պետությունը պետք է հիմնված լինի մեր ժողովրդի կամքի վրա:
Եվ, ըստ էության, Ազգային անվտանգության այս ռազմավարությամբ մենք նոր նշաձող ենք դնում մեր առաջ: Բայց ես ցանկանում եմ ասել, որ դա ոչ այնքան նշաձող է, ավելի ճիշտ է դա անվանել՝ ծանրաձող, որովհետև դա մեզնից յուրաքանչյուրի՝ սկսած բարձրաստիճան պաշտոնյաներով, շարունակած քաղաքացիներով, մեզնից յուրաքանչյուրի վրա դնում է որոշակի՝ իհարկե, համաչափ և համարժեք պատասխանատվություն, և այդ պատասխանատվությունը կրելու և իրավունքներն իրացնելու մեր կամքից է կախված մեր պետականության հետագա գոյությունը, և ես համոզված եմ, որ մենք՝ որպես ժողովուրդ, որպես ազգ, իսկապես պատրաստ ենք այսօր վերցնել այդ պատասխանատվությունը: Ուրախ եմ, որ մենք հնարավորություն ունենք՝ որպես կառավարություն, որպես Անվտանգության խորհուրդ, այս պատրաստակամությունը ձևակերպել և ունենք մանդատ մեր ժողովրդից՝ ձևակերպել այդ պատրաստակամությունը և այդ պատրաստակամության իրացումը դարձնել մեր ամենօրյա աշխատանք:

PM Addresses Security Council with a Message on National Security Strategy
The Security Council of the Republic of Armenia is holding a regular meeting in Yerevan, chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan. The meeting shall approve Armenia’s National Security Strategy, in addition to discussing other security-related issues. In that context, Prime Minister Pashinyan delivered a message, in which he stated:
“Honorable National Assembly Speaker,
Dear Security Council Members,
Extremely important issues are on the agenda of today’s Security Council meeting, but I would like to single out the National Security Strategy of the Republic of Armenia. I think we have got a pretty good draft strategy in terms of both the original text and the general context.
I think we first of all need to look at our national identity while discussing the national security strategy just because national security is supposed to safeguard our ethnic identity by protecting it from physical and substantive threats. On the other hand, we should admit that national identity may change over time.
Our nation has existed for several millennia, though being Armenian did not mean the same thing during this time. The meaning of the term has changed over time due to various circumstances, events, and factors.
We do not know what our compatriots meant by saying Armenian in the time of King Artashes, but we know for sure that they did not mean what we mean nowadays. At least he had no idea of our existence, while we know for sure that they existed. This alone is a major factor in the development of our national identity.
We do not now know whether the Armenians who lived 2000 years ago viewed their actions from the perspective of our present interests, we do not know at all whether there was such a process of thought or not. But now we can do that, knowing the past, thinking not only about the present and the future, but also about the millennial horizon.
Perhaps this is the turning point where the national ideology becomes a vital necessity, an institution of practical significance, when based on our past and present experience, we are facing the task of not only formulating what needs to be done today, but also sending such a fundamental message that would liaise between the future generations of Armenians and the Armenian who lived a thousand years ago. This is our vision of developing national identity and consciousness. National identity develops on the basis of our history, those positive and negative impressions we draw from past experiences, as well as on our vision of the future, which is organically connected with the past and the present.
Our national identity has evolved over the years so that today we can formulate our goal, which is to ensure the future generations’ survival and normal development on the planet Earth for several millennia ahead in the territory of the state of Armenia and think of what we should do today.
An Armenian that will live in 2000 years will not look the way we do today just as we are not acting the way our ancestors did 2000 years ago. But unlike those who lived 2,000 years ago, we can send a message to the future generations of Armenians that should bridge them with the past, and the main point of that message is what needs to be done in order to strengthen and make that connection viable.
On the other hand, that interconnectivity should not be deemed as a bond. It should not pull us back, but push forward, stimulate and inspire for ever new achievements, it should not become an overwhelming presence, but it should encourage every Armenian to feel part of our millennial mission, become part of that mission, expand the scope and enrich the content of that mission through deeper knowledge of our identity.
National identity has a core component, which implies connectivity with the roots and a sense of ownership of the heritage and values formed throughout history. This in turn should develop individual faith and trust in one’s own strength, as well as people’s collective faith and trust in their own strength.
This is why I consider it important to draw such a line in the foreword to the National Security Strategy, which is formulated below. In this context, I would like to quote Vahan Teryan’s famous lines:
Babylon used to be our enemy, but see
It disappeared, passed away like an evil fog.
So, we come from the Armenian highlands, from Hayk Nahapet, and our name is Armenian. We are the descendants of the Kingdom of Van, Yervanduni dynasty, Artashesian dynasty, Arshakuni dynasty, Bagratuni dynasty, the Kingdom of Cilicia, and the First Republic of Armenia.
We acknowledge the unique role played by the Armenian Soviet Socialist Republic in the development of education, science, culture and industry in our country. We are the proud citizens of the Third Republic of Armenia, the children of the Armenian people who founded the Third Republic of Armenia and liberated Artsakh.
The Republic of Armenia is the guarantor of the security and freedom of the Armenians of Artsakh. The Republic of Armenia is a pan-Armenian state and represents all Armenians from across the globe.
The Armenian people boast the ability of defying historical disasters; we have reached the 21st century thanks to the skills and qualities we have developed on the way to building our own statehood. The awareness of these historical facts helped us reinstate our sovereignty immediately after the Medz Yeghern.
The Armenian state is the sole guarantor of our nation’s survival and development. Therefore, our statehood must exist forever since the Armenian people must exist forever.
National values
The national values of the Armenian people are as follows:
- Armenian statehood, citizenship of the Republic of Armenia;
- The history and folklore of the Armenian people: our epic, beliefs, legends, and myths;
- The Armenian language and alphabet, Armenian literature, including translated literature, knowledge, science;
- The pan-Armenian potential, the Armenian Diaspora;
- Homeland, family, individual;
- The Armenian Apostolic Church, the Armenian Catholic Church, the Armenian Evangelical Church. Christianity;
- The art of Armenian bards and troubadours, our folklore, classical and pop music, Armenian dance art, Armenian fine arts, Armenian stage art, Armenian architecture;
- Armenia’s nature and wildlife with its biodiversity;
- Progress, freedom, dignity, hospitality, education, diligence, law-abidingness, respect and tolerance for other peoples, ethnic groups and religions;
- Fraternal feelings and relations with the ethnic minorities living in Armenia and Artsakh, developing an organic union with them based on the citizenship of the Republic of Armenia and Artsakh;
- Armenian cuisine, all the samples of material and intangible heritage that express, depict, describe or symbolize the aforementioned national values;
National Goals
The national goals of the Armenian people are as follows:
- Providing the prerequisites necessary for the eternity of the Armenian statehood: ideological, security-related, public, political, legal, economic, demographic, international, educational, intellectual, cultural and institutional;
- International recognition of Artsakh’s right to self-determination without any restrictions;
- International recognition of the Armenian Genocide, overcoming and eliminating its consequences;
- Ensuring security, freedom and well-being for the citizens of the Republic of Armenia, as well as protecting and promoting other fundamental rights;
- Equality before the law, equality of men and women, equal access for men and women to opportunities available in public, state and economic life, as well as achieving national unity and cohesion through strict enforcement of civic rights and duties;
- Preservation and development of our national and sovereign identity by safeguarding the independence and sovereignty of the Armenian people, including the restoration and development of national identity among those Armenians who have lost, or who seem to be on the verge of giving up their ethnic self-consciousness, including the knowledge of language;
- Mobilization of the pan-Armenian potential in a bid to preserve and develop our national values and achieve our national goals;
Pan-Armenian Rules of Coexistence
1. Violence must be ruled out in dealing with domestic issues. Any such social group or individuals that view violence as a medium for addressing internal problems must be rejected. The vision of a non-violent society free of violence must become the cornerstone of our national unity. Indeed, this does not apply to the use of legitimate force with a view to preventing and exposing crimes, ensuring the normal life of society, as well as protecting the homeland from external aggression.
2. The expression of people’s free will is the only source to form a government in the Republic of Armenia. Any distortion of people’s free will should be considered as an anti-state and anti-national activity.
3. The sovereignty of Armenia, Artsakh and the Armenian people is the highest value. Such forces as may be willing or trying to involve foreign powers in the settlement of internal issues, acting as representatives of foreign interests in our country must be strongly opposed by the Armenian people and its legitimate representative - the Government of Armenia.
4. Armenia and Artsakh should be free from all forms of corruption, including sponsorship and artificial monopolies, no man-made barriers to free competition should be created and the material damage inflicted on the state and the people through corruption must be repaired.
5. The rule of law, equality before the law through the exercise of civic rights and duties must become the core of intra-national relations.
A judicial system exposed to external or internal influences is a threat to national security. The law-courts must be independent.
The existence of a privileged class, circle, and individual in the sphere of economy, politics and public life must be ruled out.
6. The negotiations on the settlement of the Artsakh issue should seek to safeguard the results of the liberation war waged to ensure the self-determination and security of the people of Artsakh. Any solution agreed upon by the governments of Armenia and Artsakh cannot be considered acceptable unless it gets popular support and approval in Armenia and Artsakh.
We and the World
Throughout its history, Armenia has been looked upon as the “west of the east” and the “east of the west,” often becoming a scene of a clash of civilizations. We reject the presumption of a clash of civilizations, and in international relations we position ourselves as supporters of the dialogue of civilizations. Our vision of international relations implies international and interethnic dialogue based on mutual respect, and a mutual desire to understand and be understood.
Promoting dialogue among civilizations, peoples, States and multilateral relations should be the reflection of our commitment to promoting international peace and stability. Armenia stands ready to become a platform for such dialogue. That is so much as a message.
Coming to the text of the National Security Strategy that will be adopted later today, I wish to highlight another important nuance consisting in the fact that the will of the Armenian people is indicated as a source and a guarantee for Armenia’s statehood, that is, the existence of the Republic of Armenia should be determined by the will of the Armenian people.
To objectively formulate what I mean by saying the will of the Armenian people and how it should be expressed in daily life, my understanding is that the popular will is formed at the crossroads of civic rights and duties, when the citizens of the Republic of Armenia and the Armenian people, as a whole, have the opportunity to simultaneously exercise their rights and duties. The Armenian state is to be underpinned by the synergy of these two concepts. I think it is a key feature, and I do believe that it should be enshrined in the text and concept of the National Security Strategy because, as we have mentioned on many occasions before, the existence of the Armenian statehood, as well as, unfortunately, its absence was often due to favorable or unfavorable geopolitical circumstances.
Our primary task is to get the Armenian nation out of that vicious cycle where geopolitical factors can predetermine the fate of our statehood. Our statehood should be dependant on the collective will of the Armenian people.
And, in fact, with this National Security Strategy, we are setting a new bar for ourselves. But I want to say that this is not so much a bar, but it would be more correct to call it a bar, because it imposes a proportionate responsibility on each of us, starting with senior officials and ending with ordinary citizens. The survival of the Armenian statehood depends on our will to bear that responsibility and exercise our rights, and I am convinced that as a nation, we are actually prepared to take on this responsibility today.
I am glad that as a government, as a security council, we have the required mandate to formulate such willingness and make a daily work of it. Thank you. This was my foreword.”